Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mały ZUS 2019 od 1 stycznia. Dla kogo niższe składki, jak je obliczyć? Jakie warunki trzeba spełnić? Do kiedy rejestracja?

red.
Mały ZUS  wchodzi w życie 1 stycznia 2019 r.
Mały ZUS wchodzi w życie 1 stycznia 2019 r. Krzysztof Kapica
Z początkiem 2019 roku weszła w życie tzw. „mały ZUS”. Oznacza to, że niektórzy przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą na małą skalę mogą płacić obniżone, proporcjonalnie do przychodu, składki na ubezpieczenie społeczne. Czasu na podjęcie decyzji o skorzystaniu z tego rozwiązania jest niewiele. Termin mija 8 stycznia.

„Mały ZUS” ma być wsparciem dla najmniejszych firm uzyskujących niewielkie przychody, dla których składki na ZUS w wysokości ponad 1200 zł są bardzo dużym obciążeniem. Niższe i adekwatne do osiąganych przychodów składki mają, wg ustawodawcy, umocnić pozycję najmniejszych graczy na rynku.

- Jednym z kryteriów jest przychód, który uzyskuje firma, a nie ilość zatrudnianych przez nią pracowników, ponieważ ich „mały ZUS” nie dotyczy. Składki będą mieli obniżone jedynie właściciele firmy lub wspólnicy spółki cywilnej – wyjaśnia Agata Muchowska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa lubuskiego. Dla przedsiębiorstw, które prowadziły działalność przez cały rok 2018 limit ten wynosi to 63 tys. zł

Niestety nie jest to rozwiązanie dostępne dla wszystkich przedsiębiorców o niskich przychodach. Lista wyłączeń jest całkiem spora. Kto zatem może skorzystać z możliwości płacenia niższych składek?

Jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z małego ZUS?

Na początku ważna uwaga. „Mały ZUS” dotyczy tylko składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe, chorobowe). Nie obejmuje składki zdrowotnej, którą trzeba płacić w pełnej wysokości.

Aby skorzystać w danym roku z „małego ZUS”:

  • należy prowadzić działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub innych przepisów szczególnych,
  • przychód z tytułu działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym, jeżeli była prowadzona przez cały rok, nie może przekroczyć trzydziestokrotności kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w grudniu poprzedniego roku. W 2018 r. jest to 63 tys. zł.

Jeśli w poprzednim roku działalność prowadzona była tylko przez część roku, limit, którego nie można przekroczyć jest odpowiednio niższy. Można go ustalić dzieląc trzydziestokrotność minimalnego wynagrodzenia przez liczbę dni kalendarzowych poprzedniego roku i mnożąc przez liczbę dni prowadzenia działalności gospodarczej (np. 334 dni, gdy działalność została zawieszona na cały marzec 2018 r.). Otrzymany wynik należy zaokrąglić do pełnych groszy w górę, jeśli końcówka jest równa lub wyższa niż 0,5 gr lub w dół, jeśli jest niższa.

Liczba dni prowadzenia działalności gospodarczej odpowiada liczbie dni, w której przedsiębiorca podlegał w poprzednim roku ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu prowadzenia tej działalności. Dlatego nie należy uwzględniać w niej liczby dni, w których wprawdzie była prowadzona działalność gospodarcza, ale właściciel firmy podlegał ubezpieczeniu w KRUS albo za granicą. Można natomiast uwzględnić dni, w których korzystało się z tzw. ulgi na start.

Kto nie skorzysta z „małego ZUS”?

Z małego ZUS nie skorzystają przedsiębiorcy, którzy w poprzednim roku:

  • prowadzili działalność gospodarczą krócej niż 60 dni, tj. podlegali ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu prowadzenia tej działalności krócej niż 60 dni.
  • rozliczali się w formie karty podatkowej i jednocześnie korzystali ze zwolnienia sprzedaży od podatku VAT. Jeżeli rozliczali się w formie karty podatkowej i nie korzystali ze zwolnienia sprzedaży od podatku VAT, przychodem jest wartość sprzedaży , która podlega opodatkowaniu ( bez kwoty tego podatku).
  • podlegali ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu także z tytułu innej pozarolniczej działalności (np. jako wspólnik spółki jawnej).
  • spełniali warunki do opłacania preferencyjnych składek, tj. składek od zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia.
  • wykonują dla byłego bądź obecnego pracodawcy to, co robili dla niego jako pracownicy w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym.

Z „małego ZUS” nie skorzystać także osoby, które w poprzednim roku prowadziły także inną pozarolniczą działalność jako:

  • twórca, artysta
  • osoba wykonująca wolny zawód
  • wspólnik spółki jawnej, komandytowej, partnerskiej albo jednoosobowej spółki z o.o.
  • osoba prowadząca publiczną lub niepubliczną szkołę, inną formę wychowania przedszkolnego, placówkę lub ich zespół.

Warto wiedziećZgodnie z art. 8 ust. 7 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74, ze zm., zwanej dalej ustawą systemową) za twórcę uważa się osobę, która tworzy dzieła w zakresie architektury, architektury wnętrz, architektury krajobrazu, urbanistyki, literatury pięknej, sztuk plastycznych, muzyki, fotografiki, twórczości audiowizualnej, choreografii, lutnictwa artystycznego oraz sztuki ludowej, będące przedmiotem prawa autorskiego. Natomiast artystą jest osoba wykonująca zarobkowo działalność artystyczną w dziedzinie sztuki aktorskiej i estradowej, reżyserii teatralnej i estradowej, sztuki tanecznej i cyrkowej oraz w dziedzinie dyrygentury, wokalistyki, instrumentalistyki, kostiumografii, scenografii, a także w dziedzinie produkcji audiowizualnej reżyserów, scenarzystów, operatorów obrazu i dźwięku, montażystów i kaskaderów.

Ważne!Mały ZUS można opłacać, jeśli korzystało się wcześniej z ulgi na start (chyba że zrezygnuje się z korzystania z tego uprawnienia) i spełniało warunki do „preferencyjnych składek”. Nie można skorzystać z małego ZUS w pierwszym roku prowadzenia działalności. Np. osoba, która rozpocznie prowadzenie działalności w 2019 r. nie może opłacać składek w ramach małego ZUS. Jeśli spełnia warunki może skorzystać z ulgi na start i potem ewentualnie preferencyjnych składek.

Mały ZUS  wchodzi w życie 1 stycznia 2019 r.
Mały ZUS wchodzi w życie 1 stycznia 2019 r. Krzysztof Kapica

Jak długo można korzystać z „małego ZUS”

Niższe składki na ubezpieczenia społeczne można opłacać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej.

Ważne! Jako miesiąc kalendarzowy przyjmuje się każdy miesiąc, w którym podlega przedsiębiorca podlega ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu co najmniej jeden dzień.

„Mały ZUS” dla rozpoczynających działalność po raz pierwszy

Osoby rozpoczynające działalność gospodarczą nie mogą od razu korzystać z „małego ZUS” ponieważ warunkiem płacenia niższych składek jest prowadzenie działalności gospodarczej przynajmniej przez 60 dni w poprzednim roku. Po rozpoczęciu działalności mogą jednak skorzystać z innych ulg – ulgi na start, preferencyjnych składek ZUS.

Konsekwencje „małego ZUS”

„Mały ZUS” jest dobrowolny. - Należy pamiętać, że korzystanie z ulgi wpłynie na wysokość świadczeń, m.in. emeryturę, rentę czy zasiłek chorobowy - zwraca uwagę Agata Muchowska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa lubuskiego.

Trzeba liczyć się z tym, że niższe będą także świadczenia rehabilitacyjne, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy. Świadczenia te są obliczane od podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe lub wypadkowe.

Mały ZUS  wchodzi w życie 1 stycznia 2019 r.
Mały ZUS wchodzi w życie 1 stycznia 2019 r. Krzysztof Kapica

Rezygnacja z płacenia niższych składek

Z „małego ZUS” można zrezygnować w dowolnym momencie, a więc także od dnia nabycia do niego prawa.

Kontynuacja korzystania z ulgi

Osoby, które będą chciały korzystać z ulgi w kolejnych latach, powinny przekazać do ZUS informację o przychodzie z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej za ubiegły rok kalendarzowy oraz o najniższej podstawie wymiaru składek. Informacje te należy podać w imiennym raporcie miesięcznym albo deklaracji rozliczeniowej (jeśli płacisz składki wyłącznie za siebie), składanej za styczeń danego roku albo za miesiąc rozpoczęcia lub wznowienia działalności w ciągu roku.

Czytaj też: Płaca minimalna 2019. Wysokość pensji minimalnej brutto i netto, stawki godzinowe. Zobacz, ile dostaniesz na rękę

Obowiązki płatnika „małego ZUS”

Oprócz obowiązków związanych z podleganiem ubezpieczeniom, które dotyczą także innych płatników składek, jak przekazywanie

  • dokumentów ubezpieczeniowych i opłacanie składek, przedsiębiorca, który zdecydował się na niższy ZUS będzie musiał:
  • przekazywać w deklaracji rozliczeniowej bądź w imiennym raporcie miesięcznym informację o rocznym przychodzie z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej oraz o najniższej podstawie wymiaru składek,
  • przedstawić na żądanie dokumenty potwierdzające wysokość rocznego przychodu z tytułu wykonywania działalności gospodarczej za poprzedni rok kalendarzowy w terminie 14 dni kalendarzowych od dnia doręczenia wezwania. Jeśli płatnik tego nie zrobi, ZUS ustali za wszystkie miesiące danego roku podstawę wymiaru składek w wysokości 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Warto wiedzieć!Osoby korzystające z „małego ZUS” nie będą musiały musiał składać co miesiąc deklaracji rozliczeniowej (ZUS DRA). Wystarczy złożyć pierwszą - za pierwszy pełny miesiąc korzystania z ulgi. Kolejne, aż do końca roku, ZUS utworzy już samodzielnie.
Składki na Fundusz Pracy należy opłacać jedynie wtedy, gdy podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe będzie wynosiła co najmniej tyle, ile minimalne wynagrodzenie za pracę. Bez względu na wysokość podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, składek na Fundusz Pracy nie muszą opłacać kobiety, które ukończyły 55 lat albo mężczyźni, którzy ukończyli 60 lat.

Mały ZUS  wchodzi w życie 1 stycznia 2019 r.
Mały ZUS wchodzi w życie 1 stycznia 2019 r. SŁawomir Mielnik

Jak się zgłosić do „małego ZUS"

Osoby, które chcą skorzystać z „małego ZUS", powinny wyrejestrować się z dotychczasowego ubezpieczenia (ZUS ZWUA) i zarejestrować z nowym kodem dla „małego ZUS" w terminie do 8 stycznia 2019 r.

Jako datę wyrejestrowania należy wskazać 1 stycznia 2019 r. Z tą samą datą, czyli 1 stycznia 2019 r., należy zgłosić się do „małego ZUS” z odpowiednim kodem tytułu ubezpieczenia.

Kody dla „małego ZUS" to:
05 90 – dla osób, które nie mają ustalonego prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy
05 92 – dla osób z ustalonym prawem do renty

Zgłoszenia należy dokonać na formularzu ZUS ZUA lub ZUS ZZA (dla osób podlegających wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu).
Można to zrobić przez internet, wchodząc na stronę [b]www.ceidg.gov.pl[/b] lub osobiście, w oddziale ZUS.

Mały ZUS  wchodzi w życie 1 stycznia 2019 r.
Mały ZUS wchodzi w życie 1 stycznia 2019 r. Krzysztof Kapica

Jak obliczyć składki na „mały ZUS”

1. Ustal przeciętny miesięczny przychód za ubiegły rok (2018)
Podziel roczny przychód z działalności gospodarczej przez liczbę dni kalendarzowych prowadzenia działalności w poprzednim roku a następnie pomnóż przez 30.
Wynik zaokrąglij do pełnych groszy w górę, jeśli końcówka jest równa lub wyższa niż 0,5 grosza, lub w dół, jeśli jest niższa.

2. Oblicz najniższą podstawę do wyliczenia składek
Pomnóż przeciętny miesięczny przychód (wynik z punktu 1) przez specjalny współczynnik (będzie on ogłaszany każdego roku w „Monitorze Polskim”).

Wzór:
przeciętny miesięczny przychód x współczynnik z Monitora Polskiego

Uwaga! Współczynnik na 2019 rok wynosi 0,5083.

Wynik zaokrąglij do pełnych groszy w górę, jeśli końcówka jest równa lub wyższa niż 0,5 grosza, lub w dół, jeśli jest niższa.

Ważne! Na stronach urzędowych będą kalkulatory, dzięki którym szybko obliczysz podstawę wymiaru składek.

3. Minimalna i maksymalna wysokość najniższej podstawy wymiaru składek przy „małym ZUS”

Jeśli wyliczyłeś najniższą podstawę wymiaru składek, musisz sprawdzić, czy mieści się ona w minimalnych i maksymalnych progach. Podstawa nie może przekroczyć 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (czyli tyle, ile wynosi podstawa dla obecnych przedsiębiorców na „pełnym ZUS”) i nie może być niższa niż 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w styczniu danego roku (czyli tyle, ile wynosi najniższa podstawa dla preferencyjnych składek na ubezpieczenia społeczne).

Ważne!

  • 30 proc. minimalnego wynagrodzenia w 2019 r. wynosi 675 zł (30 proc. z 2250 zł)
  • 60 proc, prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w 2019 r. wynosi 2859 zł (60 proc. z 4765 zł)

Czyli, nawet gdy wyliczona w kroku 2 podstawa będzie niższa niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia, to twoja najniższa podstawa wymiaru składek będzie równa 30 proc. minimalnego wynagrodzenia.

Ważne! Najniższą podstawę wymiaru składek ustalasz raz w roku kalendarzowym – w styczniu lub w pierwszym miesiącu, gdy rozpoczynasz lub wznawiasz prowadzenie działalności gospodarczej w danym roku kalendarzowym.

4. Wskaż podstawę do wyliczania składek
W poszczególnych miesiącach możesz zadeklarować jako podstawę wymiaru składek kwotę wyższą, niż najniższa podstawa wymiaru składek.

5. Oblicz składki
Jeśli ustaliłeś podstawę, możesz obliczyć składki na „mały ZUS”.
Jeśli podstawa wyniesie np. 1000 zł to:

  • składka emerytalna (19,52 proc. podstawy) wyniesie 195,20 zł
  • składka rentowa (8,00 proc. podstawy) wyniesie 80 zł
  • składka chorobowa dobrowolna (2,45 proc. podstawy) wyniesie 24,50 zł
  • składka wypadkowa (1,67 proc. podstawy) wyniesie 16,70 zł

Dodatkowo musisz opłacić składkę zdrowotną obliczoną od podstawy wymiaru obowiązującej dla wszystkich przedsiębiorców.

Dlaczego tak mało czasu na dopełnienie formalności? Ministerstwo wyjaśnia

7-dniowy termin jest rozwiązaniem systemowym, nie dotyczy tylko Małego ZUS-u. Wynika on z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (art. 36 ust. 13). Przepis ten mówi, że w przypadku zmiany danych, płatnik składek zawiadamia ZUS w terminie 7 dni od zaistnienia zmian. Obejmuje to wszelkie zmiany danych dotyczących ubezpieczonych (np. nazwisko ubezpieczonego, czy – jak w wypadku Małego ZUS – kod tytułu ubezpieczenia) - informuje Departament Komunikacji Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. - Dla przedsiębiorców prowadzących działalność w 2018 r., termin zgłoszenia upływa więc 8 stycznia 2019 r.

Siedmiodniowy termin będzie też obejmował przedsiębiorców, którzy aktualnie korzystają z innych ulg i dopiero później, w trakcie roku, będą chcieli rozpocząć korzystanie z Małego ZUS. To dotyczy też osób, które wznowią działalność w ciągu roku. W takich wypadkach termin siedmiodniowy będzie biegł od pierwszego dnia, w którym przedsiębiorca przestał korzystać z innych ulg albo wznowił zawieszoną wcześniej działalność.

Z Małego ZUS nie mogą korzystać podatnicy rozliczający się w formie karty podatkowej i zwolnieni z podatku VAT. Wyłączenie to wynika z tego, że tacy przedsiębiorcy nie składają do urzędów skarbowych zeznań PIT lub deklaracji VAT (z których ZUS pozyskuje dane do weryfikacji poprawności ustalenia najniższej podstawy wymiaru składek). Nie ma zatem możliwości, aby wspólnie z fiskusem zweryfikować wysokość przychodu osiągniętego przez przedsiębiorcę, a jest to kryterium uprawniające do korzystania z Małego ZUS

Deklarację o korzystaniu z Małego ZUS można złożyć raz w danym roku. Wynika to z tego, że kryteria pozwalające korzystać z nowej ulgi odnoszą się do wysokości przychodów za rok ubiegły. Przychody z poprzedniego roku stanowią zatem kryterium uprawniające do korzystania z Małego ZUS.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska