Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MAMA 4 PLUS. 8 mężczyzn w Lubuskiem starało się o matczyne emerytury. Ile złożono ogólnie wniosków? Ile ZUS odrzucił?

maw
MAMA 4 PLUS w Lubuskiem. Do 30 kwietnia br. złożono do oddziałów ZUS 1582 wnioski.
MAMA 4 PLUS w Lubuskiem. Do 30 kwietnia br. złożono do oddziałów ZUS 1582 wnioski. unsplash,com/zdjęcie ilustracyjne
MAMA 4 PLUS to program, który uruchomiony został 1 marca br. Zapytaliśmy ZUS, ilu Lubuszan złożyło już wnioski o świadczenia.

MAMA 4 PLUS: matczyne emerytury od 1 marca

Program Mama 4 PLUS jest rodzicielskim świadczeniem uzupełniającym, przeznaczony dla osób, które żeby wychować co najmniej czworo dzieci nie mogły podjąć pracy zarobkowej lub z niej zrezygnowały, a dziś żyją na granicy ubóstwa, nie mając prawa do świadczeń nawet na minimalnym poziomie.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające, jak podkreśla ministerstwo ma zapewnić podstawowe środki do życia. Program został uruchomiony 1 marca 2019 roku.

TO CIEBIE ZAINTERESUJE:

Przypomnijmy. Od 1 marca osoby spełniające kryteria, mogą złożyć wniosek do Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w celu uzyskania prawa do świadczenia. W przypadku, gdy osoba zainteresowana pobiera już świadczenie niższe od najniższej emerytury, świadczenie rodzicielskie będzie uzupełniać pobierane świadczenie do kwoty najniższej emerytury (od 1 marca 2019 r. 1100 zł). Natomiast, w przypadku osoby nie mającej prawa do żadnego świadczenia, wysokość rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego odpowiadać będzie tej kwocie.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że z nowych przepisów skorzysta do 65 tys. osób.

MAMA 4 PLUS: Matczyne emerytury w Lubuskiem

Po dwóch miesiącach działania nowego programu, można stwierdzić, że cieszy się on popularnością wśród Lubuszan. Do 30 kwietnia br. do oddziałów ZUS w Lubuskiem wpłynęły 1582 wnioski .
W Zielonej Górze złożyło je 998 kobiet i 4 mężczyzn, natomiast w Gorzowie Wlkp. zrobili to: 573 kobiety i 4 mężczyzn.

Przypomnijmy: KTO MOŻE SKORZYSTAĆ z PROGRAMU MAMA 4 PLUS

  • Matka, która urodziła i wychowała lub wychowała co najmniej czworo dzieci, a w przypadku śmierci matki dzieci lub porzucenia dzieci przez matkę, albo długotrwałego zaprzestania wychowywania dzieci przez matkę – ojcu, który wychował co najmniej czworo dzieci
  • Osoba nie posiadająca niezbędnych środków do życia, która osiągnęła wiek emerytalny. Dla kobiet od 60 lat, mężczyzn – 65 lat
  • Osoba mieszkająca wyłącznie w Polsce i mająca (po ukończeniu 16 lat) tzw. ośrodek interesów życiowych na terytorium naszego kraju – przez co najmniej 10 lat
  • Obywatel Polski lub osoba, mająca prawo pobytu lub prawo stałego pobytu w Polsce, bądź obywatel państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) lub cudzoziemiec legalnie przebywający na terytorium Polski

Do programu Mama 4 PLUS nie mogą przystąpić osoby, które pobierają już rentę lub emeryturę w wysokości 1100 zł, czyli tyle ile wynosi świadczenie z programu, lub więcej.

MAMA 4 PLUS: Mają ponad 90 lat i matczyną emeryturę

Osoby starające się o świadczenie z programu MAMA 4 PLUS w naszym województwie, w większości mieszczą się w przedziale wiekowym 60 - 69 lat.

- W Lubuskiem, najwięcej osób składających wniosek jest w grupie wiekowej 60 – 69 lat, jest ich 1217 (437 w Gorzowie Wlkp. i 780 w Zielonej Górze) - przyznaje Agata Muchowska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa lubuskiego. - 3 osoby są w grupie wiekowej 90 – 99 lat (1 w Gorzowie Wlkp. i 2 w Zielonej Górze). Podobna tendencja jest w całym kraju - dodała rzeczniczka.

MAMA 4 PLUS: Odrzucone wnioski

ZUS ma prawo odrzucić wniosek o świadczenie z programu MAMA 4 PLUS. Mowa o przypadkach nie spełnienia kryterium dochodowego czy liczby dzieci lub gdy m.in. nastąpiło pozbawienie władzy rodzicielskiej przez sąd lub jej ograniczenie przez umieszczenie dzieci na przykład w rodzinie zastępczej albo w domu dziecka. Świadczenia nie dostaną także osoby odbywające karę pozbawienia wolności, oraz te które długotrwale zaprzestały opiekować się swoimi dziećmi.

W Lubuskiem negatywnie zostało rozpatrzonych 119 wniosków. - Najczęstszą przyczyną negatywnego rozpatrzenia wniosku w Zielonej Górze jest nie spełnianie wymaganego kryterium dochodowego (69 osób), w Gorzowie Wlkp. natomiast jest to kryterium liczby dzieci (13 osób, które złożyło wniosek miało mniej niż 4 dzieci) - zauważa A. Muchowska.

Liczba rozpatrzonych wniosków w Lubuskiem do 30 kwietnia 2019 r.

  • Gorzów Wlkp.: 539 (537 kobiet, 2 mężczyzn)
  • Zielona Góra: 911 (910 kobiet, 1 mężczyzna)
  • Suma: 1450 (1447 kobiet, 3 mężczyzn)

Liczba wniosków rozpatrzonych pozytywnie w Lubuskiem do 30 kwietnia 2019 r.

  • Gorzów Wlkp.: 510 (same kobiety)
  • Zielona Góra: 821 (same kobiety)
  • Suma: 1331

Liczba wniosków rozpatrzonych negatywnie w Lubuskiem do 30 kwietnia 2019 r.

  • Gorzów Wlkp.: 29 (27 kobiet, 2 mężczyzn)
  • Zielona Góra: 90 (89 kobiet, 1 mężczyzna)
  • Suma: 119 (116 kobiet, 3 mężczyzn)
mama 4 plus, matczyne emerytury, mama 4 plus lubuskie,mama 4 plus wnioski
MAMA 4 PLUS w Lubuskiem. Do 30 kwietnia br. złożono do oddziałów ZUS 1582 wnioski. unsplash,com/zdjęcie ilustracyjne

MAMA 4 PLUS: Mają więcej niż 9 dzieci

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające może być przyznane matce, która urodziła i wychowała co najmniej czworo dzieci, a w przypadku śmierci matki dziecka albo porzucenia dzieci przez matkę – ojcu, który wychował co najmniej czworo dzieci.

- Najliczniejszą grupą osób korzystającą ze świadczenia w Lubuskiem są osoby, które wychowały 4 dzieci – jest ich 716 (280 w Gorzowie Wlkp. i 436 w Zielonej Górze). W naszym województwie jest także 45 świadczeniobiorców, którzy mają więcej niż 9 dzieci (14 Gorzów Wlkp. i 31 Zielona Góra) - informuje Agata Muchowska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa lubuskiego.

MAMA 4 PLUS: W jakiej wysokości przyznawane jest świadczenie

Jak informuje ministerstwo, w przypadku, gdy osoba zainteresowana pobiera już świadczenie niższe od najniższej emerytury, świadczenie rodzicielskie będzie uzupełniać pobierane świadczenie do kwoty najniższej emerytury (od 1 marca 2019 roku 1100 złotych). Natomiast, w przypadku osoby nie mającej prawa do żadnego świadczenia, wysokość rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego odpowiadać będzie tej kwocie. W jakiej wysokości przyznawane były do 30 kwietnia br. świadczenia w Lubuskiem?

- Większość osób, ze względu na posiadane dochody otrzymuje dopełnienie do kwoty minimalnej emerytury. Średnia takiego dopełnienia w naszym województwie wynosi ok. 332 zł - podaje rzeczniczka ZUS.

WAŻNE: Rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie corocznie waloryzowane

WIDEO: "Mama 4 Plus" uchwalona. Matczyne emerytury ruszą od marca

źródło: TVN/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska