Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MAMA 4 PLUS. Matczyne emerytury obowiązywać będą od marca. Emerytury matczyne stają się faktem! [WNIOSKI, TERMINY, MAMA 4 PLUS]

oprac.maw
Program  Mama 4 PLUS zacznie obowiązywać od marca 2019 roku
Program Mama 4 PLUS zacznie obowiązywać od marca 2019 roku unsplash.com
MAMA 4 PLUS. Emerytury matczyne stają się faktem! Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym. Świadczenie będzie wypłacane od marca. Do kogo skierowany jest program MAMA 4 PLUS? Kto będzie mógł dostawać emeryturę matczyną? Jakie są wymagania? Co trzeba zrobić, aby dostać matczyną emeryturę? Sprawdźcie!

MAMA 4 PLUS, czyli nowa ustawa o matczynych emeryturach została przegłosowana w Sejmie. Posłowie przegłosowali ją w nocy z 30 na 31 stycznia 2019 roku. Za przyjęciem ustawy opowiedziało się 259 posłów, 20 było przeciw, 134 wstrzymało się od głosu. Przypomnijmy, program Mama 4 plus zakłada prawo do minimalnej emerytury dla matek, które urodziły i wychowały co najmniej czworo dzieci.

– Rząd Zjednoczonej Prawicy od samego początku docenia trud rodziców, którzy zdecydowali się na wychowanie dzieci w rodzinach wielodzietnych. Nowymi przepisami chcemy uhonorować osoby, które, żeby wychować co najmniej czworo dzieci, zrezygnowały z pracy zarobkowej, a dziś żyją na granicy ubóstwa, nie mając prawa do świadczeń nawet na minimalnym poziomie. Rodzicielskie świadczenie uzupełniające zapewni im teraz podstawowe środki do życia – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Wprowadzenie 500+, choć wciąż jest krytykowane, dało wielu rodzinom istotny zastrzyk gotówki. To jednak nie jedyne pieniądze, które mogą od państwa otrzymać rodzice. Zebraliśmy wszystkie ulgi i świadczenia na dzieci, które pozwalają na podreperowanie domowego budżetu, który w wielu rodzinach zmusza do zaciskania pasa. Masz dzieci? Zobacz, kiedy i ile możesz dostać na nie pieniędzy!

Ile możesz dostać na dziecko? Sprawdź, jakie są ulgi i świad...

MAMA 4 PLUS. Dla kogo?

Program MAMA 4 PLUS daje nowe możliwości. Jak podkreśla ministerstwo, dzięki nowym przepisom osoby, które wychowały co najmniej czworo dzieci i nie posiadają niezbędnych środków utrzymania, uzyskają prawo do otrzymania świadczenia. Na program Mama 4 plus w projekcie budżetu państwa na 2019 rok zarezerwowano ponad 801 mln złotych.

Celem projektowanych przepisów jest zapewnienie dochodu osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia lub go nie podjęły ze względu na wychowywanie dzieci w rodzinach wielodzietnych.

  • Rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie mogło być przyznane matce, która urodziła i wychowała co najmniej czworo dzieci, a w przypadku śmierci matki dziecka albo porzucenia dzieci przez matkę – ojcu, który wychował co najmniej czworo dzieci;
  • o świadczenie będą mogły ubiegać się osoby, które nie posiadają niezbędnych środków do życia i osiągnęły wiek emerytalny. W przypadku kobiet to 60 lat, mężczyzn – 65 lat;
  • rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie przysługiwać wyłącznie osobom mieszkającym w Polsce i mającym (po ukończeniu 16 lat) tzw. ośrodek interesów życiowych na terytorium naszego kraju – przez co najmniej 10 lat;
  • rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie mogło być przyznane obywatelom Polski lub osobom, mającym prawo pobytu lub prawo stałego pobytu w Polsce bądź obywatelom państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) lub cudzoziemcom legalnie przebywającym na terytorium Polski;
  • uzyskanie prawa do świadczenia nie będzie związane z wcześniejszym opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne.

MAMA 4 PLUS - ile będzie wynosić świadczenie?

W przypadku, gdy osoba zainteresowana pobiera już świadczenie niższe od najniższej emerytury, świadczenie rodzicielskie będzie uzupełniać pobierane świadczenie do kwoty najniższej emerytury (od 1 marca 2019 r. 1100 zł). Natomiast, w przypadku osoby niemającej prawa do żadnego świadczenia, wysokość rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego odpowiadać będzie tej kwocie. Zanim dojdzie do jego wypłaty Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zbada m.in. sytuację dochodową danej osoby.

Czytaj również: Ciąża PLUS. Do kogo skierowany będzie nowy program?

MAMA 4 PLUS. Od kiedy wypłacane będą emerytury matczyne

Świadczenie będzie wypłacane od marca 2019 roku. - Szacuje się, że z nowych przepisów skorzysta ok. 65 tys. osób, które dziś nie mają prawa do emerytury lub renty oraz 20,8 tys. osób, które pobierają świadczenia poniżej poziomu najniższej emerytury - podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

WAŻNE: Rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie corocznie waloryzowane.

MAMA 4 PLUS - WNIOSKI

Jak otrzymać świadczenie w ramach programu MAMA 4 PLUS? Po wejściu w życie nowych przepisów osoby spełniające kryteria, będą mogły złożyć wniosek do Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w celu uzyskania prawa do świadczenia.

MAMA 4 PLUS: Wniosek o matczyną emeryturę

Wniosek o otrzymanie świadczenia emerytalnego ma być nieskomplikowany, dostępny i możliwy do wypełnienia w trakcie kilku minut, jednej wizyty w urzędzie. Wnioski o matczyną emeryturę będzie można składać w odpowiednim organie: ZUS, KRUS. Nie został jeszcze określony konkretny termin, w którym wniosek trzeba złożyć w urzędzie.

MAMA 4 PLUS: Jak napisać wniosek o matczyną emeryturę?

  • dane osoby wnioskującej: imię, nazwisko, numer PESEL albo numer paszportu, adres miejsca zamieszkania, adres do korespondencji, jeśli jest inny niż adres zamieszkania;
  • żądanie wnioskodawcy ze wskazaniem konkretnego świadczenia, o które się ubiega
  • czytelny podpis
  • załączniki: akty urodzenia dzieci, oświadczenie o sytuacji rodzinnej, majątkowej i materialnej, inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na przyznanie świadczenia – tutaj spektrum jest szerokie.

MAMA 4 PLUS dla ojców

Program Mama 4 plus był przewidziany także dla ojców. Posłowie jednak odrzucili poprawki, które zakładały m.in. prawo do świadczenia ojcom, którzy nie wypracowali minimalnej emerytury. A spowodowane było to rezygnacją z pracy na rzecz opieki nad co najmniej czworgiem dzieci. W ustawie widnieje jednak zapis, który dotyczy wypłacania świadczenia ojcom tylko w sytuacji, gdy matka porzuciła rodzinę lub umarła.

SONDA: Czy program MAMA 4 PLUS jest potrzebny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska