Mama 4 PLUS. Nowy program rządu. Kto otrzyma pieniądze? Kto może skorzystać z programu MAMA 4 PLUS?

maw, (a.w)

Wideo

Mama 4 PLUS. Kolejny program obok 500 plus czy Dobry Start, który ma na celu wesprzeć rodziców. Tym razem skierowany jest do osób, które mają czwórkę lub więcej dzieci. Komu będzie przysługiwało świadczenie MAMA 4 PLUS. Jakie trzeba spełniać kryteria? Mama 4 PLUS jest już w Sejmie.

Mama 4 PLUS: Komu ma pomóc program?

Mama 4 PLUS to program wsparcia dla rodziców. Jak informuje ministerstwo, pomoże osobom, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci, ale nie udało się im wypracować najniższej emerytury. To kolejny po „Rodzina 500+” i „Dobry Start” pomysł rządu Prawa i Sprawiedliwości o tym charakterze.

Nowe świadczenie z programu „Mama 4 PLUS” mogą otrzymać osoby, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci.

Mama 4 PLUS: wsparcie blisko 85,8 tys. osób

Program Mama 4 PLUS zapowiadał wcześniej premier Mateusz Morawiecki. Jego realizacja może nastąpić już w 2019 roku.
Rząd chce pomóc osobom w wieku emerytalnym, które podjęły się wysiłku wychowania liczniejszej rodziny.

- „Chcemy docenić wszystkich rodziców, którzy wzięli na siebie trud wychowania kilkorga dzieci. Wspieramy oczywiście matki. Nie zapominamy też o ojcach, którzy z przyczyn losowych podjęli się samotnej opieki nad dziećmi. Państwo powinno dostrzegać i dostrzega różne grupy ludzi, które potrzebują wsparcia” – mówiła Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Czytaj również: Ciąża PLUS. Do kogo skierowany będzie nowy program?

Jak podaje ministerstwo, programem Mama 4 PLUS może zostać objętych w sumie ok. 85,8 tys. osób.

MAMA 4 PLUS: dla kogo świadczenie?

O świadczenie z programu „Mama 4 PLUS ” będą mogły się ubiegać:

  • matki, które osiągnęły wiek emerytalny 60 lat
  • ojcowie po osiągnięciu 65 lat
Wprowadzenie 500+, choć wciąż jest krytykowane, dało wielu rodzinom istotny zastrzyk gotówki. To jednak nie jedyne pieniądze, które mogą od państwa otrzymać rodzice. Zebraliśmy wszystkie ulgi i świadczenia na dzieci, które pozwalają na podreperowanie domowego budżetu, który w wielu rodzinach zmusza do zaciskania pasa. Masz dzieci? Zobacz, kiedy i ile możesz dostać na nie pieniędzy!

Ile możesz dostać na dziecko? Sprawdź, jakie są ulgi i świad...

Jak otrzymać świadczenie Mama 4 PLUS?

Program Mama 4 PLUS miał zacząć obowiązywać od stycznia 2019 roku. Minister Rafalska poinformowała jednak na początku roku, że termin ten nie był realny. Start programu MAMA 4 PLUS przesunięto w czasie. Program realizować będzie ZUS oraz KRUS. - Osoba, która wychowała co najmniej 4 dzieci, będzie mogła otrzymać świadczenie po złożeniu wniosku - podaje Ministesrtwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Sprawdź także: 300 PLUS. Rodzice złożyli online już ponad milion wniosków

Szacunkowy koszt realizacji programu „Mama 4 PLUS” wyniesie 900 mln zł rocznie. Program wsparcia dla rodziców „Mama 4 PLUS” trafił do konsultacji społecznych.

Mama 4 PLUS w Sejmie

Sejm rozpocznie w środę, 30 stycznia 2019 r. pracę nad projektem MAMA 4 PLUS czy tzw. emerytur matczynych.
Projekt zakłada, że świadczenie przysługiwać będzie osobom, które urodziły i wychowały lub wychowały co najmniej czwórkę dzieci. Z powodu zajmowania się potomstwem, nie miały możliwości wypracowania minimalnej emerytury, lub ich świadczenie jest od niej niższe. Świadczenie przysługiwać będzie matkom, a po ich śmierci pieniądze otrzymywać będzie ojciec dzieci.

Mama 4 PLUS - ile wynosić będą emerytury matczyne

Świadczenie MAMA 4 PLUS wynosić będzie 1100 zł. Wypłacane będzie przez ZUS lub KRUS na wniosek matki po ukończeniu 60. roku życia (lub ojca, który ukończy 65 lat).

– Celem świadczenia jest zapewnienie niezbędnych środków utrzymania osobom, o których mowa w art. 3, które zrezygnowały z zatrudnienia lub innej działalności zarobkowej albo ich nie podjęły ze względu na wychowanie dzieci – czytamy w projekcie.Celem świadczenia jest zapewnienie niezbędnych środków utrzymania osobom, o których mowa w art. 3, które zrezygnowały z zatrudnienia lub innej działalności zarobkowej albo ich nie podjęły ze względu na wychowanie dzieci - można przeczytać w projekcie.

Jak podaje ministerstwo, programem Mama PLUS może zostać objętych w sumie ok. 85,8 tys. osób.

Sprawdź także: 300 PLUS. Rodzice złożyli online już ponad milion wniosków

Szacunkowy koszt realizacji programu „Mama 4 PLUS” wyniesie 900 mln zł rocznie. Program wsparcia dla rodziców „Mama 4 PLUS” trafił do konsultacji społecznych.

MAMA 4 PLUS: Wniosek o matczyną emeryturę

Wniosek o otrzymanie świadczenia emerytalnego ma być nieskomplikowany, dostępny i możliwy do wypełnienia w trakcie kilku minut, jednej wizyty w urzędzie. Wnioski o matczyną emeryturę będzie można składać w odpowiednim organie: ZUS, KRUS. Nie został jeszcze określony konkretny termin, w którym wniosek trzeba złożyć w urzędzie.

MAMA 4 PLUS: Jak napisać wniosek o matczyną emeryturę?

  • dane osoby wnioskującej: imię, nazwisko, numer PESEL albo numer paszportu, adres miejsca zamieszkania, adres do korespondencji, jeśli jest inny niż adres zamieszkania;
  • żądanie wnioskodawcy ze wskazaniem konkretnego świadczenia, o które się ubiega
  • czytelny podpis
  • załączniki: akty urodzenia dzieci, oświadczenie o sytuacji rodzinnej, majątkowej i materialnej, inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na przyznanie świadczenia – tutaj spektrum jest szerokie.

Matczyna emerytura szeroko komentowana przez Polaków

W sieci zawrzało już w czerwcu, kiedy program był po raz pierwszy przedstawiony publicznie. Aktualnie trwa dalsza część debaty nad tym czy matczyna emerytura jest potrzeba czy nie, czy program jest sprawiedliwy dla wszystkich obywateli, czy spełni swoje założenia i czy w budżecie znajdą się na nią pieniądze. Polacy są podzieleni. Jedni nie widzę problemu w tym, że kobiety otrzymywały pomoc od państwa. Inni są całkowicie przeciwni i głośno wyrażają swój sprzeciw. A ty co sądzisz?
SONDA: Czy program MAMA 4 PLUS jest potrzebny?

WIDEO: Matka odzyskała zasiłek na autystyczne dziecko. Sąd uznał, że chora też może sprawować opiekę

źródło: TTV/x-news

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

E
Ewa
Czasami czytam i czekam po wyborach na wielkie bum i koniec kasy a ludzie z dziećmi zostaną na jałmużnej
Dodaj ogłoszenie