Mamy wysyp festynów, dni miast i wiele innych wydarzeń. Rybobranie, Wiosna nad Nysą, Piknik w Przylepie, Kozzi Film, Dni Kargowej

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Tegoroczne ,,Dni Kargowej” odbędą się w piątek i sobotę (2-3 czerwca). W ramach święta organizatorzy zaplanowali wiele działań towarzyszących m.in. ,,Kozioł Rally” czyli turystyczny Rajd Samochodowy 4 x 4 Regionu Kozła, a także II. Zlot Pojazdów Zabytkowych i Motocykli. Zagra zespół "Nadija"
Tegoroczne ,,Dni Kargowej” odbędą się w piątek i sobotę (2-3 czerwca). W ramach święta organizatorzy zaplanowali wiele działań towarzyszących m.in. ,,Kozioł Rally” czyli turystyczny Rajd Samochodowy 4 x 4 Regionu Kozła, a także II. Zlot Pojazdów Zabytkowych i Motocykli. Zagra zespół "Nadija" fanpage zespołu
Za nami Dzień Dziecka, choć wiele miast i miasteczek będzie go świętować podczas weekendu. Czerwiec to także tradycyjny miesiąc różnego rodzaju festynów czy dni miast. Odbędą się one m.in. w Kargowej, Krośnie Odrzańskim, Kostrzynie nad Odrą i Gubinie. W Zielonej Górze trwa natomiast Kozi Film Festival. Nikt nie będzie mógł narzekać na nudę.

KARGOWA

Tegoroczne ,,Dni Kargowej” odbędą się w piątek i sobotę (2-3 czerwca). W ramach święta organizatorzy zaplanowali wiele działań towarzyszących m.in. ,,Kozioł Rally” czyli turystyczny Rajd Samochodowy 4 x 4 Regionu Kozła, a także II. Zlot Pojazdów Zabytkowych i Motocykli. Redakcja „Gazety Lubuskiej” objęła całe wydarzenie swoim patronatem. Wszystko rozpocznie się o godz. 14 obok skweru przy ulicy Kościelnej.

Zjadą się tam wspomniane już wcześniej zabytkowe samochody i motocykle, które o 15.30 ustawią się w uroczystej paradzie, która przejedzie, ale też i przejdzie ulicami miasta.

Główne wydarzenia zaplanowane są jednak na 3 czerwca, na stadionie miejskim przy ul. Sulechowskiej. O godz. 11 rozegrany tam zostanie mecz piłki nożnej w grupie wiekowej Orlik, pomiędzy drużynami z Kargowej, Lubrzy, Rzeczycy i Szczańca.

Od godziny 12 udostępnione będą atrakcje dla najmłodszych m.in. dmuchany zamek – zjeżdżalnia. Dla dorosłych, o godz. 15, przewidziano natomiast ligowy mecz footballu pomiędzy „Kado Górzyn” a miejscową „Cargovią”. Oficjalne otwarcie święta nastąpi jednak o 16 na stadionowej scenie. Po nim około 16.40 swoimi talentami podzielą się tam uczestnicy przeglądu Lubuskich Konfrontacji Artystycznych i laureaci festiwalu ,,Od przedszkola do Kargowej”. Następnie zaprezentują się formacje taneczne, zespoły śpiewacze i młodzi pianiści.

O godz. 18 wraz z zespołem śpiewaczym „Kargowiacy” i „Konsonansem” ze Słubic będzie można zanucić sobie znane piosenki biesiadne. Na koniec dnia, wbrew swojej nazwie, muzykę lekką, łatwą i przyjemną zaprezentuje zespół ,,Ciężko będzie”. To grupa rock and rollowa, która powstała pod koniec 2017 r. W jego skład wchodzą: wokaliści: Dominik Tomys, Zosia Curzydło, gitarzyści: Natalia Olczyk i Marek Buczkowski oraz perkusista: Franek Piotrowski.

O godz. 20.30 scenę opanuje gwiazda wieczoru czyli zespół „Nadija". Powstali w 2008 r., a liderem grupy jest Andrzej Kajfasz (pochodzi z Leszna Górnego – okolic Szprotawy - na południowych krańcach Lubuskiego). „Muzyka, którą grają, to mieszanka styli muzycznych takich jak rock, folk, ska oraz reggae. Ich utwory łączą tradycję wielu kultur słowiańskich, które reprezentuje każdy z muzyków”. Teksty piosenek pisane są po łemkowsku, ukraińsku i polsku.

Po nich scenę opanuje ok. 22 - „Lady Jessy”. Prywatnie to pochodząca z Zielonej Góry - Renata Dolińska. W czasie epidemii koronawirusa, oferowała wirtualnie imprezy muzyczne typu „domówka”, które odwiedzało po kilka tysięcy osób, a serwowana przez nią muzyka docierała do wielu mieszkań.

Święto zakończy się zabawą taneczna o godz. 23, którą poprowadzi „Dj Słoniu”. Uczestnictwo bezpłatne. Podczas wydarzenia nie zabraknie konkursów m.in. na najlepszy lokalny produkt gastronomiczny, warsztatów i stoisk handlowych.

KROSNO ODRZAŃSKIE

W sobotę i niedzielę (3-4.06) w Krośnie Odrzańskim, na obszarze ulicy Parkowej i Parku Tysiąclecia odbędzie się święto miasta – Rybobranie. Całość rozpocznie się w sobotę o 14 - wielką paradą, podczas której przez miasto przemaszeruje m.in. wodnik, który o 15 odbierze od burmistrza symboliczny ster do miasta.

Tego dnia odbędą się także piknik klimatyczny oraz polsko-niemiecki przegląd artystyczny. Wieczorem na scenie wystąpią: „Czwarty Peron”, „Krawczyk Show” oraz „Long&Junior”. Wieczorem czeka zabawa taneczna i pokaz laserowy.

W niedzielę (4.06) natomiast, o godz. 13 rozpocznie się transgraniczny festiwal kulinarny, w tym konkurs o wazę wodnika. Wystąpią również lokalne zespoły artystyczne. Gwiazdami niedzielnego wieczoru będą Burnin’ Hearts oraz Michał Szpak, który zaśpiewa w ramach trasy „JowiszJa Tour”. Wstęp wolny.

GUBIN

Do niedzieli (4.06) potrwa 60. jubileuszowa „Wiosna nad Nysą”. Jak na jubileusz przystało organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji. Wśród artystów tegorocznego finału miejskiego święta znajdą się: Smolasty, Zbuku, „Piękni i Młodzi” a swoje 45-lecie pracy scenicznej - podczas koncertu „Jary Oddział Zamknięty” - świętować będzie w Gubinie - Krzysztof Jaryczewski Poza tym wystąpią także „Dobre Piwo”, „Jackie Kozz Rock Band”, „Imago”, Barbara Drazkov i „Artyści Uliczni Krakowa – Street of Imagination”.

Wydarzenia odbywać się będzie w czterech miejskich lokalizacjach i na dwóch scenach. Na Wyspie Teatralnej wystąpią m.in. podopieczni miejskich szkół i przedszkoli, a także nauczyciele i uczniowie szkoły muzycznej w Gubinie. Na terminalu granicznym w Sękowicach, w sobotę odbędzie się natomiast IV. Międzynarodowa Parada Motocykli oraz Oldtimerów. Wstęp wolny.

KOSTRZYN NAD ODRĄ

Kolejne święto Miasta pt. „Na fali” odbędzie się także w ten weekend (3-4.06) w Kostrzynie nad Odrą. Na terenie parku odbędą się m.in. jarmark różności oraz liczne działania warsztatowe. W sobotę, na małej scenie zagra gorzowski „Filary Big Band” i zaśpiewa gwiazda – Maciej Maleńczuk. Po jego występie muzykę taneczną zaproponuje Anna Wiedmidska. W niedzielę, od godz. 14 zagrają i zaśpiewają: „Kapela Tadka”, laureaci Lubuskich Konfrontacji Artystycznych, Katarzyna Olejnik Mirella Piecuch, Dawid Marciniak i zespół „Niesamowita sprawa”. Na niedzielny wieczorny deser wystąpią Kasia Wilk i Mezo. Wstęp wolny.

ZIELONA GÓRA

Kozzi Film Festival

Do poniedziałku (5.06) potrwa tegoroczny Festiwal Filmu, Teatru i Książki Kozzi-Pieczka-Chęciński. Na uczestników czekać będą liczne projekcje filmów, w tym kina niemieckiego oraz spotkania z ludźmi filmu, teatru i książki. Gośćmi specjalnymi będą m.in. Stanisława Celińska, Bernd Buder, Lech Dyblik, Jolanta Fainstein, Maria Pakulnis czy Arturem Więck „Baron” i Krzysztof Globisz. Gala odbędzie się w niedzielę (4.06) o godz. 20 w Bibliotece Norwida. Większość wstępów bezpłatna.

Odlotowy Dzień Dziecka w aeroklubie

W sobotę 3 czerwca, w godz. 12-17, Zielonogórski Ośrodek Kultury zaprasza na teren Aeroklubu Ziemi Lubuskiej w Przylepie, gdzie odbędzie się Piknik z okazji Dnia Dziecka.

W tym dniu przygotowano dla uczestników różne strefy, a ich gospodarze mają na celu połączenie wszystkich pokoleń. W strefie zabawy, animatorzy będą zachęcać uczestników do wspólnej zabawy i działań warsztatowych. Na najmłodszych czekać będą m.in. dmuchańce, fotobudka 360.

W strefie konsultacyjnej starsi i młodsi będą mieli szansę wypowiedzieć się na tematy związane z zagospodarowaniem terenu rekreacyjno-sportowego na Czarkowie. Mieszkańcy będą wybierać między elementami małej architektury, a atrakcjami dla dzieci. W strefie gastro-magicznej będzie możliwość zakupu przekąsek czy napojów.

O godz. 12.00 z placu Bohaterów wystartuje rajd rowerowy w ramach akcji „Rowerowa Stolica Polski”. Uczestnicy będą kręcić kilometry dla Zielonej Góry. Na pierwszych 700. uczestników czekać będą medale z jubileuszowym logo. Mile widziane są zielone stroje. Na teren pikniku warto zabrać ze sobą koce i coś do ochrony przed słońcem.

Do Aeroklubu Ziemi Lubuskiej będzie można dotrzeć autobusem Miejskiego Zakładu Komunikacji. Autobusy wyruszą z dworca głównego, z parkingu Centrum Rekreacyjno-Sportowego lub z Osiedla Czarkowo. Komunikacja miejska będzie kursować bezpłatnie co 15-30 minut przez cały czas trwania pikniku w Przylepie.

Z kolei dla wielbicieli rowerów, zostanie otwarty specjalny cyklo-parking.

Organizatorzy proszą, aby samochody tego dnia zostawić w domu, gdyż teren lotniska będzie wyłączony z ruchu samochodowego.

Na piknik wstęp jest wolny.

WYDARZY SIĘ

W tej rubryce piszemy krótko o wybranych, w tym - odleglejszych wydarzeniach

 • 3.06 – Premiera spektaklu „Pchła Szachrajka” , Teatr im. J. Osterwy, Gorzów Wlkp.,
 • 8-11.06 - Dni otwartych Piwnic Winiarskich, Zielona Góra,
 • 10.06 – 7. Mistrzostwa Kalska w rzucie moherowym beretem, Kalsk,
 • 10.06 – Lubuski Dzień Dziecka, Regionalne Centrum Animacji Kultury, Czarnowo (gm. Krosno Odrzańskie),
 • 14.06 – Kabaret Mumio, Piwnica Artystyczna „Kawon”, Zielona Góra,
 • 16-18.06 – Święto Solan, Nowa Sól,
 • 18.06 – Piknik Czołgisty, Lubuskie Muzeum Wojskowe, Drzonów,
 • 24.06 – Slam poetycki, czyli pojedynek na wiersze, Jazz Club „Pod Filarami”, Gorzów Wlkp.,
 • 25.06-2.07 – 52. Lubuskie Lato Filmowe, Łagów,
 • 8-9.07 – II. Festiwal Polskich Win Musujących, Krosno Odrzańskie,
 • 4-20.08 – Festiwal Muzyka w Raju, Lubuskie,
 • 15.08 – Piknik Militarny, Lubuskie Muzeum Wojskowe, Drzonów,
 • 22-23.08 - Busker Tour 2023 w Zielonej Górze,
 • 6-20.10 – X Festiwal Muzyki Współczesne im. W. Kilara, Gorzów Wlkp.,
 • 28.10 – Koncert Steczkowska/Demarczyk & Royal Symphony Orchestra, Gorzów Wielkopolski,
 • 9.11 – Występ baletowy „Jezioro łabędzie”, Żarski Dom Kultury,
 • 25.11. - Koncert Sebastian Riedel & CREE, Piwnica Artystyczna Kawon.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie