MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Manipulacja w miejscu pracy. Dlaczego ktoś steruje nami i jak się bronić przed szkodliwą manipulacją?

Maciej Mituła
Techniki manipulacji są coraz częściej wykorzystywane w miejscu pracy. Dyrektorzy, menadżerowie i szefowie firm szkolą się na specjalnych kursach, aby poznać tajniki perswazji. Ich celem jest zwiększenie efektywności pracy i maksymalizacja zysku.

Najlepszą obroną na manipulację jest rozpoznanie jej technik oraz świadomość możliwości odmowy i podjęcia samodzielnej decyzji. Taka wiedza może pomóc w samorozwoju i w dążeniu do celów i sukcesu.

Warto przeczytać:

Powodem wywierania wpływu w pracy jest wymuszenie na pracowniku decyzji, motywacji i cięższej pracy. Przełożonych częściej interesuje sprzedaż, zyski, wzrost zainteresowania firmą niż sam człowiek. Pracownik często staje się marionetką, którego rolą jest wypełnianie obowiązków i zadań dyrekcji.

Manipulujący często nie mają żadnych zahamowań ani skrupułów aby uzyskać zamierzony efekt. Głównym założeniem manipulatora jest przede wszystkim zrealizowany cel.

Panuje ogólna zasada, że do pracy w dużej firmie bardziej stworzone są osoby silnie ukierunkowane na sukces, lubiące rywalizację i osiąganie kolejnych celów zawodowych. Jednak nie tylko takie predyspozycje są kluczem do odnalezienia się w tym środowisku. Ważne są umiejętności interpersonalne i komunikacyjne.

6 zasad, które pomogą nam przetrwać w korporacji. Nie wystar...

Marketing hipnotyczny ma fatalne skutki na pracę. Jego zły wpływ na pracownika to przede wszystkim stres, uczucia lęku i strachu, które rodzą się w momencie niewypełnienia zadania. Pracownik czuje, że nie ma swobody w wykonywaniu obowiązków. Powoduje to frustrację i cynizm.

Znacznie spada także zaangażowanie w pracę i motywacja. Skutkiem manipulacji jest także wypalenie zawodowe, które może prowadzić do depresji, bezsenności i znużenia pracą. Wywieranie wpływu obniża również samoocenę pracownika oraz jego pewność siebie. Skutki manipulacji zawsze są negatywne dla ofiary. Taka osoba obwinia siebie za wszelkie niepowodzenia, czuje się również nierozumiana i zepchnięta na dalszy plan.

Spór w pracy można uciąć jednym zdaniem. Ważne, aby wypowiedzieć je z pewnością, z jednej strony – pokazując niezadowolenie z zachowania współpracownika, z drugiej – dając mu szansę na zmianę sposobu komunikacji.

8 zdań, które pozwolą uniknąć sporów w pracy. Warto je wykor...

Istotny aspekt radzenia sobie z manipulacją jest uświadomienie sobie, że jest się ofiarą. To najważniejszy punkt wyjścia z niezdrowej sytuacji w pracy. Następnym krokiem jest czas, który należy sobie przydzielić na podjęcie decyzji. Manipulujący często wywierają na nas podjęcie zbyt szybkich decyzji.

Warto przeczytać:

Najważniejszym punktem jest także asertywność, umiejętność korzystania ze słowa „nie”, które jest bezcenną bronią w walce z wywieraniem wpływu. Należy również pamiętać, aby wszystkie ważne decyzje były podejmowane bez emocji. Innym skutecznym sposobem jest kontrmanipulacja czyli wyznaczanie granic, które nie mogą zostać przekroczone.

Manipulacja jest powszechnym zjawiskiem, które możemy obserwować każdego dnia. Jej wpływ na pracę często podnosi odwrotny sukces od zamierzonego. Pracodawca zamiast zadowolonego i zaangażowanego pracownika musi liczyć się ze spadkiem efektywności oraz znacznym zaniżeniem produktywności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Te firmy będą zatrudniały w najbliższym czasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska