Marcin Grzymkowski z firmy Eobuwie.pl w finale konkursu EY Przedsiębiorca Roku

redakcja Gazety Lubuskiej
redakcja Gazety Lubuskiej
Marcin Grzymkowski z firmy Eobuwie.pl
Marcin Grzymkowski z firmy Eobuwie.pl Mariusz Kapała
Udostępnij:
Jury konkursu EY Przedsiębiorca Roku pod przewodnictwem Jerzego Koźmińskiego, prezesa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, wyłoniło finalistów 14. edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku. Wśród nich znalazł się Marcin Grzymkowski z Zielonej Góry, założyciel i współwłaściciel firmy Eobuwie.pl.

Wśród tegorocznych finalistów znaleźli się także:

 • Marcin Grzymkowski, EOBUWIE.PL
 • Bartosz Gonczarek, EXPLAIN EVERYTHING
 • Jan Kalisz, FIBRAIN
 • Grzegorz Czapla, INDATA
 • Barbara Sołtysińska, LifeTube/indaHASH
 • Henryk Owsiejew, MALOW
 • Monika Żochowska i Ewa Dudzic, PHENICOPTERE
 • Antonina Samecka, Klara Kowtun oraz Dorota Sajewicz, RISK MADE IN WARSAW
 • Jan Szynaka, SZYNAKA-MEBLE.

Marcin Grzymkowski, EOBUWIE.PL Założyciel i współwłaściciel marki eobuwie.pl, lidera sprzedaży online rynku obuwia i galanterii skórzanej. Firma działa w Polsce, na Słowacji, Węgrzech i Ukrainie, w Czechach, Niemczech, Austrii, Wielkiej Brytanii, Bułgarii oraz w Rumunii. W planach jest dalszy rozwój rynków zagranicznych. Od 9 lat spółka systematycznie się rozwija, notując coroczne wzrosty sprzedaży. Od konkurencji odróżnia ją elastyczność i szybkość dostaw, bezpłatne zwroty oraz wysoka jakość usług. Eobuwie.pl ma w ofercie ponad 450 marek oraz asortyment przekraczający 35 tys. produktów. W 2015 r. firma połączyła się z CCC, które posiada blisko 75 proc. akcji spółki. Bardzo istotne z punktu widzenia Marcina Grzymkowskiego jest śledzenie trendów na rynku, dostosowywanie strony sklepu do rosnącej liczby klientów oraz dobór oferty. W najbliższym czasie planowane jest uruchomienie aplikacji mobilnej. Marcin Grzymkowski przyznaje, że największą satysfakcję sprawia mu prowadzenie dobrze prosperującego biznesu i zadowolenie klienta.

Bartosz Gonczarek, EXPLAIN EVERYTHINGWspółtwórca i prezes polsko-amerykańskiego startupu, który poprzez innowacyjne, wymyślone w Polsce rozwiązanie na urządzenia mobilne przyspiesza proces nauczania i przekazywania wiedzy. Explain Everything to aplikacja na tablety i telefony, umożliwiająca tworzenie animowanych prezentacji z wykorzystaniem dowolnych materiałów i środków ekspresji przy jednoczesnym prowadzeniu narracji. Użytkownicy polskiego produktu mogą pracować wspólnie, bądź dzielić się stworzonymi materiałami poprzez portal discover.explaineverything.com. Prezentacje wykorzystywane są w czasie spotkań, szkoleń, lekcji i wykładów, co w efekcie aktywuje uczniów lub studentów i uczy samodzielnego myślenia. Explain Everything posiada 4 mln użytkowników na całym świecie i zajmuje czołowe miejsca na listach najpopularniejszych aplikacji w USA, Anglii, Australii i Kanadzie. Największą radość przedsiębiorcy sprawia obserwowanie efektów szerokiego zastosowania polskiego wynalazku – od przedszkolaka po profesora MIT.

Jan Kalisz, FIBRAINZałożyciel i prezes firmy FIBRAIN, która jest strategicznym graczem na ryku technologii światłowodowych. Jego siła to umiejętność obiektywnego oceniania stanu faktycznego sytuacji, co owocuje podejmowaniem racjonalnych i skutecznych, a czasami też odważnych decyzji. Konsekwencją takiej strategii są 3 nowoczesne ośrodki produkcyjne, rozbudowane działy B+R, a także obecność i ścisła współpraca z blisko 40 krajami na całym świecie m.in. Niemcami, Francją, Norwegią, Meksykiem, Algierią, Arabią Saudyjską, Koreą, Wenezuelą czy Ekwadorem. Jako mentor i wizjoner stawia przed firmą ambitne cele i wyzwania, dzięki czemu firma FIBRAIN i marka, które są „Made in Poland” są coraz bardziej rozpoznawalne i szanowane na całym świecie. FIBRAIN to innowacyjna firma, która przeznacza znaczące środki na badania i rozwój, ponieważ, zdaniem Jana Kalisza, jest to fundament rozwoju przedsiębiorstwa.

Grzegorz Czapla, INDATAZałożyciel i prezes notowanego na GPW holdingu świadczącego usługi informatyczne w trzech głównych obszarach – usługi, systemy i innowacje. W skład holdingu wchodzą m.in takie spółki jak: Proximus SA, Indata Solutions, Positive Technology, Cohesiva, Topyfi oraz Indata Connect. Grzegorz Czapla jest ekspertem w dziedzinie Internetu Rzeczy, inwestuje na rynku IT oraz doradza wielu podmiotom w tej branży. Indata w krótkim czasie zajęła pozycję lidera w obszarze rozwiązań technologicznych wykorzystywanych dla lepszego zarządzania przestrzenią publiczną. Ma na swoim koncie jedno z pierwszym w Polsce wdrożenie Smart City w Katowicach. Firma działa na styku nauki i biznesu, współpracuje z wieloma uczelniami oraz NCBiR. Dla Grzegorza Czapli ważne jest tworzenie grupy spółek o komplementarnych usługach oraz kompleksowa obsługa klientów. Najwięcej radości daje mu tworzenie, udowadnianie, że „daje się zrobić", a także zbudowanie od podstaw, w krótkim czasie organizacji o silnej pozycji rynkowej, zdolnej konkurować z największymi firmami IT w Polsce i za granicą.

Barbara Sołtysińska, LifeTube/indaHASH Współzałożycielka LifeTube i indaHash. LifeTube to największa jednonarodowa sieć wielokanałowa YouTube w Europie. Zajmuje się wprowadzaniem oraz wspieraniem marek na YouTube dzięki współpracy z najpopularniejszymi twórcami wideo. Obecnie zrzesza ponad 260 kanałów, które łącznie docierają do 32 mln subskrybentów. LifeTube jest liderem rynku influencer marketingu w Polsce. Wśród klientów są największe marki ze wszystkich branż - w ciągu 3 lat istnienia LifeTube zrealizował ponad 850 kampanii. indaHash to międzynarodowa platforma do automatyzacji współpracy z influencerami (tzw. mid-tier influencers i power users). W 2016 roku indaHash zrealizował ponad 250 kampanii dla globalnych marek - na rynku polskim, niemieckim, w Wielkiej Brytanii i RPA. Obecnie zrzesza ponad 75 tys. influencerów. Barbarze Sołtysińskiej największą satysfakcję daje rozwijanie nowych biznesów i wymyślanie kolejnych, innowacyjnych rozwiązań z zakresu content i influencer marketingu.

Henryk Owsiejew, MALOWZałożyciel i właściciel grupy Litpol i firmy Malow - jednego z 6 największych producentów wysokiej jakości metalowych mebli w Europie. Odbiorcami są m.in: baseny, szpitale, szkoły, właściciele powierzchni biurowych, zakłady pracy a także firmy budowlane. 60% produkcji Malowa stanowią meble produkowane seryjnie a 40% zamówienia indywidualne. Ponad połowa sprzedaży to eksport. Głównymi rynkami zbytu są: Skandynawia, Niemcy i Francja i szerzej – cała Europa. Firmę Malow od konkurencji odróżnia szybkość reakcji na potrzeby klientów i elastyczność produkcji. Misją Henryka Owsiejewa jest pokazanie, że w Polsce Wschodniej mogą powstawać produkty najwyższej jakości, które są w stanie podbić świat. Firma ma również zakłady produkcyjne Litpol-Ukraina w Charkowie i Malow Skand w Świnoujściu. Prywatnie jest pasjonatem sportu, współzałożycielem i sponsorem Suwalskiego Klubu Badmintona Litpol-Malow. Motto życiowe Henryka Owsiejewa brzmi: chcieć, umieć i mieć trochę szczęścia.

Monika Żochowska i Ewa Dudzic, PHENICOPTEREZałożycielki firmy Phenicoptere, producenta i dystrybutora innowacyjnej rękawicy do demakijażu GLOV. Spółka powstała w 2012 roku. Teraz działa już w 40 krajach, a eksport stanowi 83 proc. obrotu. Najważniejszymi rynkami, poza Polską, są Francja, Niemcy i region Bliskiego Wschodu. Największym tegorocznym sukcesem było podbicie Stanów Zjednoczonych. Firma chce też wejść na rynki Południowej Afryki i Australii. Wprowadzając GLOV na rynek, Phenicoptere stworzyła nową kategorię produktów w branży kosmetycznej – tekstyliów do demakijażu. Rękawiczki GLOV pozwalają oczyścić skórę tylko przy użyciu wody. Jest to możliwe dzięki ultracienkim, wykonanym w mikrotechnologii włóknom o magnetycznych właściwościach. Technologia została opracowana w Korei Południowej, ale rękawiczki są produkowane w Janowie Lubelskim. Ambicją założycielek jest, by GLOV stał się synonimem słowa „demakijaż”. Prowadzą też zaawansowane badania nad kolejnymi zastosowaniami mikrowłókien i nowymi liniami produktowymi.

Antonina Samecka, Klara Kowtun oraz Dorota Sajewicz, RISK MADE IN WARSAWRISK made in Warsaw to marka stworzona w 2011 roku. Firma szyje ubrania dla osób, które nie interesują się modą i od trendów wolą własny styl. Wszystko od garniturów, przez koktajlowe kreacje po sukienki ślubne szyte jest z miękkiej dzianiny, a najchętniej z dresu. Ma być elegancko, ale przede wszystkim wygodnie. Głównym kanałem sprzedaży jest e-commerce. RISK jest obecny w 10 miastach Polski oraz na 8 rynkach zagranicznych, głównie w Skandynawii, we Włoszech oraz w Japonii. Pomysłodawczynią marki jest Antonina Samecka. Rok temu firma przeszła przez kryzys, ale zgodnie z maksymą Machiavellego przedsiębiorczynie potrafiły skutecznie przekuć niedogodności w sukces. Celem firmy jest dalszy rozwój oraz ekspansja na coraz więcej światowych rynków, zbudowanie silnej, międzynarodowej marki, będącej synonimem szykownych, wygodnych ubrań z dzianiny.

Jan Szynaka, SZYNAKA-MEBLEPrezes Zarządu firmy Szynaka-Meble Sp. z .o.o., jednego z największych producentów mebli w Polsce. Od prawie 60 lat kreator pozytywnego wizerunek polskiej firmy rodzinnej, wysokogatunkowego produktu i promotor Polski na świecie. Dzięki nowoczesnym metodom zarządzania oraz skutecznej polityce promocyjnej, firma kierowana przez Jana Szynaka rozwinęła liczne kontakty handlowe w Polsce i ponad 50 krajach na świecie, w tym głównie w Niemczech, USA, Francji, Szwecji, Wielkiej Brytanii czy Chinach. Dziś Grupę Szynaka tworzy 6 nowoczesnych zakładów produkcyjnych, Centrum Logistyczno-Wystawiennicze i Centrum Konferencyjne, Pałac Mortęgi. W działaniach Jana Szynaka ważną rolę odgrywa odpowiedzialność społeczna i troska o środowisko naturalne. Firma nie działa w oderwaniu od lokalnego społeczeństwa, jest jego częścią i aktywnie wspiera wszelkie działania na rzecz rozwoju miasta, województwa i kraju. Jan Szynaka jako aktywny promotor polskiego rzemiosła chętnie udziela się społecznie i charytatywnie. Jest autorytetem w regionie i uznanym menedżerem.

Niezależne jury wyłoni najlepszego przedsiębiorcę spośród finalistów w oparciu o sześć kryteriów: przedsiębiorczość, wyniki finansowe, strategia, działalność międzynarodowa, relacje z pracownikami i nowe technologie. W skład 10-osobowego gremium wchodzą autorytety ze świata biznesu oraz rotacyjnie zwycięzcy poprzednich edycji konkursu.

 • Jerzy Koźmiński - Przewodniczący Jury, Prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności
 • Prof. Paweł Buszman, prezes American Heart of Poland, Przedsiębiorca Roku 2015
 • Leszek Czarnecki - Przewodniczący Rady Nadzorczej Getin Holding
 • Andrzej Dębowski – Prezes Zarządu Ustka Apartamenty
 • Marcin Iwiński - Wiceprezes Zarządu CD Projekt, Przedsiębiorca Roku 2008
 • Adam Krzanowski – Prezes Grupy Nowy Styl, Przedsiębiorca Roku 2014
 • Krzysztof Pawiński - Prezes Grupy Maspex Wadowice, Przedsiębiorca Roku 2011
 • Ewald Raben – Prezes Grupy Raben, Przedsiębiorca Roku 2012
 • Jacek Siwicki - Prezes Enterprise Investors
 • Andrzej Wiśniowski – Twórca i właściciel firmy WIŚNIOWSKI, Przedsiębiorca Roku 2013.

Nazwiska laureatów konkursu - zwycięzców poszczególnych kategorii: Produkcja i Usługi, Nowe Technologie/Innowacyjność, Nowy Biznes oraz nazwisko zdobywcy tytułu Przedsiębiorca Roku 2016 poznamy podczas uroczystej Gali Finałowej konkursu, która odbędzie się 24 listopada 2016 roku w Warszawie. Transmisję z Gali będzie można obejrzeć na żywo, na antenie TVN24 BiS o godz. 17.30.

Zobacz też: Nasze Dobre Lubuskie 2016. Czytelnicy wybierają najlepsze lubuskie produkty i usługi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #1

Diesel

Diesel Mega Chief DZ4329

1 416,00 zł424,25 zł-70%
miejsce #2

Casio

Casio Retro A168WEM-7EF

420,00 zł183,00 zł-56%
miejsce #3

Casio

Casio Casio Collection MWA-100HD-1AVEF

471,00 zł232,71 zł-51%
miejsce #4

Orient

Orient Classic Automatic Ra-Ap0003S10B

1 500,00 zł832,00 zł-45%
miejsce #5

Daniel Klein

DANIEL KLEIN EXCLUSIVE 12233-5 zl007a

221,00 zł184,83 zł-16%
miejsce #6

Seiko

Seiko Srpc87K1

1 246,88 zł1 075,98 zł-14%
Materiały promocyjne partnera

STREFA BIZNESU: USTAWA ANTYLICHWIARSKA

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie