Marsz Niepodległości 2018 ZDJĘCIA WIDEO FOTORELACJA Ile...

  Marsz Niepodległości 2018 ZDJĘCIA WIDEO FOTORELACJA Ile ludzi 11.11 na marszu w Warszawie? Szacunkowe dane policji. Święto Niepodległości

  Zdjęcie autora materiału
  Marek Majewski

  , Jakub Oworuszko, Kacper Komaiszko

  Aktualizacja:

  Polska

  11 listopada 1918 r., po 123 latach nieobecności, Polska wróciła na mapę Europy. Mija 100 lat od tych wydarzeń. Święto Niepodległości 2018 jest więc wyjątkowe - obchodzimy okrągłą rocznicę odzyskania niepodległości. 11.11.2018 odbędzie się wiele oficjalnych uroczystości z udziałem władz państwowych. Przez Warszawę przejdzie wielki Marsz Niepodległości 2018. Relacja na żywo, transmisja live i zdjęcia w naszym serwisie. Zapraszamy!


  Marsz Niepodległości 2018 TRANSMISJA NA ŻYWO LIVE STREAM 11.11
  MARSZ NIEPODLEGŁOŚCI 2018 ZDJĘCIA | POLITYCY, RODZINY Z DZIEĆMI I... WŁOSCY NEOFASZYŚCI. NASZA FOTORELACJA Z MARSZU NIEPODLEGŁOŚCI 2018


  BIEG NIEPODLEGŁOŚCI 2018 | KTO WYGRAŁ? | WYNIKI | ZDJĘCIA UCZESTNIKÓW
  KONCERT DLA NIEPODLEGŁEJ. WIELKIE WIDOWISKO Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI 11 LISTOPADA NA PGE NARODOWYM [ZDJĘCIA]
  ZOBACZ TEŻ | MARSZ NARODOWCÓW WE WROCŁAWIU ROZWIĄZANY. SĄ RANNI, WŚRÓD NICH POLICJANT [ZDJĘCIA] [RELACJA]
  Podsumowanie: W marszu "Dla Ciebie Polsko", który był hybrydą Marszu Niepodległości i Marszu pod patronatem Prezydenta RP wzięło udział ok. 250 tys. osób (szacunkowe dane policji). De facto pochód podzielono na pół. W pierwszej części szło wojsko oraz politycy - z Andrzejem Dudą na czele. Następnie po kilkusetmetrowej przerwie rozpoczął się pochód środowisk narodowych pod hasłem "Bóg, Honor, Ojczyzna". Za nimi maszerowali mieszkańcy Warszawy i okolicznych miast. Ostatnie osoby wystartowały ok. godz. 17:30. Jak donosi nasz reporter, osoby czekające przy rondzie Dmowskiego były niezadowolone z takiego przebiegu sytuacji.

  Źródło: TVN 24  Trzeba jednak przyznać, że służby stanęły na wysokości zdania. Nie odnotowano żadnego poważniejszego incydentu. Policja ochroniła również grupę z napisem "Konstytucja" wyraźnie sprzeciwiającej się maszerującym narodowcom. Nie było widać również żadnych transparentów z treścią faszystowską czy obrażającą inne osoby.

  fot. Szymon Starnawski


  19:00 Marsz przebiegł spokojnie - podaje MSWiA. "ABW wspólnie z Policją zatrzymała jak dotąd około 100 osób, które w ramach działań operacyjnych zostały zidentyfikowane jako zagrażające bezpieczeństwu uroczystości" - poinformowało ministerstwo. Zostały one zatrzymane jeszcze przed rozpoczęciem marszu. Służby uniemożliwiły również rozpoczęcie koncertu skrajnie prawicowych zespołów muzycznych, który miał odbyć się w Warszawie.
  18:30 Pochód prawdopodobnie się przeciągnie. Ostatni uczestnicy maszerują jeszcze mostem Poniatowskiego. Trzeba docenić działanie służb, ponieważ nie odnotowaliśmy żadnych transparentów, które byłoby niezgodne z prawem.

  18:00 Marsz powinien zakończyć się o godz. 18:45. Obyło się bez poważniejszych incydentów. Przypomnijmy, że o godz. 19 rozpocznie się koncert na błoniach Stadionu Narodowego organizowany przez stowarzyszenie Marsz Niepodległości. Wystąpią: BASTI, Irydion, Sova, Royal age, Egon, Huzar, 5tka.

  17:48 Na błoniach Stadionu Narodowego trwają już wystąpienia liderów ruchu narodowego, przemawia m.in. szef Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz, chociaż wciąż tysiące ludzi idą jeszcze mostem Poniatowskiego.

  Tymczasem odnotujmy, że Święto Niepodległości 2018 uczciły także środowiska lewicowe. Z placu Unii Lubelskiej na plac Trzech Krzyży przeszedł pokojowy marsz antyfaszystowski "Za wolność waszą i naszą". Obszerna fotorelacja po kliknięciu w zdjęcie poniżej.  17:30 - Tłum maszeruje w ciszy mostem Poniatowskiego, wciąż palone są race. Widoczne są wyłącznie biało-czerwone flagi. Wszechobecny huk petard - tłumaczy nasz reporter. Na ulicy pozostaje ogromna ilość pozostałości po racach. Służby miały będą miała sporo roboty.

  17:20 "W dzisiejszym marszu uczestniczy szereg osób ochranianych m.in. prezydent, premier, marszałkowie Sejmu i Senatu. Są to osoby chronione przez Służbę Ochrony Państwa, nadzorowaną przez MSWiA. W związku z tym – kierując się względami bezpieczeństwa – szef MSWiA Joachim Brudziński podjął decyzję, aby utworzyć tzw. bufor bezpieczeństwa, wydzielający strefę, w której przebywają osoby ustawowo chronione przez SOP" - przekazało nam MSWiA.

  17:14 Polityków nie ma już w marszu. Organizatorzy Marszu Niepodległości 2018 podają, że w zgromadzeniu może brać udział nawet 250 tys. osób. Tymczasem Młodzież Wszechpolska informuje o spaleniu flagi Unii Europejskiej.
  17:06 - Trwa pokaz pirotechniczny na moście Poniatowskiego, nad całym mostem zapanowała czerwona poświata - donosi nasz reporter.

  17:05 A tak wygląda dziś Warszawa oglądana z powietrza. Naszą fotorelację możecie zobaczyć po kliknięciu w zdjęcie.  16:51 "Duma, duma, narodowa duma" i "Roman Dmowski wyzwoliciel Polski" śpiewane przez uczestników marszu. „Zakaz pedałowania” skandowane przez czoło marszu Młodzieży Wszechpolskiej. Dodajmy, że część uczestników nie wystartowała jeszcze z ronda Dmowskiego.

  16:35 Z najnowszych doniesień wynika, że prezydencka część marszu, czyli Biało-Czerwony Marsz 100-lecia Niepodległości "Dla Ciebie Polsko", dotarł już do ronda Waszyngtona. Na błonia Stadionu Narodowego zmierzają natomiast uczestnicy Marszu Niepodległości 2018. Tam zaplanowano jeszcze wystąpienia liderów ruchu narodowego oraz koncert.

  Źródło: TVN 24

  16:28 "PiS, PO - jedno zło", "Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę - takie hasła można usłyszeć w tłumie. Jest raczej spokojnie, chociaż pojawiają się też doniesienia o racach, które poleciały w kierunku funkcjonariuszy policji.
  - Kordon wojska i policji ochrania garstkę ludzi zgromadzonych pod flaga „Konstytucja” - donosi z kolei nasz reporter. Grupa znajduje się na wysokości ul. Smolnej. Krzysztof Bosak informuje natomiast o próbie zablokowania marszu w okolicach mostu Poniatowskiego.
  16:18 W marszu w Warszawie bierze udział 200 tys. osób - podaje szef MSWiA Joachim Brudziński.
  16:14 W naszej galerii nowe zdjęcia fotoreporterów z Marszu Niepodległości 2018 i Biało-Czerwonego Marszu 100-lecia Niepodległości "Dla Ciebie Polsko".

  Zobacz galerię

  fot. Szymon Starnawski
  fot. Szymon Starnawski
  fot. Szymon Starnawski


  16:11 16:10 "Honor, wiara, nacjonalizm" skanduje młodzież wszechpolska. Ulica jest czerwona od rac. „PiS-PO - nie poszło” skanduje czoło marszu środowisk narodowych. Spod ronda Waszyngtona, w kierunku czoła marszu rusza kilkanaście furgonetek policyjnych.

  16:08 16:00 W grupie są też środowiska narodowe z Włoch. Słychać huk petard. W części Marszu Niepodległości (z tyłu) widać gruby kibiców z całej Polski z symbolami klubowymi. - I am a patriot, not a facist - hasło wypisane markerem na fladze polski trzymanej przez uczestnika marszu - donosi nasz reporter. - Tymczasem meldują się przedstawiciele Solidarności - ich flagi również powiewają wśród flag biało czerwonych - dodaje.  15:58 Obydwa marsze zatrzymały się. Marsz Prezydencki stoi na Moście Poniatowskiego, Marsz Narodowców jest w okolicach ronda de Gaulle'a. "Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę" - skandują narodowcy.

  15:51 Są oczywiście politycy. Nie tylko z partii rządzącej.  15:32 Wojsko, które otwiera marsz "Dla Ciebie Polsko" jest już przy rondzie Waszyngtona. Z głośników słychać "Rotę". Ulicą jadą rosomaki, quady i transportery opancerzone. - Dziękujemy tym, dzięki którym jesteśmy wolni - słychać z głośników.

  15:25 Dopiero teraz wystartował marsz środowisk narodowych spod ronda Dmowskiego. Mimo, że miała być jedna manifestacja służby oddzieliły pochody. Między kolumną z Prezydentem RP a kolumną dawnego Marszu Niepodległości jest kilkaset metrów różnicy.

  15:19 „Pierwsza brygada” rozbrzmiewa z głośników ustawionych na rondzie De Gaulle'a. Czoło marszu jest na wysokości palmy. Z drugiej strony nie wszyscy jeszcze ruszyli spod ronda Dmowskiego. Pochód ciągnie się przez ponad kilometr. Przemarsz został nieco podzielony, w pierwszej części idą oficjele i strona rządowa, za nimi - oddzieleni żandarmerią - maszerują środowiska narodowe, a dalej pozostali uczestnicy dawnego Marszu Niepodległości, który - przypomnijmy połączył się z marszem "Dla Ciebie Polsko" pod patronatem Prezydenta RP.

  15:15 Marsz Niepodległości 2018 i prezydencki Biało-Czerwony Marsz 100-lecia Niepodległości "Dla Ciebie Polsko" ruszyły! Honorowa Kampania Wojska maszeruje na czele Alejami Jerozolimskim. Za nimi wojskowa orkiestra - relacjonuje nasz reporter. Morze biało-czerwonych na Alejach. Mieszkańcy podziwiają maszerujących z okien i balkonów. Machają chorągiewkami w biało czerwonych barwach.

  W naszej galerii znajdziecie fotorelację z przemarszu. Na bieżąco dodajemy nowe zdjęcia. Kliknijcie w poniższe zdjęcie, aby zobaczyć zdjęcia z Marszu Niepodległości 2018.  15:01 Do zgromadzonych na rondzie Dmowskiego przemawia prezydent Andrzej Duda. - Idźmy razem, niech to będzie marsz dla każdego. Niech to będzie marsz na którym każdy dobrze się czuje - mówi. "Cześć i chwała bohaterom" - skanduje tłum. - Proszę Państwa, nasz wspólny marsz rozpoczniemy od odśpiewana hymnu - dodaje prezydent.

  Źródło: TVN 24  Na marszu pojawił się także prezes PiS Jarosław Kaczyński.
  14:55 Tłumy zgromadzone pod DH Smyk skandują: "Bóg, Honor, Ojczyzna". Dostęp do budynku i okolic jest obstawiony przez wojsko i żandarmerię. Na razie zablokowany jest dostęp bliżej czoła marszu. Ogromny tłum na rondzie Dmowskiego. Wyjście z "patelni" jest zablokowane. - Na razie jest względnie spokojnie. Nie odnotowaliśmy żadnych incydentów - relacjonuje nasz reporter Kacper Komaiszko.

  14:47 Pojawiają się transparenty, które znamy z Marszów Niepodległości z poprzednich lat. Na jednym z nich - "Śmierć wrogom Ojczyzny". Czy staną się dzisiaj podstawą do rozwiązania zgromadzenia? - Polska Policja konsultuje na bieżąco z ekspertami oraz opiniami biegłych znaki oraz symbole eksponowane przez osoby w otoczeniu Marszu Niepodległości. Działania będą podejmowane adekwatnie do bezpieczeństwa tysięcy obecnych dziś w Warszawie polskich patriotów - informuje na twitterze szef MSWiA Joachim Brudziński.


  14:31 Kolumna policji jedzie z alei Zielenieckiej w kierunku czoła marszu. Kilkanaście samochodów przejeżdża przez rondo Waszyngtona.

  14:08 - Stacjonuje strefa Młodzieży Wszechpolskiej. Przy ich stanowisku ustawiła się grupa kilkunastu osób w kominiarkach - donosi nasz reporter. Nieustanny huk petard w okolicach Pałacu Kultury i Nauki. Widać tez pierwsze odpalone race. Na rondzie Dmowskiego jest już tłum ludzi.  13:58 Prezydent Andrzej Duda apelował, by na Marszu Niepodległości 2018 nie było transparentów, a tylko biało-czerwone flagi. Nie udało się. I choć formalnie odbędą się dziś dwa marsze, to jednak za oficjalną kolumną z władzami państwa polskiego ulicami Warszawy przemaszerują dziś m.in. członkowie włoskiego nacjonalistycznego i neofaszystowskiego ugrupowania Nowa Siła (Forza Nuova).
  13:45 Biało-czerwona jest dzisiaj nie tylko Polska. Życzenia płyną z całego świata.
  13:21 Punktualnie o godzinie 12:00 w całej Polsce uroczyście odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego. Wydarzenie o nazwie "Niepodległa do hymnu!" było jednym z głównych punktów obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

  Źródło: TVN 24  13:07 W Warszawie ostatnie przygotowania do dwóch marszów - Marszu Niepodległości i prezydenckiego Biało-Czerwonego Marszu "Dla Ciebie "Polsko", które wspólnie przejdą jedną trasą. O godz. 14 na rondzie Dmowskiego przemawiać ma Robert Bąkiewicz, szef stowarzyszenia Marsz Niepodległości. O godz. 15 powinno rozpocząć się wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy. Następnie wspólna kolumna ruszy Alejami Jerozolimskimi w kierunku Stadionu Narodowego.
  Przy Alejach Jerozolimskich stanęło wojsko. Pojawiły się rosomaki, quady i wyrzutnie rakiet. To przygotowania do obchodów 11 listopada. Na czele biało-czerwonego pochodu stanie wojsko.

  MARSZ NIEPODLEGŁOŚCI 2018: WOJSKO NA ULICACH WARSZAWY [ZDJĘCIA] [WIDEO]
  12:56 Na placu Piłsudskiego w Warszawie odbyła się uroczysta zmiana warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W uroczystości udział wzięli prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz marszałkowie Sejmu i Senatu. Na ceremonii obecny był także przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

  Źródło: TVN 24  12:50 - Dziękuję, że posłuchaliście apelu i przyszliście z biało-czerwonymi sztandarami, że jest las biało-czerwonych flag. Dziękuję, że w tak niesamowity sposób możemy oddać hołd tym, którym zawdzięczamy wolną, niepodległą, suwerenną Polskę – mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystej zmiany warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

  - Chciałbym, żebyśmy zawsze umieli być razem. Jestem przekonany, że pod biało-czerwonym sztandarem jest miejsce dla każdego z nas, niezależnie od jego poglądów, bo w każdym jest miłość do ojczyzny, do niepodległej i suwerennej Polski – podkreślił prezydent Duda.

  Źródło: TVN 24  12:43 Trwa uroczystość składania kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Wcześniej w swoim przemówieniu prezydent Andrzej Duda zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego, "symbolu Polski, która wzrasta". Apelował też o narodowe pojednanie. - Swary nie służą budowie silnego państwa. Przekonała się o tym także II RP - mówił.

  Źródło:


  12:32 Trwa przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy. Polacy tłumnie zjawili się na placu Piłsudskiego, by wspólnie świętować 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Więcej zdjęć naszych fotoreporterów znajdziecie w galerii.

  Zobacz galerię

  Święto Niepodległości 2018 fot. Marek Szawdyn
  Święto Niepodległości 2018 fot. Marek Szawdyn
  Święto Niepodległości 2018 fot. Marek Szawdyn


  11:51 Na placu Piłsudskiego rozpoczynają się oficjalne uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Poniżej zapis transmisji live.  11:14 Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości MSZ zaprosiło przedstawicieli sześciu państw na trzech kontynentach do odczytania depeszy notyfikującej państwo polskie. Depesza podpisana przez Józefa Piłsudskiego, wysłana 16 listopada 1918 roku, była symbolicznym dokumentem dla Polski odradzającej się po 123 latach zaborów.  10:52 O potrzebie odnowy polityki mówił arcybiskup Stanisław Gądecki na mszy świętej za ojczyznę w Świątynie Opatrzności Bożej w Warszawie. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski nawiązał też do właściwych relacji Kościoła z państwem.

  – Wolnościowy ład potrzebuje pewnego politycznego stylu, jeśli co raz więcej obywateli nie ma się od niego odwrócić ze wstrętem. Trzeba się też strzec przed instrumentalizacją tak Kościoła, jak i państwa – mówił Gądecki.

  W mszy świętej uczestniczyli między innymi premier Mateusz Morawiecki i prezydent Andrzej Duda.

  Źródło: TVN 24  10:30 Prezydent Andrzej Duda także rozpoczął uroczyste obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości od złożenia wieńca przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego i Wincentego Witosa.

  Źródło: TVN 24  Następnie w Świątyni Opatrzności Bożej odbyła się msza święta za ojczyznę. Udział w nabożeństwie wzięli m.in. prezydent i premier, ministrowie rządu oraz inni przedstawiciele rządu i Sejmu oraz Senatu. Prezydent Andrzej Duda podczas mszy świętej zapalił Świecę Niepodległości, ofiarowaną Polsce przez Piusa IX w 1867 r.

  Źródło:  9:37 Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk wraz z przewodniczącym Platformy Obywatelskiej Grzegorzem Schetyną i członkami PO złożył w niedzielę rano kwiaty przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego. - Polska polityka jest podzielona i skłócona. Nie możemy razem świętować - ocenił Schetyna. Tusk przyznał, że spór polityczny jest w Polsce czasem za ostry. Politykom towarzyszył tłum zwolenników z flagami Polski i UE.

  - Dzisiaj czcimy wielki dzień, dzień odzyskania niepodległości. To wielkie wspomnienie polskiej historii, marszałka Piłsudskiego, Daszyńskiego, Witosa, Moraczewskiego, Paderewskiego. Tych wielkich, dzięki którym dzisiaj możemy mówić: jesteśmy, żyjemy w niepodległej Polsce. To symbol zwycięstwa, sukcesów, ale też solidarności i roztropności - podkreślił Grzegorz Schetyna.

  - Wtedy polscy politycy potrafili być razem. Dziś, sto lat po tych dniach, po tym dniu polska polityka jest podzielona i skłócona. Nie możemy razem świętować. Dzisiaj polskie ulice, Wrocławia, Warszawy będą zajęte przez tych, którzy odpychają europejską wspólnotę, żyją nienawiścią i niechęcią - ocenił przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

  Święto Niepodległości 2018 fot. Bartek Syta


  Jak mówił, "chcemy i jesteśmy dzisiaj razem". - Chcemy powiedzieć, że za rok, 11 listopada 2019 roku stąd zacznie się wielki, wspólny marsz, gdzie będziemy wszyscy obecni, gdzie wszyscy będziemy mówić: Polska może być wspólnotą, wspólnotą w Unii Europejskiej, dumnych ludzi, którzy pamiętają o swojej historii, ale zawsze chcą łączyć, a nie dzielić - podsumował.

  Były premier życzył Polsce wszystkiego najlepszego. Przyznał, że spór polityczny jest w Polsce czasem za ostry. - Więc wybacz nam Polsko. Ale też wiem dzisiaj, czuję to szczególnie mocno, że to, co nas łączy, jest o wiele mocniejsze i o wiele ważniejsze, bo to jesteś ty Polsko. W te urodziny, te polskie urodziny chciałbym powiedzieć najprostsze słowa. Nie wstydźmy się tych najprostszych dzisiaj słów. Kochamy cię Polsko! - powiedział Donald Tusk, który weźmie dziś udział w uroczystościach państwowych z udziałem prezydenta i premiera.

  Źródło: TVN 24


  8:21 Pokażmy dziś wszyscy, że łączy nas Polska? Oby.
  8:02 W sobotę wieczorem na PGE Narodowym odbył się Koncert dla Niepodległej. Wystąpili m.in. Maryla Rodowicz, Paweł Kukiz, Krzysztof Cugowski, Krystyna Prońko i Muniek Staszczyk. Poniżej galeria zdjęć z widowiska.

  KONCERT DLA NIEPODLEGŁEJ. WIELKIE WIDOWISKO Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI 11 LISTOPADA NA PGE NARODOWYM [ZDJĘCIA]
  7:19 W sobotę wieczorem wspólne orędzie z okazji Święta Niepodległości 2018 wygłosili Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda. - Świętujmy wszyscy razem, bo sto lat temu stała się rzecz wielka: odrodziła się wolna Polska, nasza wspólna Ojczyzna! Zaśpiewajmy głośno i radośnie: „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy”. To nasz hymn – hymn Polski Niepodległej! - mówiła pierwsza dama.

  - Niech na każdym polskim domu zawiśnie biało-czerwona flaga. Niech barwy narodowe będą z nami wszędzie. Niech napełnią nas dumą ze zwycięstwa – zwycięstwa, dzięki któremu mamy dziś własne suwerenne, demokratyczne państwo - apelował prezydent.  7:14 Tradycyjnie ulicami Warszawy przejdzie również Marsz Niepodległości. W tym roku kontrowersji wokół pochodu jeszcze więcej niż zwykle, ale ostatecznie wydarzenie odbędzie się, łącząc się z kolumną marszu prezydenckiego. O godz. 15 do uczestników zgromadzenia przemawiać ma Andrzej Duda, po tym wystąpieniu (a nie jak pierwotnie planowano - o godz. 14) wszyscy razem pójdą Alejami Jerozolimskimi i mostem Poniatowskiego na błonia Stadionu Narodowego.

  BĘDZIE WSPÓLNY MARSZ NIEPODLEGŁOŚCI 2018. PREZYDENT I NARODOWCY DOSZLI DO POROZUMIENIA. CO USTALILI? | TRASA | UTRUDNIENIA | ZMIANY W KOMUNIKACJI  Marsz Niepodległości 2018 TRASA MAPA
  7:10 Zaczynamy Święto Niepodległości 2018. Święto wyjątkowe. Dokładnie 100 lat temu, 11 listopada 1918 roku, Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu zwierzchnictwo nad wojskami polskimi, a trzy dni później – pełnię władzy nad niepodległym państwem polskim. Po 123 latach zaborów Polska wróciła na mapę Europy i świata.

  ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 2018 | PROGRAM OBCHODÓW 11 LISTOPADA | KONCERT DLA NIEPODLEGŁEJ I OFICJALNE UROCZYSTOŚCI  Tak wyglądają dziś plany oficjalnych uroczystości z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego:
  • od godz. 8.15 - prezydent Andrzej Duda będzie składał wieńce przed pomnikami Wincentego Witosa, Ojców Niepodległości oraz przy grobie śp. prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego.
  • godz. 9.00 - prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki wezmą udział we Mszy Świętej w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, w trakcie której nastąpi zapalenie Świecy Niepodległości. Po nabożeństwie, na terenie okalającym Świątynię, odbędzie się symboliczna uroczystość odsłonięcia tabliczek przy dębach posadzonych dla upamiętnienia Ojców Niepodległości.
  • od godz. 10.40 - premier Mateusz Morawiecki będzie składał wieńce przed pomnikami marszałka Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego oraz Ignacego Paderewskiego.
  • godz. 12.00 - w samo południe 11 listopada 2018 roku w całej Polsce, a także w wielu miejscach na świecie w ramach akcji „Niepodległa do hymnu” będziemy śpiewać hymn państwowy. Tak samo będzie również na pl. im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, gdzie hymnem państwowym o godzinie 12.00 rozpocznie się Uroczysta Odprawa Wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Planowane jest wystąpienie prezydenta. Ok. godz. 13.15 odbędzie się uroczystość złożenia wieńca przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.
  • Po uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza Prezydent RP weźmie udział w inauguracji ,,Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu” w Warszawie. Na trzech scenach odbędą się liczne koncerty czy pokazy taneczne. Na uczestników Festiwalu będą czekały m.in. warsztaty artystyczne, strefa dla dzieci, rekonstrukcje historyczne i pokazy zabytkowych aut i powozów konnych. Jest to oferta rodzinnego, wspólnego i radosnego świętowania.
  • Od godziny 13.00 do 19.00 dla zwiedzających otwarta zostanie Sala Orderu Orła Białego w Pałacu Prezydenckim. Wszyscy chętni będą też mogli odwiedzić Belweder w godzinach 13.30 - 19.00. 11 listopada na trasie ,,Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu” w wielu miejscach zostanie wystawiona Księga Niepodległości, w której będzie można złożyć pamiątkowy wpis. Księga wyłożona będzie ponadto na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przed wejściem do Akademii Sztuk Pięknych.
  • godz. 14.00 - na Zamku Królewskim odbędzie się uroczystość pośmiertnego nadania najwyższych polskich odznaczeń - Orderów Orła Białego 25 wybitnym Polakom zasłużonym dla polskiej niepodległości. Order Orła Białego to najstarsze i najważniejsze odznaczenie Rzeczypospolitej Polskiej. Planowane jest wystąpienie prezydenta.
  • godz. 15.00 - przy rondzie Romana. Dmowskiego w Warszawie prezydent Andrzej Duda weźmie udział we wspólnym Biało-Czerwonym Marszu 100-lecia Odzyskania Niepodległości „Dla Ciebie Polsko”. Planowane jest wystąpienie prezydenta.
  • godz. 20.30 - wraz z mieszkańcami Gorzowa Wielkopolskiego i województwa lubuskiego Prezydent weźmie udział w obchodach setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
  QUIZ | 100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI. TO POLAK POWINIEN WIEDZIEĆ
  QUIZ | JAK DOBRZE ZNASZ HYMN POLSKI?


  POLECAMY:


  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Wideo