Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marsz Równości w Białymstoku. Na ulicach tłumy kolorowych ludzi i kibiców. W powietrzu tęczowe flagi, gaz i kamienie (ZDJĘCIA, WIDEO)

Olga Goździewska-Marszałek
Olga Goździewska-Marszałek
Za nami pierwszy Marsz Równości w Białymstoku. Wzięło w nim udział ok. 1000 osób. Zaś przeciwników inicjatywy było ok. 5000.
Za nami pierwszy Marsz Równości w Białymstoku. Wzięło w nim udział ok. 1000 osób. Zaś przeciwników inicjatywy było ok. 5000. Olga Goździewska
Mieszkańcy Podlasia nie wiedzą co to jest tolerancja! Co tu się dzieje! - mówiła tuż przed startem przestraszona uczestniczka pierwszego Marszu Równości w Białymstoku. Podczas pochodu w stronę maszerujących leciały butelki, jajka, petardy, kamienie, a nawet doniczki z kwiatami. Nie zabrakło również wulgarnych haseł.

"Miasto bez barier", "Równość płci", "Wolność, równość, akceptacja" - z tym hasłami na ulice Białegostoku wyszedł pierwszy w tym mieście Marsz Równości. Spotykał się z wyjątkowo dużym sprzeciwem środowiska prawicowego i patriotycznego. Na starcie marszu pojawili się tłumnie kibole skandujący homofobiczne i pełne przemocy hasła, którym towarzyszyły wulgarne gesty.

- Zachowują się jak zwierzęta i kierują nimi niskie pobudki. Wstyd mi za nich, ale wiesz co? I tak ich kochajmy, bo na miłość zasługuje każdy człowiek - rzuciła Justyna podczas marszu. Inni uczestnicy z podobnym, niemal stoickim spokojem, odpowiadali na wyzwiska i homofobiczne teksty. "Dla ciebie też mamy miłość!" - krzyczeli do mężczyzny z kontrmanifestacji, który wykrzykiwał wulgarne słowa, machał środkowym palcem, a drugą ręką wykonywał gest onanizowania się.

Na białostocki pochód przyjechały osoby z całej Polski. Było kilka delegacji z Warszawy i Krakowa, para lesbijek z Gdańska i grupa osób z Lublina. A także przedstawiciele organizacji, które wspierają środowiska LGBT+. Wśród nich Stowarzyszenie „My Rodzice”.

- Bronimy swoich dzieci i wartości rodzinnych. Moją motywacją do tego, by tu być, jest moja córka i inne dzieciaki, które są bite i prześladowane za swoją inność. Czuję z nimi wspólnotę - mówi Marek Błaszczyk, prezes stowarzyszenia.

Dodaje, że uczestniczył już w ponad dwudziestu marszach.

- Nigdy nie spotkałem się jednak z taką falą nienawiści. Jest znacznie więcej osób agresywnych, z każdej strony docierają do nas obelgi – dodaje ze smutkiem.

Ale na obelgach się nie skończyło. Mężczyźni w koszulkach Jagiellonii z wielką determinacją wydłubywali kostkę brukową, by później rzucać nią w uczestników marszu. W przestrzeni latały również m. in. jajka, petardy i butelki. W niektórych częściach miasta mieszkańcy rzucali również przedmiotami z balkonów.

- Między nas spadła nagle doniczka. Na szczęście nikogo nie skrzywdziła! A ja zyskałam nową roślinkę. To rozmaryn równości! - mówiła z uśmiechem uczestniczka marszu.

Za nami pierwszy Marsz Równości w Białymstoku. Wzięło w nim udział ok. 1000 osób. Zaś przeciwników inicjatywy było ok. 5000.
Za nami pierwszy Marsz Równości w Białymstoku. Wzięło w nim udział ok. 1000 osób. Zaś przeciwników inicjatywy było ok. 5000. Olga Goździewska

W marszu nie bały się jednak iść pary z dziećmi na rękach lub w wózkach. Nie zabrakło nawet osób starszych.

- Wspieram wszystkie ruchy wolnościowe. Tolerancja, szacunek do drugiego człowieka to najważniejsze wartości - mówi Ludzie stoją i krzyczą o Bogu, podpierają swoją nienawistną postawę religią. To okropne! - mówiła Jolanta Wardach, emerytka z Białegostoku - Jestem katoliczką i bardzo wierzę w Boga i nigdy nie będę gardzić drugim człowiekiem. Do miłości i szczęścia każdy ma prawo, nie wyobrażam sobie innej rzeczywistości - dodała.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska