Marsz Równości w Zielonej Górze: Chcą równych praw i szacunku dla wszystkich. Tęczobranie już 20 października [WIDEO, ZDJĘCIA]

Magda Weidner
Magda Weidner
13 października Marsz Równości odbył się w Lublinie. 20 października przejdzie ulicami Zielonej Góry. Fot. Lukasz Kaczanowski/Polskapress
Niedawno Wrocław, Lublin, Poznań. Teraz przyszedł czas na Zieloną Górę. Jak podkreślają organizatorki i organizatorzy zielonogórskiego marszu, za swój główny cel obierają podarowanie nadziei, dodanie odwagi i wsparcia wszystkim, których w codziennym życiu dotyka wykluczenie podyktowane homofobią. Już 20 października Marsz Równości przejdzie zielonogórskimi ulicami. Ale na tym nie koniec wydarzenia. Nie zabraknie również otwartej debaty, podczas której poruszone zostaną ważne tematy, które nadal pozostają w strefie tabu.

Pierwszy Marsz Równości w Zielonej Górze

Niektórzy twierdzą, że to dość odważna decyzja. Organizacja takiego marszu, co niestety pokazują historie z innych miasta, wiąże się z pewnym niebezpieczeństwem. Ale Instytut Równości z Zielonej Góry wie, że wydarzenie to jest potrzebne. Nie zatrzyma go zgłoszona kontrmanifestacja czy nasycone nienawiścią komentarze niektórych internautów. Nie powstrzyma ich homofobiczny baner jeżdżący od kilku dni po Zielonej Górze i głoszone z głośników, niepoparte niczym, obraźliwe hasła.

Czytaj: Czy to atak na organizatorów i uczestników Marszu Równości w Zielonej Górze?

W opinii organizatorów marsz jest doskonałym momentem, by pokazać, że Zielona Góra jest miastem, gdzie żyje wielu ludzi upominających się o prawa osób wykluczonych ze względu na orientację seksualną, tożsamość płciową, płeć, rasę, niepełnosprawność, złą kondycję zdrowia psychicznego czy wyznawaną religię. To dobry moment na zasygnalizowanie, że każdy powinien mieć równe prawa. - Chcemy podarować nadzieje, dodać odwagi i wsparcia wszystkim, których w codziennym życiu dotyka wykluczenie podyktowane homofobią - podkreśla Mateusz Krobski, prezes Instytutu Równości w Zielonej Górze.

Mateusz Krobski z Instytutu Równości w Zielonej Górze
Mateusz Krobski z Instytutu Równości w Zielonej Górze

Równość dla wszystkich

Już w sobotę 20 października w Zielonej Górze odbędzie się przemarsz wszystkich, którzy żądają Polski otwartej i pełnej szacunku dla każdego obywatela. Wśród postulatów marszu znalazło się żądanie uznania przez państwo, którego osoby LGBTQ+ są pełnoprawnymi obywatelkami i obywatelami, ich prawa do miłości oraz nadania jej ram prawnych w kształcie, w jakim przysługują one osobom heteronormatywnym, a więc prawa do zawarcia związku małżeńskiego wraz z prawem do adopcji.

- Chcemy mieć także zagwarantowane formalne ramy dla istnienia rodzin funkcjonujących w modelu nieheteronormatywnym, a także gwarancję ochrony przez państwo każdej polskiej rodziny - dodają organizatorzy.

SONDA: Weźmiesz udział w Marszu Równości w Zielonej Górze? Tradycyjnie już osoby uczestniczące w Marszu Równości będą apelować do władz w sprawach związanych z problemami osób niepełnosprawnych, osób z zaburzeniami psychicznymi, kwestiami związanymi z równouprawnieniem kobiet w życiu społecznym i gospodarczym oraz wsparciem dla osób znajdujących się na uchodźstwie z powodu wykluczenia.

„Marzymy, by Polska była otwarta, pełna szacunku i tolerancji dla każdego człowieka. Każda rodzina jest ważna i każdej rodzinie powinny przysługiwać te same prawa - niezależnie od tego, czy tworzą ją osoby tej samej czy różnej płci. Wszystkim, niezależnie od orientacji, sprawności, światopoglądu, wyznania i innych cech, przypisane jest niezbywalne prawo do godności i szczęścia”

Marsz Równości w Zielonej Górze jest wydarzeniem otwartym dla wszystkich organizacji pozarządowych, partii politycznych i osób prywatnych, które chcą przeciwdziałać dyskryminacji i wykluczeniu społecznemu.

marsz równości
Organizatorzy z Instytutu Równości w Zielonej Górze zapraszają wszystkich do wzięcia udziału w Marszu Równości. - Chcielibyśmy, aby w marszu wzięli udział wszyscy, którzy nas wspierają. Pokażmy, że rodzina to miejsce, w którym ludzie się kochają, zapewniają sobie bezpieczeństwo, socjalizują i wychowują godnie swoje dzieci. Niezależnie od płci członków tej rodziny. Zależy nam na pokazaniu, że moc i siła miłości nie jest zależna od płci i każdy ma prawo jej doświadczyć. Spotkajmy się 20 października!
Magda Weidner

Marsz Równości w Zielonej Górze - trasa przemarszu

20 października (sobota) Marsz Równości w Zielonej Górze rozpocznie się o godzinie 12.00. Już od 11.00 uczestnicy gromadzić będą się na Piast Polanie przy ul. Niemena (koło amfiteatru).
Marsz Równości przejdzie ulicami:

Start: Piast Polana
ul. Ptasia
ul. Łużycka
ul. 1 Maja
ul. Jedności
Stary Rynek
Al. Niepodległości
pl. Bohaterów

Marsz Równości w Zielonej Górze: włącz się do dyskusji

Na placu Bohaterów planowane jest zakończenie Marszu Równości. Chwila przerwy i organizatorzy zapraszają na kolejne wydarzenia. Instytut Równości chciał zrobić coś więcej. Zaplanował dzień tak, aby w ciekawy sposób poruszyć najważniejsze tematy, problemy dotykające osoby nie tylko ze społeczności LGTB+. Przedstawić historię rodziców, których syn jest gejem, pary homoseksualistów wychowujących dzieci czy lesbijek chcących zalegalizować swój związek.
I tak o godzinie 14.30 w kinie Newa rozpocznie się projekcja filmu, "Artykuł 18". To pełnometrażowy film dokumentalny w reżyserii Bartosza Staszewskiego z 2017 roku, przedstawiający m.in. historię nieudanego wprowadzania w Polsce związków partnerskich.
O godzinie 16.00 organizatorzy zapraszają wszystkich na debatę pt. "Życie Osób LGBT+ oraz tęczowych Rodzin w Małych Społecznościach" (Kino Newa).
W debacie udział wezmą:

 • prof. Zbigniew Izdebski, ikona polskiej pedagogiki i seksuologii oraz autor wielu książek, m.in.: "Intymnie. Rozmowy nie tylko o miłości"
 • Anna Adamowicz - filolożka i filozofka z wykształcenia, z wyboru pracuje w IT. Mieszka i żyje w Poznaniu, gdzie działa społecznie na rzecz osób LGBT+, z naciskiem na Tęczowe Rodziny oraz edukację antydyskryminacyjną
 • Marek Błaszczyk, prezes My, rodzice - stowarzyszenia matek, ojców i sojuszników osób LGBTQIA
 • Alicja i Filip Czeszykowie, zielonogórscy reprezentanci stowarzyszenia LGBTQIA

Wieczorem o godzinie 19.00 w Lubuskim Teatrze zobaczyć będziemy mogli monodram w wykonaniu Cezarego Molendy z teatru Terminus A Quo. Tęczobranie zakończy o godzinie 21.00 oficjalne afterparty w klubie Obiekt.

6 października Marsz Równości odbył się we Wrocławiu.
6 października Marsz Równości odbył się we Wrocławiu.
Pawel Relikowski / Polska Press

Nie przyjdę, bo się boję

Organizatorzy otrzymują informacje, że niektórzy są z nimi, wspierają ich, chcą pomóc, chcą dołączyć do marszu, ale się po prostu boją. Boją się ataku przeciwników. Kamieni, agresji... - Mamy takie sygnały od ludzi. Przyznają, że się boją. Chcemy uspokoić wszystkich. Nie wydaje nam się, żeby cokolwiek groziło uczestnikom parady. Podkreślamy, że nad naszym bezpieczeństwem czuwać będzie policja oraz przeszkoleni wolontariusze - przyznał Kacper Kubiak, wiceprezes Instytutu Równości.

Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze została poinformowana o planowanym zgromadzeniu oraz przemarszu. - Przygotowując się do zabezpieczenia takich zgromadzeń publicznych, policjanci analizują charakter tego zgromadzenia i oceniają, jak dużych sił należy użyć do jego zabezpieczenia. Do zabezpieczenia sobotniego marszu zaplanowanych zostało kilkudziesięciu funkcjonariuszy - powiedziała nam podinsp. Małgorzata Barska, rzeczniczka zielonogórskiej policji.

Dwa marsze jednego dnia

Jeszcze na początku października do urzędu miasta zgłoszona była organizacja jednego marszu - Marszu Równości. 12 października urząd opublikował na stronie internetowej komunikat, że planowane jest także zgromadzenie pod hasłem: "Wspólne, pokojowe wyrażenie stanowiska na temat wartości rodziny i życia". Spotkanie ma rozpocząć się o godz. 11.30, podobnie jak Marsz Równości. Uczestnicy zgłosili, że przejdą również podobną trasą. Początek tego spotkania zaplanowano na ul. Zawadzkiego "Zośki" 14. Następnie przejdzie ulicami Zawadzkiego "Zośki", Ptasia, rondo Anny German, Stefana Wyszyńskiego, Łużycka, Długa, 1 Maja, Jedności, Sobieskiego, Stary Rynek, Stefana Żeromskiego, Aleja Niepodległości. Zakończenie nastąpi na skrzyżowaniu ul. dr Pieniężnego i alei Niepodległości.

W komunikacie pojawia się także adnotacja, że uczestnicy zgromadzenia "Wspólne, pokojowe wyrażenie stanowiska na temat wartości rodziny i życia ludzkiego" nie mogą zbliżać się do zgromadzenia "Pierwszy Marsz Równości w Zielonej Górze" na odległość mniejszą niż 100 m".

Plan wydarzeń zaplanowanych w dniu Marszu Równości w Zielonej Górze 20 października przez Instytut Równości

 • 09:00 Liturgia Eucharystii przed Marszem Równości
  dla każdego odprawiona przez ks. Tomasza Puchalskiego z Reformowanego Kościoła Starokatolickiego. Al. Niepodległości 16 (kamienica, 1 piętro)
 • 11:00 Zbiórka na Piast Polanie przy ul. Niemena w Zielonej Górze
 • 12:00 Marsz Równości
 • 14:30 Projekcja filmu, "Artykuł 18"
  Kino Newa ul. Kazimierza Wielkiego 21 Zielona Góra - wstęp wolny
 • 16:00 Debata pt. "Życie Osób LGBT+ oraz tęczowych Rodzin w Małych Społecznościach"
  Kino Newa ul. Kazimierza Wielkiego 21 Zielona Góra - wstęp wolny
 • 19:00 Monodram w Teatrze Lubuskim
  Lubuski Teatr Al.Niepodległości 3 Zielona Góra - wstęp wolny
 • 21:00 Oficjalne Afterparty w klubie Obiekt.

ZAJRZYJCIE RÓWNIEŻ NA STRONĘ INTERNETOWĄ INSTYTUTU RÓWNOŚCI W ZIELONEJ GÓRZEWIDEO: Tak było 7 października na Marszu Równości we Wrocławiu

Marsz Równości przeszedł ulicami Wrocławia (ZDJĘCIA I FILM)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3