Marsz Równości w Zielonej Górze przejdzie głównymi ulicami...

  Marsz Równości w Zielonej Górze przejdzie głównymi ulicami miasta. Ponad 100 flag wyznacza trasę marszu

  red.

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Marsz Równości po raz drugi przejdzie ulicami Zielonej Górze. Organizatorzy spodziewają się ponad tysiąca uczestników. W związku z wydarzeniem na czas przemarszu zamknięte będą główne ulice. Sprawdźcie, którędy przejdą uczestnicy II Marszu Równości.
  marsz równości w Zielonej Górze
  1/15
  przejdź do galerii

  Marsz Równości w Zielonej Górze odbędzie się 1 czerwca ©Magda Weidner

  Marsz Równości w Zielonej Górze już 1 czerwca  W sobotę po raz drugi w Zielonej Górze odbędzie się Marsz Równości. To, jak podkreśla Instytut Równości, przemarsz wszystkich, którzy żądają Polski otwartej i pełnej szacunku dla każdego obywatela. - Obieramy za swój główny cel podarowanie nadziei, dodanie odwagi i wsparcia wszystkim, których w codziennym życiu dotyka wykluczenie z powodu orientacji seksualnej, tożsamości płciowej, płci, pochodzenia, niepełnosprawności, złej kondycji zdrowia psychicznego czy wyznawanej religii - przyznają organizatorzy.

  SPRAWDŹ SZCZEGÓŁOWY PROGRAM FESTIWALU RÓWNOŚCI 2019 W ZIELONEJ GÓRZE


  Marsz Równości w Zielonej Górze jest wydarzeniem otwartym dla wszystkich organizacji pozarządowych, partii politycznych i osób prywatnych, które chcą przeciwdziałać dyskryminacji i wykluczeniu społecznemu. Rozpocznie się 1 czerwca o godzinie 15.00. Ale już o 14.30 odbędzie się zbiórka na chodniku przy Centrum Biznesu, przy ul. Bohaterów Westerplatte. - Spodziewamy się ponad tysiąca osób. Planujemy zrobić coś, czego w tym mieście jeszcze nie było. Przed nami 4,4 km marszu tańczącym krokiem przez ponad dwie godziny - zauważa Kacper Kubiak, współorganizator wydarzenia.


  Kolorowe flagi wyznaczają trasę Marszu Równości


  W Zielonej Górze od dłuższego czasu na słupach ogłoszeniowych pojawiły się plakaty informujące o wielkim, trzydniowym Festiwalu Równości. Teraz w Winnym Grodzie pojawiły się także tęczowe flagi, symbol dumy i ruchu na rzecz równouprawnienia osób LGBT. To właśnie one wyznaczają trasę II Marszu Równości w Zielonej Górze.


  To przemarsz wszystkich, którzy oczekują Polski otwartej, pełnej szacunku i bez nienawiści dla każdego obywatela.
  Obieramy sobie za główny cel - podarowanie nadziei, dodanie odwagi i wsparcia wszystkim, których w codziennym życiu dotyka wykluczenie.
  Marsz Równości w Zielonej Górze - trasa


  Od godziny 15.00 główne ulice Zielonej Góry na czas przemarszu będą zamknięte. Uczestnicy wyruszą spod Centrum Biznesu ok. godziny 15.00 i będą kierować się w stronę Piast Polany koło amfiteatru. Tutaj od rana trwać będzie rodzinny piknik.

  Trasa Marszu Równości w Zielonej Górze przedstawia się następująco:
  • Start godz. 15.00 - Centrum Biznesu
  • ul. Bohaterów Westerplatte do Ronda PCK
  • Dąbrówki - Łużycka - do ronda św.Jana Pawła II
  • Wyszyńskiego - do Ronda Anny German
  • Ptasia - meta: Piast Polana
  • Trasa: 4.4 km
  - W tym roku mamy okazję po raz kolejny stworzyć wydarzenie zrzeszające wiele osób i na jeden weekend sprawić, by nasz rejon był bardziej otwartym i miłym dla wszystkich - przyznaje Instytut Równości.

  Zamknięcie ulicy Bohaterów Westerplatte - rozkład jazdy MZK

  W godz. 14:00 – 15:00 nieprzejezdna będzie ul. Bohaterów Westerplatte na odcinku od skrzyżowania z ulicą Ułańską do ulicy Kupieckiej tylko w kierunku Ronda PCK. W tym czasie autobusy pojadą objazdem od przystanku Dworzec Główny ulicami: Ułańską, Dworcową, Kupiecką do al. Wojska Polskiego. W tym czasie nieczynny będzie przystanek Centrum przy ul. Bohaterów Westerplatte.
  W kierunku Dworca Głównego ruch będzie odbywał się normalnie.  Postulaty II Marszu Równości w Zielonej Górze

  • Ochrona przed dyskryminacją i wykluczeniem obowiązkiem państwa
   Żądamy prowadzenia aktywnej polityki antydyskryminacyjnej, dotyczącej wszystkich mniejszości.
  • Prawa osób trans prawami człowieka
   Żądamy wprowadzenia uregulowań prawnych ułatwiających proces medycznego i prawnego potwierdzenia płci osobom transpłciowym.
  • Wzmocnienie ochrony prawnej przed mową i przestępstwami z nienawiści
   Żądamy regulacji prawnych w sprawie przestępstw motywowanych nienawiścią i nienawiści wobec osób LGBTQ. Postulujemy rozszerzenie przepisów dotyczących mowy nienawiści o kwestie dotyczące tożsamości płciowej i orientacji seksualnej oraz skuteczne egzekwowanie już istniejących regulacji.
  • Małżeństwo i związek partnerski prawem każdego obywatela
   Żądamy wprowadzenia pełnej równości małżeńskiej z prawem do adopcji z wszystkimi wynikającymi z tego prawami i obowiązkami oraz ustawy regulującej związki niebędące małżeństwami, w tym szczególnie przepisów zapewniających zabezpieczenie wzajemnych zobowiązań.
  • Miasta bez barier
   Żądamy zniesienia barier ograniczających dostęp do dóbr kultury, miejsc rozrywki, a także innych miejsc publicznych osobom z wszelkimi niepełnosprawnościami, rodzicom z wózkami dziecięcymi i osobom poruszającym się na rowerach. Wykluczenie przestrzenne to izolacja społeczna.
  • Otwarta Rzeczpospolita przyjaznym domem dla uchodźców i obcokrajowców
   Żądamy usprawnienia, tj. skrócenia procedury wystawiania wiz do Polski szczególnie w placówkach dyplomatycznych na wschodzie Europy. Żądamy ograniczenia biurokracji stosowanej wobec obcokrajowców mieszkających w Polsce. Żądamy poprawienia warunków, w jakich przetrzymywani są azylanci na terenie Polski. Azyl to nie wyrok więzienia. Zgodnie z przesłaniem Konstytucji 3 Maja: Kto granice Rzeczpospolitej nawiedza – wolnym jest!
  • Edukacja antydyskryminacyjna i etyka w szkole
   Żądamy wprowadzenia do szkół publicznych rzetelnej, nowoczesnej edukacji antydyskryminacyjnej, uczącej otwartości na różnorodność, oraz zajęć z etyki.
  • Rzetelna edukacja seksualna prawem każdego człowieka
   Żądamy wprowadzenia do wszystkich szkół i przedszkoli rzetelnej, nowoczesnej i neutralnej światopoglądowo edukacji dotyczącej ludzkiej seksualności, dostosowanej do możliwości percepcyjnych i wieku.
  • Szacunek i prawna ochrona zwierząt
   Żądamy nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, w tym przede wszystkim wprowadzenia zakazu chowu zwierząt na futro, występów zwierząt w cyrkach, polowań rekreacyjnych, oraz przedmiotowego i okrutnego traktowania zwierząt w chowie przemysłowym. Żądamy realnej ochrony przed cierpieniem wszystkich zwierząt jako świadomych istot czujących: zwierząt hodowlanych, dzikich, bezdomnych, i domowych.
  • Dość chamstwa – żądamy debaty
   Apelujemy do mediów o nielegitymizowanie skrajnie seksistowskich, homo-, bi-, i transofobicznych poglądów.
  • Równość płci podstawą demokratycznego państwa
   Żądamy polityki na rzecz równości płci, równego traktowania kobiet, mężczyzn i osób niebinarnych w każdej sferze życia. Domagamy się zatrudniania i wynagradzania w zależności od wykonywanej pracy i kompetencji a nie płci. Żądamy języka pozbawionego seksizmu, wprowadzenia parytetu płci w gremiach kierowniczych, strukturach politycznych oraz w mediach. Żądamy zapewnienia obywatelom i obywatelkom pełni praw reprodukcyjnych w tym: prawa do informacji, edukacji seksualnej, bezpłatnej antykoncepcji (także antykoncepcji awaryjnej) oraz aborcji na żądanie do 12 tygodnia ciąży. Żądamy poszanowania praw pacjenta, ograniczenia stosowania tzw. klauzuli sumienia tak, by jej stosowanie nie odbierało kobietom ich praw, realizacji prawa do godnego porodu, a także polityki wspierającej rodzicielstwo. Chcemy zwiększenia pomocy państwa dla rodzin, w których żyją osoby niepełnosprawne i przywrócenia funduszu alimentacyjnego.
  • Dbajmy o nasz wspólny dom, Ziemię
   Ziemia jest naszym jedynym domem. Pomimo tego, zużywamy jej zasoby tak jakbyśmy mogli sobie pozwolić na jej zniszczenie. Apelujemy do rządów i korporacji o zaprzestanie niszczenia środowiska, odejście od technologii zatruwających planetę oraz wyzyskiwania słabszych.

  Instytut Równości

  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Gość Tygodnia Extra Grzegorz Hryniewicz i Łukasz Michałkiewicz

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Jesienne wycieczki z atrakcjami pociągami POLREGIO

  Jesienne wycieczki z atrakcjami pociągami POLREGIO

  Bajkowy spektakl baletowy „Śpiąca królewna” w Zielonej Górze. To trzeba zobaczyć!

  Bajkowy spektakl baletowy „Śpiąca królewna” w Zielonej Górze. To trzeba zobaczyć!

  Ruszył oficjalny sklep internetowy – huawei.pl

  Ruszył oficjalny sklep internetowy – huawei.pl