Marsz Równości w Zielonej Górze przejdzie ulicami miasta już...

  Marsz Równości w Zielonej Górze przejdzie ulicami miasta już 20 października. „Każda rodzina jest najważniejsza”

  maw

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  marsz równości w Zielonej Górze
  1/9
  przejdź do galerii

  Instytut Równości wziął już udział w tegorocznym Korowodzie Winobraniowym. To był początek, zapowiedź tego, co dziać będzie się 20 października. ©Instytut Równości

  Marsz Równości. Marsz, który ma zwrócić uwagę na poważny problem. Pomóc i przynieść nadzieje na lepsze życie. – Naszym główny celem jest dodanie odwagi i wsparcia wszystkim, których w codziennym życiu dotyka wykluczenie podyktowane homofobią - podkreślają organizatorzy. Już 20 października Marsz Równości przejdzie ulicami Zielonej Góry.
  Bał się braku akceptacji, ataków homofobii. Uciekł. Do Poznania. Bo tam znalazł pomocną dłoń, miejsce, w którym odnalazł siebie. – Wyszedłem z szafy, przyznałem się do tego, że jestem gejem i wiem, jak wiele to kosztuje – mówi Mateusz Krobski z Zielonej Góry. Teraz wraca do swojego rodzinnego miasta, aby pomóc innym. Zaczął od organizacji pierwszego w województwie lubuskim Marszu Równości.


  Marsz Równości w Zielonej Górze


  Już w sobotę 20 października w Zielonej Górze odbędzie się przemarsz wszystkich, którzy żądają Polski otwartej i pełnej szacunku dla każdego obywatela. - Naszym celem jest podarowanie nadziei, dodanie odwagi i wsparcia wszystkim, których w codziennym życiu dotyka wykluczenie podyktowane homofobią – przyznają organizatorzy z Instytutu Równości. – Chcemy pokazać, że Zielona Góra jest miastem, gdzie żyje wielu ludzi upominających się o prawa osób wykluczonych ze względu na orientację seksualną, tożsamość płciową, płeć, rasę, niepełnosprawność, złą kondycję zdrowia psychicznego czy wyznawaną religię. Marzy nam się, aby żyć normalnie, jak inni. Aby korzystać z takich samych praw, jakie przysługują pozostałym obywatelom naszego kraju – dodają.

  „Marzymy, by Polska była otwarta, pełna szacunku i tolerancji dla każdego człowieka. Każda rodzina jest ważna i każdej rodzinie powinny przysługiwać te same prawa - niezależnie od tego, czy tworzą ją osoby tej samej czy różnej płci. Wszystkim, niezależnie od orientacji, sprawności, światopoglądu, wyznania i innych cech, przypisane jest niezbywalne prawo do godności i szczęścia”
  Instytut Równości


  Instytut Równości: Stworzą bezpieczne miejsce


  Widząc zaangażowanie przy marszu, Mateusz Krobski na tym nie chce poprzestać. - Założyliśmy stowarzyszenie, chcemy uruchomić grupy wsparcia, zorganizować spotkania z psychologami. Cały czas homoseksualność to temat tabu. Dalej uważane jest to za nienormalne i niemile widziane. Wiele osób ukrywa się, bojąc odrzucenia. Chcemy pomóc. Dać możliwość poczucia bezpieczeństwa i wsparcia w każdej sytuacji – dodaje organizator Marszu Równości w Zielonej Górze

  Przyjazna Zielona Góra


  13 października w Lublinie odbył się Marsz Równości. Organizatorzy od początku mieli rzucane kłody pod nogi. Prezydent kilka dni przed wydarzeniem wydał decyzję i zakazał marszu, jak i innych kontrmaniestacji. Powód? Zdaniem Krzysztofa Żuka mogą zagrażać bezpieczeństwu mieszkańców. Organizatorzy 10 października odwołali się od decyzji prezydenta i wygrali. Sąd Apelacyjny w Lublinie wydał ostateczne orzeczenie - zaplanowana parada mogła zostać zorganizowana.
  Instytut Równości

  WIDEO: Lublin. Marsz Równości. Organizatorzy odwołali się do sądu


  - W Zielonej Górze nie mamy takich problemów. Dostaliśmy na przykład zgodę na to, aby 20 października Zielona Góra była udekorowana na tęczowo. Poznań walczył o to kilka lat… Wiemy, że inni mierzą się z różnymi sytuacjami. My mamy pozytywny odzew. To pokazuje nam, że nasze miasto jest przyjazne. Nie zdarzyło nam się także, aby już na poziomie zapowiedzi marszu, ktoś z polityków nas atakował, czy wyzywał. Tak, jak dzieje się często w innych miastach. Oczywiście pojawiają się nieliczne komentarze nasycone nienawiścią, ale to nas nie zatrzyma. Wiemy, jak bardzo ten marsz jest potrzebny ludziom – przyznaje Mateusz. – Teraz boimy się jedynie deszczu – dodaje.

  SONDA: Weźmiesz udział w Marszu Równości w Zielonej Górze?

  Sonda

  Weźmiesz udział w Marszu Równości w Zielonej Górze?


  Marsz Równości i ciekawe projekty


  20 października Marsz Równości rozpocznie się o godzinie 12.00, Już od 11.00 uczestnicy gromadzić będą się na Piast Polanie przy ul. Niemena (koło amfiteatru). Marsz przejdzie głównymi ulicami miasta, ale na tym nie koniec. Organizatorzy chcieli zrobić coś więcej. Udało im się zaplanować dzień tak, aby w ciekawy sposób poruszyć najważniejsze tematy, problemy dotykające osoby nie tylko ze społeczności LGTB+. Przedstawić historię rodziców, których syn jest gejem, pary homoseksualistów wychowujących dzieci czy lesbijek chcących zalegalizować swój związek.
  I tak o godzinie 14.30 w kinie Newa rozpocznie się projekcja filmu, "Artykuł 18". To pełnometrażowy film dokumentalny w reżyserii Bartosza Staszewskiego z 2017 roku, przedstawiający m.in. historię nieudanego wprowadzania w Polsce związków partnerskich.

  O godzinie 16.00 organizatorzy zapraszają wszystkich na debatę pt. "Życie Osób LGBT+ oraz tęczowych Rodzin w Małych Społecznościach" (Kino Newa). W debacie udział wezmą:
  • prof. Zbigniew Izdebski, ikona polskiej pedagogiki i seksuologii oraz autor wielu książek, m.in.: "Intymnie. Rozmowy nie tylko o miłości"
  • Anna Adamowicz - filolożka i filozofka z wykształcenia, z wyboru pracuje w IT. Mieszka i żyje w Poznaniu, gdzie działa społecznie na rzecz osób LGBT+, z naciskiem na Tęczowe Rodziny oraz edukację antydyskryminacyjną
  • Marek Błaszczyk, prezes My, rodzice - stowarzyszenia matek, ojców i sojuszników osób LGBTQIA
  • Alicja i Filip Czeszykowie, zielonogórscy reprezentanci stowarzyszenia LGBTQIA


  Wieczorem o godzinie 19.00 w Lubuskim Teatrze zobaczyć będziemy mogli monodram w wykonaniu Cezarego Molendy z teatru Terminus A Quo. Tęczobranie zakończy o godzinie 21:00 oficjalne afterparty w klubie Obiekt.

  - Chcielibyśmy, aby w marszu wzięli udział wszyscy, którzy nas wspierają. Pokażmy, że rodzina to miejsce, w którym ludzie się kochają, zapewniają sobie bezpieczeństwo, socjalizują i wychowują godnie swoje dzieci. Niezależnie od płci członków tej rodziny. Zależy nam na pokazaniu, że moc i siła miłości nie jest zależna od płci i każdy ma prawo jej doświadczyć. Spotkajmy się 20 października! – zapraszają organizatorzy.  ZAJRZYJCIE RÓWNIEŻ NA STRONĘ INTERNETOWĄ INSTYTUTU RÓWNOŚCI W ZIELONEJ GÓRZE

  WIDEO: Tak było 7 października na Marszu Równości we Wrocławiu
  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Tu znajdziesz kandydatów w wyborach samorządowych 2018

  Tu znajdziesz kandydatów w wyborach samorządowych 2018