Martwe kozy na wyspie na Wiśle w Warszawie mogą stanowić...

  Martwe kozy na wyspie na Wiśle w Warszawie mogą stanowić zagrożenie epidemiologiczne?

  o

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Martwe kozy w Warszawie. Na wyspie na Wiśle zwierzęta znalazły się w ramach miejskiego projektu. Miały być "naturalnymi kosiarkami&quot

  Martwe kozy w Warszawie. Na wyspie na Wiśle zwierzęta znalazły się w ramach miejskiego projektu. Miały być "naturalnymi kosiarkami". ©fot. szymon starnawski / polska press

  Martwe kozy na wyspie na Wiśle w Warszawie – ekolodzy ostrzegają przed zagrożeniem epidemiologicznym. Okazuje się bowiem, że opiekun zwierząt wrzucał martwe kozy do rzeki.
  Martwe kozy w Warszawie. Na wyspie na Wiśle zwierzęta znalazły się w ramach miejskiego projektu. Miały być "naturalnymi kosiarkami&quot

  Martwe kozy w Warszawie. Na wyspie na Wiśle zwierzęta znalazły się w ramach miejskiego projektu. Miały być "naturalnymi kosiarkami". ©fot. szymon starnawski / polska press

  Fundacja Animal Rescue Polska w weekend przyjęła zgłoszenie o martwych kozach. Istotnie, znaleziono je na znajdującej się niedaleko mostu Gdańskiego w Warszawie wyspie na Wiśle – informuje Onet.

  Martwe kozy w Warszawie odnalezione przypadkowo


  Portal Onet o sprawie martwych kóz na wyspie na Wiśle porozmawiał z koordynatorem Służby Ochrony i Ratownictwa Zwierząt Animal Rescue Polska, Dawidem Fabjańskim.
  Według jego relacji martwe kozy zostały odnalezione przypadkowo przez osobę, które na wyspę dostała się najprawdopodobniej w celach rekreacyjnych – to ona zgłosiła sprawę do fundacji, która na miejscu znalazła około 10 martwych zwierząt i powiadomiła o tym policję i inne służby.

  Opiekun kóz wrzucał martwe zwierzęta do Wisły?


  Kozy na wyspie na Wiśle znalazły się w ramach miejskiego projektu LIFE+. Miały pełnić rolę „naturalnych kosiarek” i przez zjadanie rosnących na wyspie roślin, ułatwiać ptakom budowanie gniazd. Onet podaje, że zwierzęta pochodzą z hodowli zlokalizowanej nieopodal Wawra i Józefowa, a formalnie ich wypas na wyspie miał prowadzić ich właściciel. Dawid Fabjański podał jednak, że Fundacja Animal Rescue Polska ustaliła, że opiekę na stadem sprawował wynajęty mężczyzna, pan Bolesław, który najprawdopodobniej jest bezdomny.

  Fundacja skontaktowała się z panem Bolesławem. Przekazał on, że kozy umierały od jakiegoś czasu, a zgodnie z poleceniem właściciela stada, część ciał zwierząt wrzucono do Wisły – informuje Onet. Z liczącego 60 sztuk stada została zaledwie połowa, z czego stan 18 kóz wymaga natychmiastowej opieki weterynaryjnej.

  Oprócz tego, że wrzucone do rzeki ciała zwierząt mogą stanowić zagrożenie epidemiologiczne, w stadzie znajdowały się kozy bez odpowiednich identyfikatorów, które potencjalnie mogą być nosicielami jakichś chorób – mówił Onetowi Fabjański.

  Co miasto wie o martwych kozach?


  Sprawą martwych kóz z Warszawy zajęła się policja. Onet skontaktował się też ze stołecznym Ratuszem, który ma informację o ośmiu padłych zwierzętach, ale powiatowy weterynarz nie był w stanie stwierdzić przyczyny ich śmierci. Według Ratusza zmniejszona liczebność stada jest spowodowana stopniowym zabieraniem zwierząt z wyspy przez ich właściciela. Ratusz nie otrzymywał od właściciela zwierząt informacji o ich śmierci, nie ma też informacji o tym, by martwe kozy wrzucano do Wisły.

  Onet podaje, że z właścicielem stada kóz z wyspy nie ma na razie kontaktu.

  Źródło: Onet

  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Wideo