Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maseczki w kropeczki, czyli jak modnie zakrywamy usta i nos? Zobacz, co się dziś nosi!

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Maseczki obowiązkowo nosimy od 16 kwietnia. Jak widzimy na naszych ulicach, staramy się, by miały one różne kolory i wzory. Ta maseczkowa moda ma nam też pomóc łatwiej przejść przez ten trudny okres
Maseczki obowiązkowo nosimy od 16 kwietnia. Jak widzimy na naszych ulicach, staramy się, by miały one różne kolory i wzory. Ta maseczkowa moda ma nam też pomóc łatwiej przejść przez ten trudny okres Jacek Katarzyński
Z napisem koronawirus won! Z elementami folkloru, w kropki, paski, białe, czarne, różowe. Maseczki, które musimy obowiązkowo nosić od 16 kwietnia przybierają różny wygląd. Czyżby moda wkroczyła i ten element naszego ubioru?

- Nie jesteśmy przyzwyczajeni do noszenia maseczek. Nigdy nie było u nas aż takiego smogu, by je zakładać – mówi Elżbieta Raszke z Zielonej Góry. – Nie dziwmy się więc, że dla nas to nowość i co tu dużo ukrywać – trudność. Moim zdaniem nie ma w noszeniu maseczek niczego przyjemnego. Człowiekowi źle się w nich oddycha. Poza tym, jak mocno świeci słońce, to można się spocić. Niektórych uwierają też gumki czy sznurki. Słowem – żadna to przyjemność. Ale mus to mus.

Maseczki w różnych kolorach i kształtach, czyli modne zakrycia usta i nosa

Zdaniem pani Eli, nie ma też nic dziwnego w tym, że chcemy sobie ten maseczkowy obowiązek jakoś umilić. No i jakoś ładnie wyglądać. Zwłaszcza paniom na tym zależy.
- Łatwiej się nosi estetyczną, dobrze uszytą maseczkę w kwiatki niż np. białą, kojarzącą się ze szpitalem – dodaje zielonogórzanka.
Panowie już nie tak bardzo zwracają uwagę na wygląd czy kolor maseczki.

- Najważniejsze, by była wygodna, spełniała swoją funkcję i najlepiej, żeby była czarna – mówi Tomasz Szynkowicz. – I żebyśmy długo nie musieli ich nosić. Latem będzie nam ciężko, jeśli nie zniosą takiego obowiązku.

Maseczki wyrażają naszą osobowość

- Powinniśmy się uczyć od Azjatów. Oni wydają się szczęśliwi w tych maseczkach, a my raczej przerażeni, zasmuceni – uważa Ewelina Kowal. – Dlatego dobrze, że projektanci, krawcowe czy ludzie mający jakiś artystyczny zmysł robią wszystko, by te maseczki czymś ozdobić. By nie były nudne, smutne, ale stanowiły też jakiś element ubioru, który wyraża naszą osobowość, nasze przyzwyczajenia. Jeśli jakiś mężczyzna cały czas chodził na czarno czy szaro, to na pewno nie założy jakiejś fikuśnej maseczki. Jeśli ktoś ma bardziej otwarty, szalony charakter, był do tej pory kolorowym ptakiem, to będzie szukał takiej maseczki, która nie zabije jego osobowości.

Maseczki - jak je prawidłowo nosići?

Jednak dużo ważniejsze od koloru i wzoru maseczki jest to, jak je prawidłowo nosić, bo tylko wtedy cała ta akcja zakrywania ust ma sens. W przeciwnym razie ten obowiązek może przynieść więcej szkód niż zysku.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) tłumaczy:

  • maseczki skutecznie chronią cię tylko wtedy, gdy są właściwie używane, co oznacza m.in. towarzyszące ich noszeniu częste mycie rąk – z użyciem mydła lub środków dezynfekujących na bazie alkoholu (ręce należy też umyć przed założeniem maseczki),
  • zakładając maseczkę dokładnie zakryj nią usta i nos, tak aby nie było żadnych szpar pomiędzy maseczką a twarzą,
  • unikaj dotykania maseczki, którą nosisz na twarzy, a jeśli to ci się zdarzy, umyj ręce,
  • zmień maseczkę na nową wtedy, kiedy poczujesz, że jest już mocno zawilgocona,
  • po zdjęciu maseczki jednorazowego użytku nie zakładaj jej ponownie, lecz od razu wyrzuć do zamkniętego pojemnika na śmieci,
  • zdejmując maseczkę rób to tak, aby dotykać ją tylko „od tyłu” (czyli unikając dotykania jej zewnętrznej części), po czym koniecznie umyj ręce.

ZOBACZ TEŻ

24.04.2019. Zielona Góra - hala CRS, mecz Stelmet BC Zielona Góra vs Miasto Szkła Krosno

Szok! Że aż tyle się działo! Łezka się w oku kręci, gdy zoba...

Centra Zielonej Góry, Nowej Soli, Świebodzina zawsze przyciągają rzesze mieszkańców. Nie tylko, by zajrzeć do sklepów, zjeść coś dobrego w restauracji, pobawić się z dzieckiem na placu zabaw czy po prostu pospacerować. Teraz dobrze nam znane miejsca zrobiły się puste i smutne. Zobacz, jak było przedtem, a jak jest dziś!- Przechodzę codziennie deptakiem do pracy. Zawsze spotykałam znajome mi twarze. I było jakoś raźniej. Miasto budziło się do życia. A gdy wracałam, ludzi było jeszcze więcej. Czuło się, że się żyje - opowiada pani Milena z Zielonej Góry. - Teraz bardzo mi smutno, bo nie tylko deptak, ale i inne ulice opustoszały. Zrobiło się jakoś tak dramatycznie, tragicznie. Raz się nawet z tego smutku popłakałam, bo emocje sięgnęły zenitu. Wciąż mam jednak nadzieję, że to minie jak zły sen, i znów zobaczę uśmiechnięte twarze na deptaku, dzieci biegające po placu zabaw, gości siedzących w ogródkach restauracji. Podobne głosy słyszymy w Nowej Soli. Miejsca rekreacji pozamykane. Ulubione cele spacerów nowosolan musiały iść w zapomnienie. Teraz musi wystarczyć balkon lub najbliższa okolica, jeśli to możliwe. Wszyscy musimy się chować po domach, by wygrać z koronawirusem, by maksymalnie opóźnić i rozciągnać w czasie kolejne zarażenia. Bo inaczej nie damy rady. - Ja muszę korzystać z publicznej komunikacji. Niestety, nie mam wyjścia, nie mogę zdalnie pracować, a żyć z czegoś trzeba - mówi pan Bogdan z Nowej Soli. - Dziwnie się czuję, gdy wszędzie takie pustki. Przyzwyczaiłem się przez lata do zupełnie czegoś innego. Teraz pustka i cisza. Na dworcach, peronach, stanowiskach autobusowych. W Świebodzinie też centrum świeci pustkami. Nawet w ładną pogodę ludzie się mobilizują i jak nie muszą wychodzić, siedzą w domach.  I tak powinno być. A ten pusty deptak czy okolice pomnika Chrystusa Króla znów się zapełnią ludźmi. - Czekam z niecierpliwością, kiedy wszystko wróci do normy i znów odwiedzać nas będą turyści, pielgrzymi. Tu nie chodzi tylko o to, że dzięki nim zarabiamy. To zawsze okazja do kontaktu z innymi ludźmi. porozmawiania, nawiązania nowych znajomości. Bo i tak się zdarza, że te kontakty potem się rozwijają - przyznaje pani Barbara ze Świebodzina. - Teraz tylko pustka. ZOBACZ TEŻPOCIĄGI ODWOŁANE, CO Z BILETAMI;nfPOLECAMY TEŻCZEKAMY NA KONIEC EPIDEMIIZobacz też: Pierwsze mikroskopowe zdjęcia koronawirusa. Efekt pracy rosyjskich naukowców<script async defer class="XlinkEmbedScript"  data-width="640" data-height="360" data-url="//get.x-link.pl/3d52d68c-051e-bdb4-afb0-94a52ba2bbb6,8dad734e-5e04-e3bc-cbb1-fd14843e50f3,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js?v1" ></script>

Koronawirus spustoszył te znane miejsca w lubuskich miastac...

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska