Masz cukrzycę, arytmię serca lub POCHP? W czasie pandemii skorzystaj z teleporady lekarskiej. Badaj się i lecz – bo samo nie minie!

Materiał informacyjny przygotowany we współpracy z partnerami kampanii „Badaj Się i Lecz

Pacjenci z chorobami przewlekłymi w okresie pandemii wywołanej przez koronawirusa czują się zdezorientowani. Jak kontrolować swoją chorobę, skoro najważniejsze zalecenie brzmi: jeśli możesz, zostań w domu? Otóż najlepiej poradzić się swego lekarza w tej sprawie przez telefon. On stwierdzi czy wystarczy przedłużyć leki, czy trzeba będzie jednak wybrać się do przychodni. Chorujesz na cukrzycę, migotanie przedsionków, POChP lub inną chorobę przewlekłą? Jeśli to możliwe, skorzystaj z teleporady lekarskiej.

*

Jak skorzystać z teleporady lekarza? Trzy trudności do pokonania

Na samą myśl o dodzwonieniu się do przychodni robi ci się słabo? Fakt, do części z nich nawet bez pandemii trudno się dodzwonić. Druga trudność: odległe terminy przyjęć. I jeszcze na koniec, zamiast normalnej wizyty w gabinecie, rejestratorka może zaproponować leczenie przez telefon, czyli teleporadę lekarską.

Okazuje się, że - paradoksalnie - niektórym przychodniom pandemia pomogła się zorganizować. Gdy mają zajętą linię telefoniczną, połączenie zwykle nie kończy się już przerywanym sygnałem po kilku minutach, zamiast tego słyszymy stale aktualizowaną informację dotyczącą tego, ile osób czeka przed nami w kolejce. W niektórych przychodniach pojawiły się prośby, żeby z klawiatury wybrać cyfrę 1 lub 2, która umożliwia wybór tematu rozmowy. To pomaga skierować pacjenta do odpowiedniej osoby. W przypadku, gdy dodzwonienie się do przychodni po prostu nie jest możliwe, a w pobliżu miejsca naszego zamieszkania znajduje się inna placówka, warto rozważyć jej zmianę. Czasem to najprostsze rozwiązanie.

Jak przyspieszyć umówienie się na teleporadę lekarską?

Na kolejną wizytę u lekarza zawsze najlepiej zapisać się zaraz po zakończeniu rozmowy telefonicznej (lub wyjściu z gabinetu). Jeśli lekarz nie ma jeszcze ułożonego grafiku, trzeba się dowiedzieć, kiedy możemy skontaktować się w tej sprawie i zapisać sobie tę datę w kalendarzu.

Jeśli natomiast data jest dla nas zbyt odległa, zawsze możemy poprosić rejestratorkę, by nam coś poradziła. Większość z nich odmówi zatelefonowania do nas, gdy ktoś odwoła wizytę, ale za to podpowie, kiedy możemy zadzwonić z pytaniem, czy zwolnił się jakiś termin.

Teleporada może być pomocna, jeśli pacjent i lekarz odpowiednio się do niej przygotują. Poza tym oszczędza nam czasu i fatygi, nie mówiąc o możliwości zakażenia koronawirusem lub innym drobnoustrojem w autobusie, tramwaju albo w poczekalni przychodni.

Choroby przewlekłe pod kontrolą - posłuchaj kampanii i skorzystaj z teleporady!

Od września działa kampania edukacyjna „Badaj Się i Lecz!”. Jej celem jest uświadomienie wszystkim chorym, że kontynuacja terapii chorób przewlekłych, jak również ich wczesne rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia są niezwykle istotne, również podczas pandemii COVID-19. Choroby przewlekłe nie będą czekać na ustąpienie pandemii. Jeśli zatem cierpisz na:

• cukrzycę,
• choroby sercowo-naczyniowe,
• nowotwory,
• choroby płuc,
• czy inne choroby przewlekłe,

pamiętaj, że regularne konsultacje z lekarzem są niezwykle istotne. Szczególnie w przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów lub wyczerpania zapasu leków, nie można zwlekać - skorzystaj z teleporady lub umów wizytę u lekarza. Wczesna diagnostyka i kontynuacja leczenia są kluczowe, by poprawić stan swojego zdrowia.

– Apeluję do osób, które obserwują u siebie niepokojące objawy o kontakt z lekarzem rodzinnym. Choroby cywilizacyjne, takie jak cukrzyca, nowotwory, choroby układu krążenia i oddechowego - nie czekają na koniec pandemii, wymagają diagnozy, a schorzenia już rozpoznane – kontroli i leczenia. My, lekarze rodzinni, jesteśmy dla Państwa, zapraszamy do korzystania z teleporad oraz wizyt w placówkach ochrony zdrowia – mówi dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas, prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej i krajowa konsultant w dziedzinie medycyny rodzinnej.

Wizyty kontrolne u lekarza. Dlaczego należy pamiętać o kontroli w przypadku:

• migotania przedsionków

Prof. Rafał Baranowski, kierownik Pracowni Elektrokardiologii I Kliniki Zaburzeń Rytmu Serca Narodowego Instytutu Kardiologicznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego:

- Pacjenci z rozpoznanym migotaniem przedsionków muszą systematycznie przyjmować leki, zwłaszcza leki przeciwzakrzepowe. To podstawowe leczenie, które ma chronić przed najistotniejszym powikłaniem migotania przedsionków, jakim jest udar niedokrwienny mózgu. Nie można tego leczenia przerywać!

Trudniejsza sytuacja dotyczy pacjentów, którzy nie mają jeszcze rozpoznanego migotania przedsionków, a mają objawy wskazujące na podejrzenie tej arytmii. Na jakie objawy należy zwracać uwagę? W pierwszej kolejności na puls – jeżeli jest całkowicie niemiarowy, to jest podejrzenie tej arytmii, ale rozpoznanie jest możliwe tylko na podstawie zapisu EKG. Aby wykonać EKG trzeba się udać do placówki służby zdrowia. Można też działać samodzielnie – dostępne są urządzenia oraz zegarki, które pozwalają na wykonanie EKG w warunkach domowych, aby potem przekazać zapisy lekarzowi przed wizytą lub teleporadą. Podstawą każdej skutecznej diagnostyki medycznej jest dobrze zebrany wywiad – jest to możliwe w czasie teleporady. Doświadczony lekarz może zorientować się, czy pacjent potrzebuje wizyty w gabinecie za miesiąc, za dwa, czy już następnego dnia.

• cukrzycy:

prof. Leszek Czupryniak , kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

- W diabetologii są dwie sytuacje, w których widzimy się z pacjentem – rutynowe wykonywanie badań laboratoryjnych i w momencie, gdy dzieje się coś złego – niedocukrzenie, zmiany w obrębie stopy. Przygotowując się do teleporady trzeba zapisać o czym chcemy rozmawiać, a także przemyśleć odpowiedzi na pytania: jakie mamy problemy, jakich leków nam brakuje.

• choroby płuc:

prof. Paweł Śliwiński, kierownik II Kliniki Chorób Płuc Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie

- Większość chorób układu oddechowego objawia się kaszlem i dusznością, a są to również objawy COVID-19. Na podstawie prostego wywiadu trudno jest różnicować te dwie grupy chorób. U osób, u których wcześniej zdiagnozowano choroby układu oddechowego, możemy domniemywać, że jedną z przyczyn nasilenia objawów może być infekcja wywołana przez koronawirusa, ale powodem może być również inny wirus lub bakteria. Podczas teleporady można wywnioskować, czy pojawiło się zaostrzenie choroby płuc (np. POChP czy astmy), ale nie można ustalić jego przyczyny. Wtedy należy zalecić pacjentowi wstępne leczenie infekcji, ale stan takiego pacjenta musi być zweryfikowany w ciągu kilku kolejnych dni, podczas następnej teleporady lub wizyty osobistej. W przypadku znacznej, nieustępującej duszności i cech niedotlenienia organizmu chory powinien udać się po pomoc do szpitala.

*

Jak przygotować się do teleporady?

Gdy zarejestrujesz się w przychodni na teleporadę, zbierz ostatnie wyniki badań, a na kartce zapisz:

* swój numer PESEL
* temperaturę ciała
* jakie dwa główne niepokojące objawy u siebie zauważyłaś (-eś) od ostatniej kontroli
* od jak dawna i z jakim nasileniem występują
* w jakich okolicznościach pojawiają się te objawy
* jakie leki przyjmujesz i w jakich dawkach
* czy brałaś (-eś) wszystkie zalecone przez lekarza leki, a jeśli nie, to które i na jak długo zostały pominięte
* jakie masz inne choroby
* czy potrzebna ci nowa recepta na leki, które przyjmujesz
* wypisz pytania, które masz do lekarza

Kto tworzy kampanię?

Kampanię „Badaj Się i Lecz!” tworzy koalicja wielu organizacji pacjentów:

• Polskie Towarzystwo Wspierania Chorych na IPF,
• Fundacja Udaru Mózgu,
• Stowarzyszenie „Udarowcy. Liczy się wsparcie”,
• Polskie Stowarzyszenie Diabetyków,
• Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej SED,
• Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc "Oddech",
• Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę i Choroby Alergiczne i Przewlekłe Obturacyjne Choroby Płuc oraz prowadzących portale: mojacukrzyca.org, cukrzyca.pl i dietolog.pl,
• Fundacja Zdrowie i Edukacja Ad Meritum,
• Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej.

Honorowym patronatem objęły ją:

• Polskie Towarzystwo Diabetologiczne,
• Polskie Towarzystwo Chorób Płuc,
• Polskie Towarzystwo Kardiologiczne.

Partnerem wspierającym kampanię jest Boehringer Ingelheim.

W Internecie więcej o kampanii znajdziesz, wpisując: #BadajSieiLecz.

Materiał oryginalny: Masz cukrzycę, arytmię serca lub POCHP? W czasie pandemii skorzystaj z teleporady lekarskiej. Badaj się i lecz – bo samo nie minie! - Dziennik Bałtycki

Dodaj ogłoszenie