Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masz grypę? Zadzwoń po receptę. Ministerstwo Zdrowia zachęca do korzystania z Teleplatformy Pierwszego Kontaktu. Sprawdź, jak ona działa

Monika Góralska
Monika Góralska
Z teleporady lekarza, pielęgniarki lub położnej możesz skorzystać w nagłej sytuacji oraz poza godzinami pracy POZ.
Z teleporady lekarza, pielęgniarki lub położnej możesz skorzystać w nagłej sytuacji oraz poza godzinami pracy POZ. fizkes/123rf.com
Czujesz się coraz gorzej, ale do lekarza nie ma już numerków? Podejrzewasz, że rozkłada cię grypa, ale przychodnia jest już zamknięta? W takiej sytuacji możesz skorzystać z Teleplatformy Pierwszego Kontaktu. Za pomocą teleporady uzyskasz pomoc lekarza, a także otrzymasz receptę na leki. Sprawdź, jak działa Teleplatforma.

Spis treści

Sezon na infekcje w pełni

Trwa sezon grypowy, którego szczyt jest już wprawdzie za nami, ponieważ zwykle przypada on na przełom roku, a obecnie spada liczba osób chorych na grypę, a także hospitalizowanych z jej powodu. Jak informuje minister zdrowia Adam Niedzielski „W ubiegłym tygodniu odnotowaliśmy o ponad 50 tys. infekcji grypowych mniej niż tydzień wcześniej”:

Jednak mimo to eksperci zapowiadają drugą falę epidemii grypy w lutym. W tym roku w okresie jesienno-zimowym oprócz grypy mamy także do czynienia ze zwiększoną liczbą zachorowań na COVID-19 i RSV. Duża liczba pacjentów zmagających się z chorobami zakaźnymi sprawia, że przychodnie są przepełnione. Trudno jest się dostać na wizytę do lekarza POZ czy do pediatry oraz otrzymać pomoc medyczną i leki. W takim przypadku Ministerstwo Zdrowia zaleca skorzystanie z Teleplatformy Pierwszego Kontaktu.

Czym jest Teleplatforma Pierwszego Kontaktu?

Teleplatforma Pierwszego Kontaktu umożliwia uzyskanie pomocy lekarza lub pielęgniarki, a także położnej w formie teleporady w sytuacji nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia, jeśli nie ma objawów wskazujących na zagrożenie życia. Można z niej skorzystać poza godzinami pracy POZ, w nocy, w weekendy i święta.

Teleplatforma umożliwia uzyskanie:

  • porady medycznej,
  • e–recepty,
  • e-skierowania na szczepienie przeciwko COVID -19,
  • e–zwolnienia.

Należy jednak mieć na uwadze, że recepty wystawiane za pośrednictwem platformy są w 100 proc. płatne, nie ma więc możliwości skorzystania z refundacji leku. Ministerstwo Zdrowia zastrzega bowiem, że teleporady mają dotyczyć tylko sytuacji nagłych i nie służyć do wypisywania leków na choroby przewlekłe.

Jak skorzystać z porady poprzez Teleplatformę Pierwszego Kontaktu?

Z Teleplatformy skorzystasz dzwoniąc pod bezpłatny numer 800 137 200 lub wypełniając formularz dostępny na stronie Ministerstwa Zdrowia. Dzwoniąc na infolinię konsultant przeprowadzi wstępny wywiad medyczny oraz poprosi o imię, nazwisko i numer PESEL. Następnie uzyskasz poradę lekarza lub pielęgniarki. Natomiast po wypełnieniu formularza w ciągu 3 godzin skontaktuje się z tobą pielęgniarka lub lekarz.

Czytaj także: Szczyt zachorowań na grypę już za nami. Wkrótce może nadejść kolejna fala. Wiceminister ostrzega i zachęca do szczepień przeciwko grypie

Teleplatforma Pierwszego Kontaktu obsługiwana jest w języku polskim, angielskim i ukraińskim. Teleporada dostępna jest tylko poza godzinami pracy Podstawowej Opieki Zdrowotnej, czyli:

  • od poniedziałku do piątku w godzinach od 18:00 do 8:00 następnego dnia,
  • w soboty i niedziele oraz inne dni ustawowo wolne od pracy, w godzinach od 8:00 do 8:00 następnego dnia.
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Zdrowie całej rodziny pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Masz grypę? Zadzwoń po receptę. Ministerstwo Zdrowia zachęca do korzystania z Teleplatformy Pierwszego Kontaktu. Sprawdź, jak ona działa - Strona Zdrowia

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska