Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masz majątek i chcesz go przekazać po śmierci najbliższym? Możesz to zrobić za pomocą testamentu

Grażyna Mazurek [email protected] 68 324 88 18
rys. Jerzy Fedro
Pani Anna chce, aby cały majątek po jej śmierci, odziedziczył jej syn, Piotr. Pyta, w jaki sposób ma to zrobić, by wszystko odbyło się zgodnie z obowiązującymi u nas przepisami.

Czytelniczka może sporządzić testament własnoręcznie albo poprosić o pomoc notariusza lub odpowiedniego urzędnika. To są tzw. zwykłe formy testamentu. Są jeszcze testamenty szczególne, ale stosuje się je w wyjątkowych okolicznościach.

Nasze prawo przewiduje dwa rodzaje dziedziczenia: na podstawie testamentu lub ustawy. Pierwszeństwo ma testament. Dopiero wtedy, gdy spadkodawca nie zostawił testamentu lub jest on nieważny - wtedy w grę wchodzi dziedziczenie ustawowe, czyli z mocy samego prawa.

SPISANY WŁASNORĘCZNIE

To najprostsza forma testamentu. Nie wymaga żadnego potwierdzenia, rejestracji ani obecności świadków. Muszą być jednak spełnione trzy warunki, aby testament był ważny. Musi on być w całości napisany pismem ręcznym przez spadkodawcę, podpisany i opatrzony datą. Nie może być np. spisany na maszynie i tylko podpisany ręcznie. Podpis musi być na końcu dokumentu.

U NOTARIUSZA

Jest sporządzany przez notariusza w formie aktu notarialnego. Nie są potrzebni świadkowie. W razie sporu jest najtrudniejszy do podważenia, bo notariusz bada, czy spadkodawca wie co robi, czy nie działa pod wpływem przymusu, błędu czy groźby. W razie potrzeby notariusz przyjeżdża do spadkodawcy.

W URZĘDZIE

Ostatnia wola spadkodawcy oświadczona ustnie wobec odpowiedniego urzędnika i w obecności dwóch świadków, jest spisywana w formie protokołu. Prawo spadkowe wymienia wyraźnie grono urzędników uprawnionych do tej czynności. Są to: wójt (burmistrz, prezydent miasta), starosta, marszałek województwa, sekretarz powiatu albo gminy lub kierownik urzędu stanu cywilnego. Podpisują go spadkodawca, urzędnik, świadkowie. Osoby głuche lub nieme nie mogą skorzystać z tej formy.

USTNY, PODRÓŻNY I WOJSKOWY

Są to tzw. testamenty szczególne, sporządzane w wyjątkowych okolicznościach, gdy z różnych powodów zachowanie zwykłej formy jest niemożliwe albo znacznie utrudnione, np. obawa rychłej śmierci, powódź, podróż samolotem czy statkiem, wojna. Ich szczególność polega też na tym, że są ograniczone w czasie. Gdy ustępują szczególne okoliczności, po upływie pół roku od tego momentu tracą moc, chyba że spadkodawca wcześniej umrze.

KTO MOŻE SPORZĄDZIĆ TESTAMENT?

Ten, kto ma pełną zdolność do czynności prawnych, a więc musi być pełnoletni i nie może być ubezwłasnowolniony.
Testator musi działać osobiście, nie można testamentu spisać przez pełnomocnika. Nieważne są testamenty wspólne. Np. nie może małżeństwo spisać wspólnego jednego testamentu. Ale mogą np. zrobić dwa oddzielne na jednej kartce papieru.

MOŻLIWOŚĆ ODWOŁANIA

W każdej chwili można testament odwołać w całości lub w części. Można to zrobić na kilka sposobów, np.: zniszczyć poprzedni, napisać drugi i zaznaczyć w nim, że poprzedni się odwołuje. W razie wątpliwości ważny będzie napisany ostatnio. Przy odwołaniu obowiązują takie same warunki jak przy sporządzaniu testamentu. A zatem, jeśli sporządzał go będący w pełni władz umysłowych spadkodawca a odwołuje ubezwłasnowolniony, to zostanie uznana za ważną poprzednia wersja, gdy spadkodawca nie był ubezwłasnowolniony.

KTO NIE MOŻE BYĆ ŚWIADKIEM

Prawo formułuje również pewne warunki dotyczące świadków. Nie może być świadkiem osoba, dla której przewidziano w testamencie jakąkolwiek korzyść, musi być świadek pełnoletni i nieubezwłasnowolniony. Ponadto, nie może być świadkiem niewidomy, głuchy lub niemy, kto nie może czytać i pisać, kto nie włada językiem, w którym spadkodawca sporządza testament oraz skazany prawomocnym wyrokiem za fałszywe zeznania. I przede wszystkim chodzi o jednoczesną obecność świadków. Nie jest dopuszczalna sytuacja, by np. jeden świadek był obecny przy sporządzaniu testamentu, a następnie przekazał jego treść drugiemu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska