Matczyna emerytura będzie wypłacana od 1 marca 2019. MAMA 4 PLUS to świadczenie dla mam, które wychowały 4 dzieci

a.w.
„Matczyna emerytura” z podpisem prezydenta. Będzie minimalna emerytura dla kobiet, które wychowały co najmniej 4 dzieci
„Matczyna emerytura” z podpisem prezydenta. Będzie minimalna emerytura dla kobiet, które wychowały co najmniej 4 dzieci
Matczyna emerytura będzie wypłacana od 1 marca 2019. Prezydent podpisał ustawę, którą wcześniej uchwalił już Sejm i Senat. Wypłaty świadczeń dla mam, które wychowały co najmniej 4 dzieci, zaczną się już w marcu 2019. Matczyna emerytura to z założenia program skierowany do matek, które wychowały 4 dzieci i nie pracowały zarobkowo. PROGRAM MAMA 4 PLUS to finansowe wsparcie wielodzietnych rodzin w Polsce. Projekt minimalnej emerytury dla kobiet, które wychowały co najmniej 4 dzieci zapowiedziało Prawo i Sprawiedliwość. Jak ubiegać się o świadczenie?

Matczyna emerytura z podpisem prezydenta

Program matczynej emerytury MAMA 4 PLUS został przegłosowany przez Sejm i Senat, w której większość ma partia rządząca: Prawo i Sprawiedliwość. Prezydent Andrzej Duda postanowił postawić kropkę nad "i" i zwieńczyć starania rzędu, który zakładał start programu na marzec 2019. Wygląda na to, ze plan uda się zrealizować i matczyne emerytury będą wypłacane od marca 2019.

Przypomnijmy, że matczyna emerytura to 1100 zł świadczenia , bez względu na liczbę przepracowanych lat.

Emerytura dla matek, które wychowały 4 dzieci: NOWE ustalenia po Radzie Ministrów

W ostatnich dniach zebrała się Rada Ministrów, żeby przedyskutować projekty ustaw, które będą podejmowane lub przedstawiane na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Ministrowie z premierem Mateuszem Morawieckim na czele powrócili do propozycji sprzed roku, czyli projektu tzw. matczynej emerytury, która miałaby przysługiwać rodzicom, którzy wychowali co najmniej 4 dzieci.

Na matczyne emerytury w 2019 roku w budżecie państwa założona jest kwota ok. 801,3 mln zł.

Projekt ustawy, który będzie omawiamy na kolejnym posiedzeniu Sejmu zakłada, że wypłata matczynej emerytury jako świadczenia uzupełniającego ma się odbyć od 1 marca 2019 roku, niezależnie od terminu wejścia w życie ustawy.

Emerytury dla matek, które wychowały co najmniej 4 dzieci odłożone w czasie

Minister Elżbieta Rafalska zapowiedziała, że emerytury dla matek, które wychowały co najmniej 2dzieci nie zostaną wypłacone od 1 stycznia 2019, jak zapowiadano.

Ustawa o tzw. matczynych emeryturach nie wejdzie w życie od stycznia 2019 roku. Realnym i bezpiecznym terminem wydaje się 1 marca – poinformowała szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska.

Minister Rafalska na antenie Radia Zet uprzedziła wszystkie matki oczekujące z niecierpliwością realizacji zaplanowanego projektu, że nie ma szans na to, by tzw. matczyna emerytura weszła w życie od stycznia 2019 roku. Projekt ustawy był niedawno omawiany na posiedzeniu Komitetu Społecznego oraz skierowany do Komitetu Stałego Rady Ministrów. Następnie trafi do Rady Ministrów, pod obrady Sejmu i Senatu by ostatecznie trafić na biurko prezydenta. Procedura trwa.

Prognozowanym terminem wejścia w życie nowej ustawy MAMA PLUS jest marzec 2019 roku.

„Matczyna emerytura[/b]”, czyli emerytura dla matek, które wychowały 4 dzieci

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie kolejnego dodatku socjalnego, który ma wejść w życie już od nowego roku. Matczyna emerytura to minimalne świadczenie emerytalne dla kobiet, które wychowały co najmniej 4 dzieci.

Projekt emerytur dla matek zakłada przyznanie minimalnej emerytury (1029,80 zł) osobom, które urodziły i wychowały przynajmniej czworo dzieci.

[b]Matczyna emerytura – kolejny punkt w programie socjalnym PiS

Premier Mateusz Morawiecki w czasie debaty podkreślał, że polityka partii rządzącej stawia duży nacisk na rozwój różnych programów senioralnych. Przypominał wprowadzony już w życie projekt darmowych leków dla seniorów, obniżenie wieku emerytalnego oraz podniesienie minimalnej emerytury.

Matczyne emerytury potwierdzone przez minister Rafalską

Temat matczynych emerytur został poruszony ponownie na Forum Ekonomicznym w Krynicy. Minister Rafalska zdradziła kilka znaczących szczegółów.

– Celem świadczenia jest zapewnienie niezbędnych środków utrzymania osobom, o których mowa w art. 3, które zrezygnowały z zatrudnienia lub innej działalności zarobkowej albo ich nie podjęły ze względu na wychowanie dzieci – czytamy w projekcie.Celem świadczenia jest zapewnienie niezbędnych środków utrzymania osobom, o których mowa w art. 3, które zrezygnowały z zatrudnienia lub innej działalności zarobkowej albo ich nie podjęły ze względu na wychowanie dzieci - można przeczytać w projekcie.

Wniosek o matczyną emeryturę

Wniosek o otrzymanie świadczenia emerytalnego ma być nieskomplikowany, dostępny i możliwy do wypełnienia w trakcie kilku minut, jednej wizyty w urzędzie. Wnioski o matczyną emeryturę będzie można składać w odpowiednim organie: ZUS, KRUS. Nie został jeszcze określony konkretny termin, w którym wniosek trzeba złożyć w urzędzie.

Jak napisać wniosek o matczyną emeryturę?

  • dane osoby wnioskującej: imię, nazwisko, numer PESEL albo numer paszportu, adres miejsca zamieszkania, adres do korespondencji, jeśli jest inny niż adres zamieszkania;
  • żądanie wnioskodawcy ze wskazaniem konkretnego świadczenia, o które się ubiega
  • czytelny podpis
  • załączniki: akty urodzenia dzieci, oświadczenie o sytuacji rodzinnej, majątkowej i materialnej, inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na przyznanie świadczenia – tutaj spektrum jest szerokie.

Ile kobiet otrzyma matczyną emeryturę?

Ustawa jeszcze nie weszła w życie a resort już tworzy konkretne wyliczenia związane z matczyną emeryturą. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej prognozuje, że z programu mogłoby skorzystać ponad 85 tys. osób. Koszt realizacji programu to ok. 727,5 - 900 mln zł rocznie.

O świadczenie będą mogły się ubiegać:

  • matki, które osiągnęły wiek emerytalny 60 lat
  • ojcowie, którzy osiągnęli 65 lat

Matczyna emerytura szeroko komentowana przez Polaków

W sieci zawrzało już w czerwcu, kiedy program był po raz pierwszy przedstawiony publicznie. Aktualnie trwa dalsza część debaty nad tym czy matczyna emerytura jest potrzeba czy nie, czy program jest sprawiedliwy dla wszystkich obywateli, czy spełni swoje założenia i czy w budżecie znajdą się na nią pieniądze

Wideo

Komentarze 256

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Menel
Dziękuję, że wreszcie można cieszyć się życiem. Dentkę zmieniłem już na jabola - o niebo lepszy smak. Jak nie zachlam się na śmierć, to jeszcze na starość będziecie mi opłacać te wykwintne trunki...
A
Asia
"Przypominam też że pieski nie pracują na emerytury,a wychowane w rodzinach wielodzietnych dzieci owszem."
Taaaa, często idąc Limanką albo Wschodnią o tym myślę.... Jak wiele tym stojącym w bramach będę w przyszłości zawdzięczała. Tacy nieskażeni pracą. Ale co ja tam wiem. Ja muszę pracować, zarówno zawodowo jak i zajmować się domem oraz wychowaniem dziecka. A znam dziewczynę "mamusię", która dostaje od państwa (a w sumie to od nas wszystkich, uczciwie pracujących) co miesiąc więcej niż ja mam pensji. Jak ma chęć to załapie się gdzieś na czarno, jak nie ma chęci, to bumeluje. A dzieciakami tak się przejmuje, że zastanawia się tylko komu je na weekend podrzucić. To jest prawdziwa inwestycja w "Przyszłość narodu".... Oczywiście nie wszystkie takie mamusie są. Ale na zdrowy rozsądek - ile procentowo jest rodzin wielodzietnych (z patologii, gdzie podczas libacji "machnęło" się "bachora"), a ile rodzin wielodzietnych, gdzie dziecku zapewniona jest dobra opieka rodzica, gdzie decyzja o dziecku była ŚWIADOMIE PRZEMYŚLANA (ja wiem, że mnie nie stać na 4 dzieci, więc nie mnożę dzieci jak królik).
B
Brochna z bramy
Moi drodzy rodacy, jestem wam wdzięczna, że co miesiąc opłacacie mi alkohol. Stać mnie już na wino z wyższej półki, takie za 8 zeta. Dzięki waszej inwestycji w przyszłość Polski, dałam wam kolejną dwójkę patriotów (no i dostaję za nie kolejny tysiaczek). Czuję się teraz jak w bajce. Chlam więcej, co prawda rodzę więcej, ale to się po 9 miesiącach zwraca. No i teraz nareszcie jestem spokojna o emeryturkę. To jest życie - do roboty nie chodzę, chlać mam za co (dziękuję wam, ludzie dobrej woli), bachorom coś do gara wrzucę jak sobie przypomnę, i do tego na emeryturze też będę miała za co chlać. Wreszcie Polska stawia na młode pokolenie. W moich bachorach wasza przyszłość, w końcu to one będą pracować na wasze emeryturki... Chociaż po ch...j? Przecież też zrobią sobie bachory, by móc chlać tak jak ja. W końcu wiedzę wynosi się z domu... A ja jestem zaradna, jak widać...
j
jejuuu
do lekarza specjalisty trzeba czekać miesiącami a tu płacą za pieprzenie sie i rozmnażanie, chory rząd tak samo jak te rozmnażające sie królice
p
precz z patrologią
jak tak ciężko to po wuj rodzą, a że nas mało, jest nas do cholery tylko niech dadzą godnie zarobić to i z zagranicy powrócą do domu z rodzinami. Masę polaków deportowanych na sybir chce wrócić do kraju. Nikt o zdrowych zmysłach nie będzie sie rozmnażać za 500+ czy emeryturę+, to tylko patologia się tak będzie rozmnażać.
z
zazdrosnych
Przede wszystkim, nie emerytura, tylko świadczenie dla tych w niedostatku.Jak mąż dobrze zarabiał, a często musiał mając więcej dzieci i niepracującą żonę,to się przez sam fakt, posiadania 4 dzieci nic nie należy.Po drugie, proszę nie obrażać rodzin wielodzietnych, bo patologia jest wszędzie,również tam gdzie dzieci jest mało,a pieniędzy dużo.Gdyby wychowanie dzieci było takie łatwe i proste, to nie mielibyśmy dziś problemu z niżem demograficznym, młodzi ludzie zamiast z pieskiem,spacerowaliby z wózkiem.Przypominam też że pieski nie pracują na emerytury,a wychowane w rodzinach wielodzietnych dzieci owszem.
m
mama
które ICH dzieci będą płaciły. Do wiadomości wszystkich: pieski i kotki nie pracują na emerytury właścicieli
d
dlatego
że dzieci tych matek będą pracowały również na emerytury tych, co dzisiaj nie wysilają się życiowo i finansowo,żeby urodzić i wychować dzieci
B
Ballada dziada
Jak myślenie takie jak pisanie to dziękuje.Pilnujmy swojej patologii .Jesteśmy wszyscy patologią.Bieda doprowadziła ludzi do takiej mentalności;polska bida;.Ciężko żyje się z nią i nam,a tym bardziej nie zachęca młodych rodaków do powrotu z emigracji.Na pytanie jak wam się żyje odpowiadają normalnie.U nas jest nienormalnie.Gdzie byś się nie ruszył jest patologia.W autobusie burczący kierowca i pasażerowie.W przychodni taka sama rejestratorka.W szpitalu łaskę robiący lekarz itd,itd.Emerytury są słusznei dla matek i słuszne 500+,bo należy likwidować biedę.To jest pokolenie matek skrzywdzonych przez kolejne rządy od lat 80.Nie miały gdzie pracować.Wszyscy zapomnieli,że nie mając dzieci nie było pracy.Już wszyscy zapomnieli o tej bez nadziei.Jak nowo wybrani dyr solidarnościowi ;mówili za bramą kolejka.Jak sami kradli ,a tobie mówili.Twoje dziecko ,twój problem.Tak mówił pan robiący ołtarzyki w pracy i ten inny absolwent Kulu,a nawet ksiądz.
t
tylko skłócają ludzi
emerytura+ dla matek wychowujących co najmniej 4 dzieci, a te matki co wychowały 1-2-3 dzieci to według pisowców to chyba nie są matki, to chyba są .... baby, które narodziły dzieci, a jeszcze jak pracowały i wychowały te dzieci to już chyba według pisowców najgorsze stworzenia na świecie bo im się za ten trud, pracę nocami przy dzieciach tj. pranie, sprzątanie, gotowanie itp. nic nie należy. OTO JAK PISOWCE SKŁÓCAJĄ LUDZI, BRAWO, ZAMÓWMY JESZCZE ZA NICH MSZE ŚWIĘTE MODLĄC SIĘ ZA NICH TYLKO PO TO ABY MOGŁY DALEJ SKUTECZNIE SKŁÓCAĆ I WYKORZYSTYWAĆ UCZCIWYCH LUDZI PRACY.
p
pojeby pisowskie
a te matki co wychowały 1-2-3 dzieci do odstrzału
K
Kk
Wez sie do pracy pasozycie!
G
Gosc
Matka ktura nie pracowala a wychowala 4 dzieci ma dostac 1100brutto emerytury Najpierw dostawala na dzieci ruznego rodzaju zapomogi i ruznoraka pomoc od panstwa nic nie robila cale zycie i jej sie emerytura nalezy A jak jej dzieci byly w domach dziecka albo rodzinach zastepczych a mamusia pod sklepem monopolowym to tez emerytura dla niej Czegos tu nie rozumiem
..
No proszę na te emerytury są a przecież w niedalekiej przyszłości braknie nawet na moją emeryture i wszystko jest dlaczego będą zabierać mi żeby takie nieroby dostawały!.!!!! KPINA!!!
m
myszka
czy w rządzie zaczną myśleć ,przecież krzywdzą osoby które pracują lub pracowały zawodowo żeby dostać jakąkolwiek emeryturę wychowując dzieci .To niech państwo jak takie hojne to powinni dołożyć do emerytury te 1100.Też wychowałam 4 i co niby mam dostać emeryturę taką jak osoby które nigdy niepracowały.PANIE PREMIERZE RZĄD KRZYWDZI WSZYSTKIE OSOBY KTÓRE CIĘZKO PRACUJĄ CZY PRACOWAŁY
Dodaj ogłoszenie