Matematyczne mózgi nie znają granic, czyli gala na...

  Matematyczne mózgi nie znają granic, czyli gala na Uniwersytecie Zielonogórskim [DUŻO ZDJĘĆ]

  Zdjęcie autora materiału

  Leszek Kalinowski, Mariusz Kapała

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Matematyczne mózgi nie znają granic, czyli gala na Uniwersytecie Zielonogórskim [DUŻO ZDJĘĆ]
  1/95

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Mariusz Kapała / GL

  W poniedziałek w auli Uniwersytetu Zielonogórskiego odbyła się gala międzynarodowego konkursu "Matematyka bez granic" regionu lubusko-zachodniopomorskiego. Które klasy, z jakich szkół i miast wypadły najlepiej?
  Zobacz galerię

  Uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród laureatom, czyli najlepszym klasom, odbyło się na Uniwersytecie Zielonogórskim. Kiedy uczniowie zmagali się z zadaniami? 27 i 28 lutego br. w szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych w całym kraju odbył się etap finałowy Międzynarodowego Konkursu „Mathématiques sans Frontières” („Matematyka bez Granic”) w dwóch kategoriach wiekowych: Senior (uczniowie z trzecich klas gimnazjów i pierwszych klas szkół ponadgimnazjalnych) i Junior (uczniowie piątych i szóstych klas szkół podstawowych). Konkurs organizowany jest już od dwudziestu dziewięciu lat w krajach Europy Zachodniej i ma charakter zawodów międzyklasowych.

  W bieżącej edycji 2017/2018 konkursu w Polsce uczestniczyło 23 868 uczniów (975 klas) z 374 szkół, w tym 2 866 uczniów, 119 klas z 51 szkół w regionie lubusko-zachodniopomorskim.

  Województwo lubuskie w tym roku, w obydwu finałach, reprezentowało 2 260 uczniów z 94 klas z 37 szkół.

  Finał Konkursu odbywa się w tym samym dniu i o tej samej godzinie we wszystkich szkołach, do których uczęszczają klasy - uczestnicy konkursu.

  W trakcie finału Międzynarodowego Konkursu „Matematyka bez Granic”- Senior uczniowie rozwiązują, w zależności od kategorii wiekowej, 10 lub 13 zadań, z czego pierwsze zadanie podane jest w językach obcych (angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim i hiszpańskim). Należy przetłumaczyć treść zadania i zapisać rozwiązanie w jednym z podanych języków obcych.
  Na tych samych zasadach odbywa się konkurs „Matematyka bez Granic” Junior. W trakcie jego finału uczniowie rozwiązują, w zależności od kategorii wiekowej, 8 lub 9 zadań.

  Zobacz galerię

  JAK WYPADŁY LUBUSKIE SZKOŁY?

  Wśród szkół ponadgimnazjalnych pierwsze miejsce w regionie lubusko-zachodniopomorskim (ale także w kraju!) zajęła klasa Ia z I LO w Zielonej Górze. I to nie pierwszy raz. Podobne sukcesy młodzi odnoszą od 10 lat!
  Inne lubuskie sukcesy? Klasa Ic z I LO w Gorzowie Wlkp. zajęła drugie miejsce, podobnie jak I p z V LO w Zielonej Górze, a trzecie - klasa Ia ze Społecznego LO w Żarach.

  W kategorii gimnazja pierwsze miejsce wywalczyła kl. IIIf z Gimnazjum nr 7 w Zielonej Górze (dziś to V LO), drugie – kl. III e z Gimnazjum nr 1 w Zielonej Górze (dziś to SP-2) oraz kl. IIIgd z Gimnazjum nr 9 w Zielonej Górze, a trzecie – kl. IIIa ze Społecznego Gimnazjum w Żarach.

  W kategorii szkół podstawowych - klasy szóste - warto pochwalić się pierwszym miejscem kl. VI ze Szkoły Podstawowej Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców w Gorzowie Wlkp., drugim - kl. VIa z SP w Kostrzynie nad Odrą, oraz trzecim kl. VIa z SP-1 w Szprotawie oraz kl. VIe z SP-11 w Zielonej Górze. Wśród klas piątych prym wiodły klasy ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Zielonej Górze. I tak klasa Vb zajęła pierwsze miejsca, a klasa Vf drugie miejsce w regionie. Natomiast trzecie miejsce przypadło w udziale dwóm klasom: kl. Vc z SP-14 w Zielonej Górze oraz kl. Ve z SP-11 w Zielonej Górze.

  Zobacz galerię


  Zobacz wideo: Ruszył nabór na Uniwersytet Zielonogórski
  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Rezolutne przedszkolaki o świętach Bożego Narodzenia

  Rezolutne przedszkolaki o świętach Bożego Narodzenia