Matura 2010. Dziś matematyka (zobacz pytania i odpowiedzi)

Leszek Kalinowski 68 324 88 74 lkalinowski@gazetalubuska.pl
Egzamin z matematyki rozpoczął się dziś o 9.00. W I LO w Zielonej Górze do zadań na poziomie podstawowym przystąpiło 240 osób oraz 22 z okręgowej komisji egzaminacyjnej. O 14.00 zaplanowano egzamin na poziomie rozszerzonym. Do niego przystąpią 83 osoby oraz 3 z OKE.
Egzamin z matematyki rozpoczął się dziś o 9.00. W I LO w Zielonej Górze do zadań na poziomie podstawowym przystąpiło 240 osób oraz 22 z okręgowej komisji egzaminacyjnej. O 14.00 zaplanowano egzamin na poziomie rozszerzonym. Do niego przystąpią 83 osoby oraz 3 z OKE. fot. Mariusz Kapała
Maturzyści rozpoczęli egzamin dojrzałości. Dziś zmagać się będą z matematyką.

Świętoszek jest OK! Krall także - mówili we wtorek maturzyści po egzaminie z języka polskiego. Dziś - po 25 latach przerwy - obowiązkowo zmierzą się z matematyką. Boją się roli królika doświadczalnego.

Co o dzisiejszym egzaminie maturalnym myślą licealiści? - Mnie ta zmiana odpowiada. Skoro matura jest obowiązkowa z matematyki, więc to oznacza, że zadania muszą być łatwiejsze niż do tej pory - uważa Nowak, który wybiera się na filologię angielską. I matematyka nie przyda mu się podczas rekrutacji na studia. Sałacińska chce studiować budownictwo, więc dziś zmierzy się z matematyką dwa razy, o 9.00 pisać będzie egzamin podstawowy, a o 14.00 - na poziomie rozszerzonym.
- Jesteśmy dobrze przygotowani, więc damy radę. Ale nie sądzę, by obowiązkowa matematyka była dobrym pomysłem - podkreśla Agnieszka Kiedrowska, która planuje podjąć studia medyczne. - Egzamin jest na pewno problemem dla niektórych humanistów.

Czytaj też: Matura - testy i odpowiedzi oraz wyniki egzaminów maturalnych

Zdania są podzielone także wśród nauczycieli. Wicedyrektor I LO w Zielonej Górze Jolanta Żochowska, uczy języka francuskiego. I przyznaje, że łatwiej poznają obce słówka i zwroty uczniowie z klas matematycznych niż humaniści. - Bo matematyka uczy nie tylko logicznego myślenia - zauważa nauczycielka.
Ale spotkać się też można z opiniami, że obowiązkowy egzamin jest wynikiem nacisków rektorów wyższych szkół technicznych. A tymczasem zainteresowanie matematyką powinno być już od przedszkola...

Licealiści pamiętają spotkanie z wiceministrem Zbigniewiem Marciniakiem, który rozmawiał z lubuskimi uczniami podczas Salonu Maturzystów. Przekonywał, że matematyka jest konieczna, by młodzi zaczęli inaczej traktować ten przedmiot, który jest w życiu niezbędny. Odkąd przestał być obowiązkowy, poziom z roku na rok się obniżał. Pojawiła się luka na rynku pracy. Brakuje nam specjalistów, kadry technicznej. W konkurencji z państwami Unii Europejskiej nie wypadamy dobrze.
Potwierdza to rzecznik Uniwersytetu Zielonogórskiego Ewa Sapeńko, która wierzy, że obowiązkowy egzamin spowoduje, iż kandydaci na studentów będą reprezentować wyższy poziom wiedzy i umiejętności. Teraz było nawet tak, że uczelnia organizowała dla żaków pierwszego roku dodatkowe, bezpłatne zajęcia wyrównawcze z matematyki, aby douczyć przyszłych studentów.

- Liczymy też, że kierunki techniczne i ścisłe będą się cieszyć większą popularnością - dodaje Sapeńko. Do tej pory uczelnia starała się różnymi sposobami przyciągnąć studentów. M.in. wspólnymi z miastem stypendiami dla tych, którzy będą mieli najlepsze oceny na świadectwie maturalnym z matematyki. Odbywały się też darmowe zajęcia z matematyki dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych pod hasłem ,,Zdaj matmę ma maksa". Czy zdadzą? Okaże się dziś. Za 15 tysięcy lubuskich maturzystów trzymamy kciuki.
Harmonogram matur w 2010 roku: (źródło: edukacja.net)

4 wtorek - godz. 9:00 język polski (poziom podstawowy, pp) godz. 14:00 język polski (poziom rozszerzony, pr)

5 środa - godz. 9:00 matematyka (pp) godz. 14:00 matematyka (pr)

6 czwartek - godz. 9:00 język angielski (pp), język angielski w klasach dwujęzycznych godz. 14:00 język angielski (pr)

7 piątek - godz. 9:00 wiedza o społeczeństwie (pp), wiedza o społeczeństwie (pr); godz. 14:00 historia sztuki (pp), historia sztuki (pr)

10 poniedziałek - godz. 9:00 biologia (pp), biologia (pr); godz. 14:00 historia muzyki (pp), historia muzyki (pr)

11 wtorek - godz. 9:00 język niemiecki (pp), język niemiecki w klasach dwujęzycznych; godz. 14:00 język niemiecki (pr)

12 środa - godz. 9:00 język hiszpański (pp), język hiszpański w klasach dwujęzycznych; godz. 14:00 język hiszpański (pr)

13 czwartek - godz. 9:00 geografia (pp), geografia (pr); godz. 14:00 wiedza o tańcu (pp), wiedza o tańcu (pr)

14 piątek - godz. 9:00 język rosyjski (pp); godz. 14:00 język rosyjski (pr)

17 poniedziałek - godz. 9:00 historia (pp), historia (pr); godz. 14:00 chemia (pp), chemia (pr)

18 wtorek - godz. 9:00 informatyka (pp), informatyka (pr); godz. 14:00 język łaciński i kultura antyczna (pp), język łaciński i kultura antyczna (pr)

19 środa - godz. 9:00 język francuski (pp), język francuski w klasach dwujęzycznych; godz. 14:00 język francuski (pr)

20 czwartek - godz. 9:00 fizyka i astronomia (pp), fizyka i astronomia (pr); godz. 14:00 filozofia (pp), filozofia (pr)

21 piątek - godz. 9:00 języki mniejszości narodowych (pp), język kaszubski (pp), język włoski (pp); godz. 14:00 języki mniejszości narodowych (pr), język kaszubski (pr), język włoski (pr)

22 sobota godz. 9:00 Przedmioty zdawane w języku obcym*

* Dotyczy absolwentów klas dwujęzycznych. Czas rozpoczęcia poszczególnych egzaminów z przedmiotów zdawanych w języku obcym zostanie podany w lutym 2010 roku, po złożeniu przez zdających ostatecznych deklaracji.

Matura 2010 - matematyka, poziom podstawowy - arkusze - POBIERZ

Matura 2010 - matematyka, poziom podstawowy - odpowiedzi - POBIERZ

Matura 2010 - matematyka, poziom podstawowy - odpowiedzi, zadania otwarte - POBIERZ

Wideo

Komentarze 24

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

d
dawny maturzysta

Kolega-gość przegiął pałę, czyzby lekarz potrzebował całki do ustalenia dawki leku dla niemowlaka? Kierowcę to pomyliłeś z p i j a k i e m !!!
A na muzyce to najprawdopodobniej kolega też się nie zna.

G
Gość
W dniu 07.05.2010 o 13:32, dawny maturzysta napisał:

G ł ę b s z a znajomość matematyki nie jest potrzebna w niektórych zawodach np. muzyk, lekarz, ksiądz, kierowca


A to dobre lekarz bez matematyki! A co tam niech niemowlakowi nie przeliczy dawki leku i poda jak dorosłemu!
Kierowca bez matematyki - niech jeździ po krawężnikach i na około, bo na około zawsze bliżej!
Muzyk bez matematyki - cała pięciollinia to jedna wielka matematyka, ktoś musi umieć policzyć półnuty, ćwierćnuty, interwały!
Każdy zawód wymaga znajomości jakiegoś zakresu matematyki, a w wieku nastu lat jeszcze nie wiadomo co może się przydać a jak chce się być KIMŚ w życiu to wypada co nieco na ten temat wiedzieć.
d
dawny maturzysta

1.,,. . . bez matury! Nie wszyscy muszą ją mieć!" G ł ę b s z a znajomość matematyki nie jest potrzebna w niektórych zawodach np. muzyk, lekarz, ksiądz, kierowca ... Oni muszą mieć inne wyjątkowe predyspozycje. 2. ,,. . . do logicznego myślenia." Pewne matematyczne ciekawostki albo się pamięta, albo nie i z logicznym myśleniem niewiele ma to wspólnego. Dla entuzjastów zostawmy całki, logarytmy, liczbę i, ,,cnd." i wyprowadzenia wzorów. Entuzjaści tak daleko brną w matematykę abstrakcyjną, że nie rozwiążą prostszych zadań, o czymś to świadczy nieprawdaż? Ponadto niech egzaminatorzy niech nie zapominają, że młody człowiek ma do wkuwania kilkanaście innych przedmiotów ( a nie tylko matematykę), co do których każdemu wydaje się, że ich profesja jest najważniesza. Logicznego myślenia równie dobrze uczą szachy i inne gry. Niech przeciętny maturzysta nauczy się liczyć procenty, powierzchnię i objętość, wypełniać przelew w banku i innych praktycznych umiejętności. 90 procent szkolnej wiedzy jest nieprzydatna w dorosłym życiu !!!

G
Gość
W dniu 06.05.2010 o 12:26, dawny maturzysta napisał:

Matura z matematyki ma być formalnością (bez stresu) z pożytkiem dla tych mniej zdolnychto ten mniej zdolny niech zakończy swoją edukacje na etapie szkoły średniej bez matury! Nie wszyscy musza ją mieć!

Do czego się to przyda w dorosłym życiu, czy w dobieraniu proporcji kleju i wody do płytek?


dokładnie do tego a oprócz tego jeszcze do logicznego myślenia, to się tak wydaje, że całki, logarytmy nie są przydatne, fakt w czystej jej postaci nie są ale myślenia nauczyć się trzeba, bo jak ktoś pojmie reguły matematyczne to i wiele innych rzeczy też.
k
kaszubski

A ja zdaję język kaszubski:)i nie wstydzę się tego:)Angielskiego nie zdałam to chociaż kaszubski zdam:)

d
dawny maturzysta

Matura z matematyki ma być formalnością (bez stresu) z pożytkiem dla tych mniej zdolnych, a nie egzaminem po 2 roku studiów. Niby zadania zamknięte nie były trudne, ale egzaminatoray mają głupią manię wymyślania ,, z a s a d z e k " dla młodzieży. Bo niby po co np. znajomść potęgowania do potęgi zerowej co daje 1. Do czego się to przyda w dorosłym życiu, czy w dobieraniu proporcji kleju i wody do płytek?. Albo czy w zadamiu 15 wyniku nie można podać jako 2x pierwiastek z 8? Ale to byłoby dla egzaminatorów zbyt trywialne.

N
Nauczyciel

Do uczniów z Gorzowa. To my nauczyciele z Zielonej Góry będziemy oceniać wasze prace. Większość z was na pewno kibicuje Stali Gorzów dlatego życzę powodzenia . Zielonogórscy uczniowie nie bójcie się wasze prace sprawdzane będą we Wrocławiu Pamiętajcie TYLKO FALUBAZ

m
monk

Tłuków szkolimy! Co to za poziom? To matura czy kartkówka? Ja maturę zdawałam 10lat temu i bez głębszego zastanowienia się jestem w stanie rozwiązać wszystkie zadania! Myślałam, że będę mogła wysilić moje szare komórki ale na tych zadaniach nie trzeba ich używać!

G
Gość

1/12 maturzysto!

m
maturzysta

w zad. 33 wynik powinnien byc 1/6 , nie 1/12. Poprawcie to WSTYD!
pozdro.

G
Gość

wiec nie gadajcie ze byla ciezka , co semestr walczylam z jedynka z matmy i nic sie przed matura nie uczylam heh tyle tylko ze mielismy tablice na maturze z ktorych szukalam wzorow i robilam zadania ogolnie jestem zadowolona bo myslalam ze nie zdam a teraz jestem spokojna

N
Nicki

ta matura to kpina nawet pochodnych nie ma po połówce bym ja zaliczył ze smiechem niech porownaj ja z 1996 rokiem,czyzby nastepne pokolenia mialy łatwiej ...

B
Bon

Dawid : Ale tam był trójkat czyli razy 3 boki.

D
Dawid

Kto udzielał tych odpowiedzi?? Mam pytanie odnośnie zadania 22 a mianowicie w zadaniu wyszedł pierwiastek z liczby 80!!! odkiedy daje nam to 12pierwiastków z 5??? Powinno być 4 pierwiastki z 5

p
pierwszak

Jestem w pierwszej klasie ogólniaka o profilu humanistycznym i uważam, że ta matura to banał.
Sam uzyskałbym przynajmniej 50% punktów.
Poproszę o taką prostą maturę za 2 lata!!!!!!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3