Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MATURA 2018 - j. polski. 4 maja startuje matura [ARKUSZE, PYTANIA, ODPOWIEDZI] [4.05.2018]

(decha)
Maturzyści z Zielonej Góry tuż przed maturą 2018 z języka polskiego.
Maturzyści z Zielonej Góry tuż przed maturą 2018 z języka polskiego. Mariusz Kapała / Maja Springer
4 maja startują matury. Na początek język polski. W tym roku część pisemna matury 2018 trwa od 4 do 23 maja, część ustna od 5 do 25 maja, z zastrzeżeniem że część ustna egzaminu z języka polskiego i języków mniejszości narodowych w nowej formule będzie przeprowadzana od 9 do 22 maja.

Każdego dnia będą przeprowadzane dwie sesje matury 2018: pierwsza o godz. 9:00, druga – o 14:00. Część ustna egzaminu maturalnego przeprowadzana jest w szkołach według harmonogramów ustalonych przez przewodniczących zespołów egzaminacyjnych.

Przeczytaj też: MATURA 2018 POLSKI PODSTAWOWY. Arkusze, odpowiedzi CKE. Tematy matury 2018 z j. polskiego

Zobacz też wideo: Matura 2018 - język polski, matura ustna, pisemna. Jak się przygotować?

TEMATY I PYTANIA Z POLSKIEGO będą się powtarzać. Maturzyści powinni więc sprawdzać, jakie TEMATY I PYTANIA Z POLSKIEGO już się pojawiły w zestawach, aby móc się do nich wcześniej przygotować.

Harmonogram ustnej matury 2018. Terminy egzaminów maturalnych


od 9 do 22 maja (oprócz 13 i 20 maja)język polskijęzyki mniejszości narodowych
język łemkowski
język kaszubski
od 5 do 25 maja (oprócz 6, 13 i 20 maja)języki obce nowożytne

Życzenia dla maturzystów od lubuskiego kuratora oświaty

Podobnie jak w roku ubiegłym, egzamin maturalny 2018 będzie przeprowadzany w dwóch formułach. Do egzaminu w „nowej” formule przystąpią: tegoroczni (2018) absolwenci liceum ogólnokształcącego i technikum, absolwenci liceum ogólnokształcącego z lat 2015–2017 oraz absolwenci technikum z lat 2016–2017, którzy zdecydowali się: przystąpić do egzaminu bądź egzaminów niezdanych w ubiegłych latach lub przystąpić do egzaminu z nowego przedmiotu lub przystąpić do zdawanego wcześniej egzaminu, aby podwyższyć jego wynik. To samo dotyczy absolwentów posiadających świadectwo dojrzałości uzyskane po zdaniu egzaminu dojrzałości dla absolwentów ponadpodstawowych szkół średnich.

Matura 2018. Arkusze, odpowiedzi, porady - odwiedź nasz serwis specjalny: **Matura 2018 - terminy, informacje, arkusze, rozwiązania**

MATURA 2018: ARKUSZE, ODPOWIEDZI, PORADY. Z NAMI PRZYGOTUJESZ SIĘ DO EGZAMINU

Do egzaminu w „starej” formule przystąpią absolwenci liceum ogólnokształcącego z lat 2005–2014 oraz absolwenci technikum z lat 2006–2015, którzy zadeklarowali przystąpienie do egzaminu maturalnego po raz pierwszy (ok. 1 700 osób) lub zdecydowali się: przystąpić do egzaminu bądź egzaminów niezdanych w ubiegłych latach, przystąpić do egzaminu z nowego przedmiotu lub przystąpić do zdawanego wcześniej egzaminu, aby podwyższyć jego wynik…

  • W jaki sposób twórcy wzbogacają polszczyznę? Odwołać się do fragmentu tekstu o neosemantyzmie.
  • Miejsca ważne dla bohaterów na podstawie fragmentu "Ludzi bezdomnych " Stefana Żeromskiego.
  • Rola sztuki w życiu człowieka. Odwołać się do fragmentu "Innego świata" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i do innych tekstów kultury.
  • Jakie środki językowe nadają tekstowi charakter perswazyjny. Odniesienie do fragmentu tekstu, tekstu kultury i własnych doświadczeń komunikacyjnych.
  • Miasto przestrzenią dla człowieka w odwołaniu do fragmentu "Lalki" Bolesława Prusa, całego utworu i innych tekstów kultury.
  • Jak intencje kształtują komunikat? Odwołać się do tekstu Tadeusza Pszczołowskiego "Sztuka przekonywania", innych tekstów kultury i własnych doświadczeni językowych.
  • Zazdrość w literaturze w oparciu o fraszkę Jana Kochanowskiego "O zazdrości"
  • Jakie funkcje pełnią symbole w tekstach kultury. Odwołać się do fragmentu "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego, całego utworu i innych tekstów kultury.

7.631 – lubuskich maturzystów przystąpi do egzaminu w nowej formule, 520 będzie zdawało egzamin według starych zasad. Wszystkie arkusze egzaminacyjne służące do przeprowadzenia egzaminu w „nowej” formule są wyraźnie oznaczone na stronie tytułowej poprzez czerwony pionowy pasek wzdłuż prawej krawędzi arkusza, na którym widnieje napis „NOWA FORMUŁA”.

MATURA 2018: ARKUSZE, ODPOWIEDZI, PORADY. Z NAMI PRZYGOTUJESZ SIĘ DO EGZAMINU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska