Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2022. Majówka maturzystów. To już ostatni dzwonek. Do egzaminu dojrzałości przystąpi ponad 6,5 tys. młodych Lubuszan!

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Tegoroczni maturzyści szykują się do egzaminu dojrzałości.
Tegoroczni maturzyści szykują się do egzaminu dojrzałości. Fot. Piotr Krzyzanowski
Trwa długi majowy weekend. Jednak nie wszyscy mogą się nim cieszyć. Maturzyści zamiast odpoczywać - pilnie przygotowują się do egzaminu dojrzałości. Ten rozpocznie się w najbliższą środę. W województwie lubuskim do matury przystąpi w sumie ponad sześć i pół tysiąca absolwentów z ponad stu szkół średnich.

To czas na ostatnie powtórki

Jedni na spacerach i rowerowych przejażdżkach, a inni... w książkach. Tegoroczni maturzyści już odliczają godziny do jednego z najważniejszych egzaminów w ich życiu. Wielu z nich postanowiło wykorzystać ostatnie wolne chwile właśnie na naukę.

To są już ostatnie chwile i powoli ten stres zaczynam odczuwać. Teraz jest czas na takie poukładanie w głowie całej przyswojonej wiedzy, na ostatnie powtórki i przypomnienie sobie najważniejszych zagadnień. Robię sobie przerwy, ale zaraz wracam do książek. Nie chcę zmarnować ani minuty, bo jeszcze trochę materiału jest do powtórzenia - mówi Amelia, tegoroczna maturzystka.

Nauka w cieniu pandemii

W Gorzowie do egzaminu dojrzałości przystąpi w tym roku ponad 1600 osób. Tylko w pierwszym ogólniaku abiturientów będzie blisko 200. Jak przygotowanie swoich uczniów do tego ważnego sprawdzianu ocenia dyrektor szkoły?

Przeprowadzaliśmy dwie próby egzaminów maturalnych. Dziś trudno wyrokować, jak uczniowie zostali do nich przygotowani, bo to pokażą dopiero końcowe wyniki. Tak naprawdę one pozostają jednak na dalszym planie, bo po długich miesiącach zdalnego nauczania i wszystkich tych trudnych doświadczeniach, z którymi uczniowie musieli się zmierzyć w czasie pandemii, najważniejsze było zapewnienie im poczucia bezpieczeństwa i wsparcia w nowej rzeczywistości - mówi Mariusz Biniewski, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Gorzowie.

Ponad 1600 absolwentów szkół średnich ma przystąpić do matury także w Zielonej Górze.

To był kolejny trudny rok. Sytuacja związana z pandemią na pewno nie sprzyjała takim spokojnym przygotowaniom do egzaminów, ale myślę, że uczniowie poradzili sobie z tym stresem, a my robiliśmy wszystko co w naszej mocy, żeby im w tym pomóc. Powinni być dobrze przygotowani, ale jak będzie naprawdę, to się okaże dopiero kiedy matura się skończy - mówi Ewa Habich, dyrektorka I Liceum Ogólnokształcącego w Zielonej Górze.

Przeczytaj również: Szkoły średnie rozpoczynają batalię o przyszłych uczniów. Kuszą ciekawymi kierunkami!

Najpierw pandemia, a teraz wojna

Ubiegłoroczna matura została zorganizowana w ścisłym reżimie sanitarnym. Szkoły musiały przestrzegać określonych procedur związanych między innymi z wpuszczaniem uczniów na swój teren czy odpowiednim rozmieszczeniem ławek w salach egzaminacyjnych. W tym roku obostrzeń już nie ma, ale niektóre placówki stanęły przed kolejnymi wyzwaniami. Hala sportowa gorzowskiego pierwszego ogólniaka, w której zawsze odbywała się matura, została przekształcona w punkt tymczasowego zakwaterowania dla uchodźców przybywających do miasta z ogarniętej wojną Ukrainy.

W tym roku w naszej szkole do matury przystępuje blisko dwieście osób, a hala jest wyłączona z użytkowania, bo stała się miejscem tymczasowego pobytu dla naszych sąsiadów przybywających zza wschodniej granicy. Zastanawialiśmy się nad wynajęciem zewnętrznej sali, ale to byłoby ogromne przedsięwzięcie logistyczne i oczywiście dodatkowy stres dla naszych uczniów. Chcieliśmy tego uniknąć, dlatego podjęliśmy decyzję o podzieleniu maturzystów na mniejsze grupy, które przystąpią do egzaminu w poszczególnych gabinetach lekcyjnych - tłumaczy Mariusz Biniewski.

Maturalny maraton czas start!

Egzaminacyjny maraton rozpocznie matura z języka polskiego na poziomie podstawowym, która odbędzie się w najbliższą środę. Kolejnym etapem będzie matematyka. Z królową nauk uczniowie zmierzą się w czwartek. Później przyjdzie czas na języki obce i wybrane przedmioty dodatkowe. Jak wygląda dokładny harmonogram?

  • 4 maja rano będzie egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym, po południu będzie egzamin z języka łacińskiego i kultury antycznej
  • 5 maja rano będzie egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, a po południu z historii muzyki
  • 6 maja rano będzie egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym, a po południu egzaminy z języka niemieckiego, rosyjskiego, francuskiego, hiszpańskiego i włoskiego na poziomie podstawowym
  • 9 maja rano będzie egzamin z języka angielskiego na poziomach podstawowym i dwujęzycznym, a po południu z filozofii
  • 10 maja rano będzie egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym, a po południu z języka francuskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym
  • 11 maja rano będzie egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym, a po południu z języka hiszpańskiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym
  • 12 maja rano będzie egzamin z biologii, a po południu z języka rosyjskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym
  • 13 maja rano będzie egzamin z wiedzy o społeczeństwie, a po południu z języka niemieckiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym
  • 16 maja rano będzie egzamin z chemii, a po południu z języka włoskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym
  • 17 maja rano będzie egzamin z historii, a po południu z języków mniejszości narodowych na poziomie podstawowym
  • 18 maja rano będzie egzamin z geografii, a po południu z języków mniejszości narodowych na poziomie rozszerzonym
  • 19 maja rano będzie egzamin z fizyki, a po południu z historii sztuki
  • 20 maja rano będzie egzamin z informatyki, a po południu z języka kaszubskiego i z języka łemkowskiego
  • 23 maja przeprowadzone będą egzaminy z poszczególnych przedmiotów zdawane w językach obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych

Nasi uczniowie będą pisać maturę w sali gimnastycznej oraz w holu na drugim piętrze naszej szkoły. Jedynie egzaminy językowe odbędą się w poszczególnych klasach, bo one są wyposażone w odpowiedni sprzęt do odsłuchu zadań. Maturzysta może mieć na egzaminie linijkę, kalkulator czy lupę, a lista tych przedmiotów została wcześniej określone w stosownym komunikacie. Część przyborów musi zapewnić szkoła i to są między innymi słowniki oraz tabele wzorów. Maturzysta może mieć ze sobą również wodę w pojemności poniżej litra - mówi Ewa Habich.

Podobnie jak w ubiegłym roku - na maturze nie będzie egzaminów ustnych. Zorganizowane zostaną tylko dla tych abiturientów, którym wynik z takiego egzaminu będzie potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym do szkoły wyższej za granicą.

  • Aby zdać maturę trzeba uzyskać co najmniej 30 procent z przedmiotów obowiązkowych języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego oraz przystąpić do jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.

Matury potrwają do 23 maja. Dla maturzystów, którzy z powodów zdrowotnych lub losowych nie będą mogli zdawać egzaminów pisemnych w terminie głównym wyznaczono termin sesji dodatkowej, która odbędzie się w pierwszej połowie czerwca. Poprawkowe egzaminy pisemne przeprowadzone zostaną natomiast 23 sierpnia.

Zobacz również:

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska