MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2023 W Lubuskiem. Egzamin pisemny z języka polskiego w I, III i VII LO w Zielonej Górze

Wideo
od 16 lat
Pisemnym egzaminem z języka polskiego rozpoczęły się matury 2023. Absolwenci liceów ogólnokształcących zdają je już w nowej formule, a techników - po staremu. Stres jest jednak jednakowy. Bo wszystkim zależy, by na maturze wypaść jak najlepiej i dostać się na wymarzone kierunki studiów.

Bartek Modrzyk z Sulechowa, który zakończył naukę w III Liceum Ogólnokształcącym w Zielonej Górze przyznaje, że język polski to ważny egzamin, choć planuje pójść na studia na medycynę i wybrał rozszerzone egzaminy z chemii i biologii.

- Przez tydzień ostro powtarzałem 40 lektur, które mogą się pojawić na egzaminie - mówi maturzysta. - Może humaniści inaczej podchodzą do tego egzaminu, ale my z klasy biologiczno-chemicznej...

Pisemny egzamin maturalny z języka polskiego w III LO oraz w VII LO w Zielonej Górze - 4 maja 2023

Matura 2023 W Lubuskiem. Egzamin pisemny z języka polskiego ...

Matura 2023. Zmiany na egzaminie pisemnym, wracają egzaminy ustne

Nie tylko za Bratka, ale i wszystkich maturzystów nauczyciele i rodzice trzymają mocno kciuki. Zwłaszcza że to nowa formuła egzaminu dojrzałości. Zmiany na egzaminie z języka polskiego dotyczą nie tylko czasu jego trwania, ale także samych testów. Uczeń dostaje dwa arkusze (był jeden), arkusz nr 1 to część testowa o nazwie „Język polski w użyciu. Test” oraz „Test historycznoliteracki”. W arkuszu nr 2 uczniowie muszą napisać wypracowanie, a więc stworzyć wypowiedź argumentacyjną.
Po latach przerwy na maturę wracają teraz egzaminy ustne. Na tych z języka polskiego uczniowie będą losować zestaw egzaminacyjny, składający się z dwóch zadań. Pierwsze dotyczy lektury obowiązkowej, a drugie - innych tekstów kultury.

Pisemny egzamin maturalny z języka polskiego w III LO oraz w VII LO w Zielonej Górze - 4 maja 2023
Pisemny egzamin maturalny z języka polskiego w III LO oraz w VII LO w Zielonej Górze - 4 maja 2023 Mariusz Kapała / GL (III LO) oraz Jacek Katos (VII LO)

Matura 2023. Jedno po staremu, drudzy po nowemu

A dlaczego matura 2023 to dla absolwentów liceów ogólnokształcących nowe zasady, a dla absolwentów techników - stare?
To wynik likwidacji gimnazjów. W tym roku pierwszy raz kończy naukę młodzież w czteroletnich liceach ogólnokształcących oraz ostatni raz kończy naukę w czteroletnich technikach. Stąd jedni szli już nowym, inni starym programem.

Maturzyści w Zielonej Górze byli w dobrych nastrojach, ale stres też im towarzyszył. Liczyli na "Lalkę", "Pana Tadeusza", poezję Szymborskiej...

- No "Lalka" musi być na maturze. Jakże inaczej? To jak z filmem "Kevin sam w domu". Święta bez Kevina to nie święta. Matura bez "Lalki" to nie matura - żartowali maturzyści. Wszyscy liczyli, że tematy podejdą i egzamin z języka polskiego nie będzie taki straszny. Podobnie z innymi. Maturalne zmagania potrwają do 23 maja.

Jak poszła matura 2023? Okaże się 7 lipca, kiedy to Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosi wyniki tegorocznych matur.
Aby zdać maturę, trzeba uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. W przypadku przedmiotu do wyboru nie ma progu zaliczeniowego, natomiast wynik brany jest pod uwagę podczas naboru na studia w wybranej przez maturzystę uczelni.

Pisemny egzamin maturalny z języka polskiego w III LO oraz w VII LO w Zielonej Górze - 4 maja 2023
Pisemny egzamin maturalny z języka polskiego w III LO oraz w VII LO w Zielonej Górze - 4 maja 2023 Mariusz Kapała / GL (III LO) oraz Jacek Katos (VII LO)

NAJLEPSZE LICEA W LUBUSKIEM:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska