Wziąłeś udział w promocji Media Expert "Płacimy za oceny"? Spot wzbudził wątpliwości Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd wydał decyzję, w której przyjął zobowiązanie spółki do przyznania dodatkowych pieniędzy klientom. Co trzeba zrobić, aby otrzymać rekompensatę?

Akcja promocyjna Media Expert "Płacimy za oceny" została zorganizowana na zakończenie roku szkolnego 2016/2017.
Reklamowano ją m.in. w radiu. Spot, który mogli usłyszeć słuchacze brzmiał:

– (…) Teraz w Media Expert płacimy za oceny. Pochwal się świadectwem swojego dziecka. Za każdą piątkę otrzymasz 5 złotych, a za każdą szóstkę 6 złotych. Przyjdź do Media Expert i sprawdź, ile możesz zyskać (…)

Reklama ta wzbudził wątpliwości Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

– Reklama pomijała ważne dla konsumentów informacje. Po jej wysłuchaniu mogli pomyśleć, że otrzymają gotówkę lub rabat w dniu, w którym przyjdą do sklepu ze świadectwem. Nie dowiedzieli się, że muszą zrobić zakupy za co najmniej 300 zł, a zniżkę będą mogli wykorzystać dopiero przy następnej wizycie w sklepie. Taki przekaz wprowadzał konsumentów w błąd. Być może część z nich nie przyszłaby do sklepu, gdyby znała warunki promocji – mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Czytaj również: 12 listopada 2018 r. wolny od pracy. Będzie więc kolejny długi weekend

Urząd wydał decyzję. Zobowiązał spółki do przyznania dodatkowych 60 zł klientom, którzy wzięli udział w promocji „Płacimy za oceny”. Dodatkowo firma zobowiązała się do poinformowania o tym swoich poprzez: swoją stronę internetową, ogłoszenie w ogólnopolskiej gazecie oraz e-maile do osób, które wyraziły zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

Co trzeba zrobić, aby otrzymać rekompensatę od Media Expert?

Aby otrzymać od sklepu Media Expert 60 zł, klient musi wykazać, że skorzystał z promocji, pokazać świadectwo szkolne, dowód zakupów zrealizowanych w dniach 22-25 czerwca 2017 r. oraz uzyskaną wtedy kartę rabatową (jeśli już jej nie masz, złóż oświadczenie, że wziąłeś udział w promocji). UOKiK podkreśla, że o pieniądze można wystąpić najpóźniej do 19 grudnia 2018 r. 60 zł klient otrzymuje na kartę bonusową. Natomiast na ich wydanie w sklepach Media Expert będzie mieć rok.

Zobacz: "Ten dzień należy się Polkom i Polakom"