Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Menopauza: Gdy trudno ją znieść

Magdalena Raduszyńska
Jan Wilczyński ma 53 lata, a lekarzem jest od 30. Żona jest laryngologiem-foniatrą. Ma dwóch synów i dwoje wnuków. W wolnych chwilach lubi jeździć na nartach.
Jan Wilczyński ma 53 lata, a lekarzem jest od 30. Żona jest laryngologiem-foniatrą. Ma dwóch synów i dwoje wnuków. W wolnych chwilach lubi jeździć na nartach.
Rozmowa z dr n.med. Janem Wilczyńskim, ordynatorem Oddziału Ginekologiczno-Położniczego zielonogórskiego szpitala

- Kiedy możemy mówić o menopauzie?- Menopauza to okres ostatniej miesiączki, nieodwracalny proces biologiczny polegający na rozchwianiu równowagi hormonalnej, której głównym skutkiem jest utrata płodności. Przekwitanie składa się z trzech etapów. Pierwszy to premenopauza. Dotyczy kobiet w wieku 45-50 lat i trwa od pięciu do siedmiu lat. W tym okresie mogą wystąpić objawy wypadowe, czyli uderzenia gorąca, nocne poty, mniejsze zainteresowanie seksem, kłopoty z koncentracją, nagłe zmiany nastroju lub depresje. Następny etap to menopauza, czyli ostatnia w życiu miesiączka.

- I ostatni etap- To postmenopauza. Trwa ok. pięciu lat licząc od ostatniej miesiączki. W tym czasie występują objawy wypadowe, może wzrastać też poziom cholesterolu. Z czasem objawy, takie jak uderzenia gorąca czy nocne poty, zmniejszają się.

.

- Kobiety po klimakterium częściej chorują?- Organizm jest bardziej narażony na miażdżycę, chorobę Alzheimera i chorobę niedokrwienną serca, nowotwory piersi i narządu rodnego. Może też pojawić się problem z nietrzymaniem moczu. Kobiety, w tym okresie są też bardziej narażone na zapalenia pęcherza moczowego i dróg rodnych.

- Dlaczego?- Wynika to ze spadku poziomu hormonów produkowanych przez jajnik - estrogenu i gestagenu. Hormony te obok swojej rozrodczej funkcji mają silne działanie metaboliczne. Ich spadek prowadzi do obniżenia sprawności całego organizmu.

- A zdarza się, że kobieta przekwita wcześniej niż po 40. roku życia?- U niektórych kobiet między 30. a 40. rokiem życia lub jeszcze wcześniej może nastąpić wygasanie funkcji jajnika. Mówimy wtedy o przedwczesnej menopauzie. Trzeba to traktować jako chorobę i bezwzględnie zastosować leczenie hormonalne.

- Czym jest spowodowana przedwczesna menopauza?- Podstawowym czynnikiem, który wywołuje menopauzę jest zaprogramowany genetycznie poziom wydzielania hormonów. Jednak bardzo duży wpływ na przedwczesną menopauzę ma m.in. palenie papierosów, brak ruchu, niewłaściwe odżywianie i stresy.

- Jak sobie radzić z nieprzyjemnymi objawami, które towarzyszą menopauzie?- Klimakterium nie jest chorobą, jednak negatywne objawy towarzyszące mogą być tak silne, że uniemożliwiają normalne życie. Dlatego ginekolog może zalecić hormonalną terapię zastępczą (HTZ). Jej korzyści to poprawa samopoczucia i sprawności intelektualnej, jakości życia seksualnego, wyglądu skóry. Terapia zmniejsza też ryzyko rozwoju chorób naczyniowych, osteoporozy, raka jelita grubego, choroby Alzheimera i nietrzymania moczu.

- Każda kobieta powinna stosować HTZ?- Konieczność zastosowania terapii hormonalnej określa lekarz w porozumieniu z pacjentką, która subiektywnie opisuje swoje dolegliwości. Niektóre kobiety są w stanie poradzić sobie z objawami, które towarzyszą menopauzie, inne wolą zastosować terapię. Przed rozpoczęciem HTZ ginekolog musi przeprowadzić wywiad lekarski o przebytych chorobach nowotworowych, także w rodzinie. Oprócz tego należy wykonać szereg badań dodatkowych: oznaczenie poziomu hormonów płciowych i tarczycy, cytologię, USG przezpochwowe, mammografię, USG piersi, próby wątrobowe, trzeba zmierzyć poziom stężenia cukru i cholesterolu, ewentualnie, w przypadku bólów kostnych, zrobić badanie gęstości kości.

- W jakiej formie podaje się HTZ?- Hormony mogą być podawane w postaci tabletek, zastrzyków raz na miesiąc, w postaci wziewnej do nosa, żelu, który codziennie aplikuje się przez skórę. Także plastrów, które mogą być stosowane miejscowo i zmienia się je co kilka dni.

- Hormony pochodzenia roślinnego są równie skuteczne?- Te tzw. fitohormony są podobne w budowie do kobiecych hormonów, ale są znacznie słabsze. Dla niektórych pacjentek ich działanie jest wystarczające, szczególnie przy słabo zaznaczonych objawach wypadowych. Estrogen możemy znaleźć też m.in. w soi, soczewicy, fasoli, grochu włoskim, cebuli, oleju lnianym, wiśniach, gruszkach.

- Dziękuję.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska