Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MFW przedstawił prognozy PKB dla Polski. „Perspektywy dla polskiej gospodarki w perspektywie średnioterminowej pozostają korzystne"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
MFW przewiduje wzrost PKB w Polsce o 5,2 proc. w 2021 r. oraz 4,5 proc. w 2022 r.
MFW przewiduje wzrost PKB w Polsce o 5,2 proc. w 2021 r. oraz 4,5 proc. w 2022 r. Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje wzrost PKB Polski na ten rok na poziomie 5,2 proc. Z kolei w przyszłym roku spodziewa się 4,5 proc. wzrostu. Jednocześnie w raporcie dodano, że "wraz z przechodzeniem polityki fiskalnej w okres po pandemii, w 2022 r. władze powinny unikać ekspansywnej polityki fiskalnej w kontekście ryzyka przegrzania gospodarki". Stwierdzono także, że NBP powinien kontynuować podwyżki stóp procentowych.

Od 29 listopada do13 grudnia br. miała miejsce, misja ekspertów Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), której celem było przeprowadzenie dorocznego przeglądu, tzw. przegląd w ramach art. IV Statutu MFW. Misja zapoznała się z aktualną sytuacją gospodarczą Polski oraz z planami w zakresie polityki gospodarczej, fiskalnej i monetarnej.

MFW przewiduje wzrost PKB w Polsce o 5,2 proc. w 2021 r. oraz 4,5 proc. w 2022 r. Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych, zdaniem Funduszu, wyniesie 2,9 proc. PKB, a dług publiczny 56 proc. PKB w 2021 r.

Jednocześnie Fundusz wskazał w komunikacie opublikowanym na zakończenie misji, że "wraz z przechodzeniem polityki fiskalnej w okres po pandemii, w 2022 r. władze powinny unikać ekspansywnej polityki fiskalnej w kontekście ryzyka przegrzania gospodarki".

Jednocześnie oszacowano, że"'Polski Ład' kosztować będzie ok. 1 proc. PKB, a jego wpływ na deficyt tylko częściowo skompensowany będzie innymi czynnikami.

- "Dalsza niewielka redukcja deficytu w średnim terminie pomogłaby przygotować się Polsce do przyszłych wyzwań fiskalnych. Bazując na obecnych i ogłoszonych już planach prognozuje się w średnim terminie ustabilizowanie deficytu sektora general government w okolicy 2,5 proc. PKB. Dodatkowe obniżenie deficytu w kierunku średnioterminowego celu 1 proc. PKB, czyli do poziomu sprzed pandemii, dałoby więcej przestrzeni do radzenia sobie z przyszłymi szokami i pomogłoby przygotować się na długoterminową presję wynikającą ze starzenia się populacji i reformy energetyki" - czytamy w komunikacie.

- „Perspektywy dla polskiej gospodarki w perspektywie średnioterminowej pozostają korzystne, przy oczekiwanych minimalnych skutkach pandemii. Przewiduje się, że wzrost gospodarczy wyniesie średnio 3,25 proc. w latach 2023-26. Polityka fiskalna wspierała zatrudnienie w czasie pandemii i wzmocniła bilanse przedsiębiorstw, co stanowi silną podstawę dla dalszych inwestycji prywatnych” – czytamy dalej.

Ponadto dodano, że "władze powinny mimo wszystko rozważyć wprowadzenie strategii zwiększającej wyszczepienie populacji w Polsce, by obniżyć ryzyka zdrowotne oraz ograniczyć kolejne potencjalne zaburzenia gospodarcze związane z pandemią".

MFW zarekomendował kontynuację zacieśniania polityki pieniężnej przez NBP. - "Choć ostatnio obserwowane wzrosty inflacji były napędzane głównie przez czynniki poza kontrolą polityki pieniężnej, to ich uporczywość oraz relatywnie podwyższony obecnie poziom inflacji bazowej sugerują, że dalsze podwyżki stóp procentowych będą konieczne, by zminimalizować efekty drugiej rundy i przeciwdziałać ryzyku przegrzania gospodarki, gdy PKB zaczyna przekraczać potencjał" - napisano w raporcie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: MFW przedstawił prognozy PKB dla Polski. „Perspektywy dla polskiej gospodarki w perspektywie średnioterminowej pozostają korzystne" - Strefa Biznesu

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska