Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto i uczelnia łączą siły, by zielonogórski ogród botaniczny był jeszcze bardziej atrakcyjny [ZDJĘCIA, WIDEO]

Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
Pojawiło się światełko w tunelu i ogród botaniczny wreszcie dostał szansę na kompleksową opiekę. To efekt apelu przedstawicieli Uniwersytetu Zielonogórskiego, do którego przychyliło się miasto.

Pojawiło się światełko w tunelu i ogród botaniczny wreszcie dostał szansę na kompleksową opiekę. To efekt apelu przedstawicieli Uniwersytetu Zielonogórskiego, do którego przychyliło się miasto.

- Ogród botaniczny będzie pod lepszą opieką, ponieważ doszło do porozumienia z urzędem miasta i Uniwersytetem Zielonogórskim - mówi prof. Leszek Jerzak z wydziału nauk biologicznych UZ.

Przypomnijmy: na lutowej sesji rady miasta przedstawiciele UZ wystąpili z apelem w sprawie ogrodu botanicznego. Chcieli oni zwrócić uwagę radnych na to, że po oddaniu placówki w ręce właściciela, czyli miasta, sytuacja się pogarszała. Pojawiły się problemy z podlewaniem roślin, utrzymaniem i dbaniem o ogród. A UZ z gospodarza stał się tutaj gościem. Teraz wszystko wskazuje na to, że problemy ogrodu mogą stać się przeszłością.

Ponad milion na utrzymanie ogrodu

- Od 1 kwietnia tego roku Zakład Gospodarki Mieszkaniowej dostał w administrowanie cały kompleks przyrodniczo-edukacyjny, czyli ogród botaniczny i minizoo - mówi Paweł Wysocki z ZGM. - Dostaliśmy pieniądze na ten cel. Jest to 1,2 mln zł rocznie na utrzymanie całego ogrodu.

Przeprowadzono też przetarg na sprzątanie, utrzymywanie zieleni, obsługiwanie kas, dbanie o zwierzęta w minizoo. Na to pójdzie część pieniędzy. Niemal połowa zaplanowanych funduszy. Pozostałe zaś zostaną przeznaczone na polepszanie warunków w ogrodzie botanicznym - nowe nasadzenia, sprowadzanie roślin.

ZGM zorganizowało już parę spotkań z przedstawicielami uniwersytetu, by to jego pracownicy podpowiedzieli, jakie zmiany i udogodnienia są w tym miejscu potrzebne.

- ZGM, co dla nas bardzo istotne, zapewnia pracowników do obsługi ogrodu - mówi Radosław Skrobania, kierownik administracyjny ogrodu. Zaś od pracowników UZ będzie zależeć opieka merytoryczna nad roślinnością tu występującą.

Ryby do oglądania

Pierwsze zmiany już w pełni - arboryści zajmą się kompleksową opieką nad drzewami, by umożliwić im jeszcze lepszy wzrost. Na wniosek uniwersytetu zamówiono już ok. 160 bylin, które będą posadzone jeszcze w tym miesiącu. Uzupełniana też zostanie roślinność. W planach jest również stworzenie hydroplatformy nad stawem, z której będzie można oglądać ryby i rośliny znajdujące się w zbiorniku wodnym. Jedną z inicjatyw jest też rozbudowa ptasiego azylu.

Problem z utrzymaniem ogrodu nasilił się, kiedy przetargi na utrzymanie zieleni w mieście zostały unieważnione, ze względu na, jak mówią urzędnicy, zbyt wysokie oferty finansowe firm, które się do niego zgłosiły. Działający jeszcze wtedy ZGKiM zaczął dbać o zieleń własnymi siłami. Wtedy też pracownicy odpowiedzialni za dbanie o ogród, zostali przeniesieni do opieki nad miejską zielenią.

- Teraz już tego problemu nie mamy, całą obsługą zajmuje się firma, która wygrała przetarg - zauważa P. Wysocki.

Jest więc szansa, że ogród botaniczny otrzyma należytą opiekę i nie straci swego prestiżowego statusu.

ZOBACZ: JAKIE ZMIANY ZAJDĄ JESZCZE W OGRODZIE BOTANICZNYM?

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Małe Mądrale - odc. 2 WIOSNA W OGRODZIE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska