Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto pod obserwacją

Tomasz Hucał
Aktualnie w dzień monitoring miejski obsługują policyjni stażyści. Na zdjęciu jedna z żagańskich stażystek Anna Nowak.
Aktualnie w dzień monitoring miejski obsługują policyjni stażyści. Na zdjęciu jedna z żagańskich stażystek Anna Nowak. fot. Aleksander Majdański
Jeżeli uda się zdobyć pieniądze, to być może już w przyszłym roku ulice Żagania obserwować będzie jedenaście lub nawet dwanaście kamer spiętych w sieć.

Obecny system miejskiego monitoringu liczy trzy kamery - jedna na placu Słowiańskim i dwie w Rynku. Punkt obserwacyjny mieści się w dyżurce komendy policji. - W dzień obraz z kamer kontrolują stażyści, w nocy robi to oficer dyżurny - wyjaśnia zastępca komendanta żagańskiej policji Mirosław Zienkowicz. - Nikt jednak z nich nie może całego czasu poświęcać tylko kamerom i monitorom. Dyżurny w nocy ma mnóstwo zadań, a stażyści także mają inne obowiązki.

Przeniosą monitory?

Rzeczywiście czasami słyszymy narzekania na obecny system. - Pod samą kamerą na placu Słowiańskim wygięto znak drogowy. A słyszałem też kiedyś o bijatyce na Rynku pod innym "okiem" - opowiada mieszkaniec Żagania proszący o zachowanie anonimowości.

- Żeby na bieżąco obsługiwać monitoring trzeba by zatrudnić dodatkowo trzy osoby, zajmujące się tylko tym i znaleźć oddzielne pomieszczenia dla sprzętu - tłumaczy M. Zienkowicz.

Powstająca właśnie koncepcja rozbudowy systemu obserwacji miasta zakłada także przeniesienie go w inne miejsce. - Być może zajmie się tym straż miejska, a może zostanie to zlecone firmie z zewnątrz. Do dogadania pozostaje wtedy tylko komunikacja z policją, strażą pożarną, czy miejską - informuje burmistrz Sławomir Kowal.

- Nie widzę przeszkód dla takich rozwiązań. Do obsługi monitoringu, szczególnie po rozbudowie, potrzeba ludzi. My ich nie mamy - dodaje policjant.

Liczymy na mieszkańców

Władze miasta szukają pieniędzy i jeżeli je znajdą, obecny sprzęt zostanie ulepszony, a w Żaganiu pojawi się więcej kamer.

Kilka dni temu odbyło się spotkanie w sprawie miejsc, które jak najszybciej trzeba wpisać na listę tych, które będą pod ciągłą obserwacją.

Ustalono osiem propozycji ( w kolejności ich ważności): plac Wolności, osiedle XXX-lecia - okolice targowiska i pubów, plac Kilińskiego, skrzyżowanie ul. Szprotawskiej i Kopernika, Słowackiego - wzdłuż deptaku, skrzyżowanie ul. Piłsudskiego, Keplera i Armii Krajowej, skrzyżowanie ul. Bema i Kochanowskiego oraz ul. Żarska. - Dodatkowo będziemy prosić o kamerę w okolicy dworca PKS przy ul. Żaganny - informuje M. Zienkowicz.

Chcemy pomóc władzom miasta i policji w zwiększeniu bezpieczeństwa na ulicach. Dlatego czekamy na państwa propozycje dotyczące rozmieszczenia kamer. Prosimy wysyłać je do końca roku do żagańskiego oddziału "GL" - ul. Długa 2, 68-100 lub telefon 0 68 377 25 91. Wszystkie przekażemy policji i burmistrzowi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska