MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miasto poręcza

(egj)
Bezrobotni mogą się zgłaszać do Powiatowego Urzędu Pracy po pożyczkę na działalność gospodarczą.

Pożyczka przyznawana jest wyłącznie na tworzenie miejsc pracy. Chętni składają w urzędzie pracy wniosek i biznesplan z opisem działalności. Oprocentowanie kredytu wynosi 3,375 proc. w stosunku rocznym. W ubiegłym roku pożyczki otrzymało 37 bezrobotnych na 801 tys. zł. - Za kilka tygodni poznamy pulę, jaką będziemy mogli przeznaczyć w tym roku - mówi zastępca kierownika zielonogórskiego PUP-u Irena Radziusz. - Nie ma jeszcze decyzji z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości środków na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu.

Miasto poręcza

W latach 2001-2003 z możliwości poręczenia pożyczki przez miasto skorzystało siedmioro bezrobotnych. Zaciągnęli pożyczki na łączną kwotę 100 tys. zł. Na utworzenie jednego miejsca pracy przyznaje się maksymalnie dwudziestokrotność średniej pensji. Od początku roku tylko jedna osoba zgłosiła się do prezydent miasta o poręczenie pożyczki wysokości 10 tys. zł. Pieniądze mają posłużyć na otwarcie gabinetu psychologiczno-terapeutycznego i pschychoedukacyjnego.
Od 2001 r. miasto wyznaczyło 13 lokali, w których bezrobotni mogą prowadzić własną działalność, przez pierwsze trzy lata nie płacąc czynszu.

Szansa na lokal

Aktualnie wolne jest tylko pomieszczenie o powierzchni 26,42 mkw. przy ul. Sucharskiego 8 w Zielonej Górze.
- Bardzo zadowolona jestem z tego programu, ale z jednej strony miasto podaje rękę, a z drugiej podcina skrzydła, bo podatek od nieruchomości jest za wysoki - przyznaje zielonogórzanka, która od roku prowadzi własną działalność. - Poza tym trzeba mieć pieniądze na kapitalny remont. Kobieta nie ujawnia nazwiska. - Nie chcę być kojarzona z tą akcją.
Natomiast zielonogórzanie Jolanta i Andrzej Bobowscy przyznają się, że bez miejskiego lokalu i pożyczki, nie mieliby szans na działalność. Od kilku miesięcy smażą placki ziemniaczane. - Zarabiamy tylko na jedzenie, ale mamy siebie, zdrowie i optymizm - mówi J. Bobowska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska