MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miasto straci na konflikcie z SLD?

(kk)
ZGKiM może zapłacić "Sojuszowi" nawet 800 tys. zł zwrotu kosztów remontu siedziby, z której eksmitowało partię za czasów prezydent Bożeny Ronowicz.

Kamienicę przy al. Niepodległości SLD wynajmowała od miasta przez kilka lat. Kiedy do władzy doszła prawicowa prezydent Bożena Ronowicz odkryła, że partia podnajmowała część pomieszczeń na biura dla swoich parlamentarzystów. Korzystali z tego m.in. Andrzej Brachmański czy Jolanta Danielak. Miasto uznało, że straciło na tym pieniądze i poszło do sądu. W 2006 r., po wyroku eksmisyjnym partia wyprowadziła się z kamienicy. Na początku tego roku Sąd Okręgowy w Zielonej Górze nakazał SLD zapłacić z odsetkami ponad 700 tys. zł (należność główna to 460 tys. zł.).

Sojusz się odwołał, ale Sąd Apelacyjny w Poznaniu podtrzymał rozstrzygnięcie z zielonogórskiej wokandy. Mimo, że poznański wyrok zapadł w lipcu SLD nadal nie płacił. Wojciech Janka, dyrektor ZGKiM skierował sprawę do komornika. SLD tłumaczyło, że czeka na rozstrzygnięcie w innej sprawie, którą wytoczyło miastu. Domaga się tam zwrotu nakładów poniesionych na remont kamienicy. Poseł Bogusław Wontor, szef lubuskiego Sojuszu tłumaczył, że będzie chciał skompensować wzajemne długi. Tymczasem właśnie w tym procesie pojawił się nowy dowód. To opinia biegłego sądowego, który wyliczył, że koszty, jakie poniósł "Sojusz" na remont to 660 tys. zł netto.

- Do tego trzeba doliczyć równie VAT, więc wyjdzie jakieś 800 tys. zł . Ponieważ nasza należność główna to 460 tys. zł. różnicę będziemy musieli dopłacić. Oczywiście będziemy wnosić swoje uwagi. Biegły nie doliczył kosztów 5 lat korzystania z budynku przez SLD. Dlatego mamy nadzieje, że różnica będzie mniejsza, czyli jakieś 200 tys. zł. Opinia biegłego nie przesądza o wyroku, ale kiedy sąd zleca wykonanie opinii już nie, co do zasady, czy ZGKIM powinien zapłacić, tylko już co do kwoty, to niebezpieczeństwo przegrania procesu rośnie - mówi radca prawny Miłosz Woziński, z kancelarii obsługującej miasto.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska