Michał zmarł po wybuchu pocisku w czołgu. Winne wojsko....

  Michał zmarł po wybuchu pocisku w czołgu. Winne wojsko. Armia zapłaciła już odszkodowanie

  Piotr Jędzura

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Szeregowy Michał Pawlicha został pochowany na cmentarzu w Kożuchowie

  Szeregowy Michał Pawlicha został pochowany na cmentarzu w Kożuchowie ©poscigi.pl

  Szeregowy Michał Pawlicha z Kożuchowa został ciężko ranny po wybuchu wadliwej amunicji w czołgu leopard A24 podczas ćwiczeń na poligonie w Świętoszowie. Winne tragedii zostało wojsko. Wyrok jest już prawomocny. Rodzice jedynego zmarłego syna dostali odszkodowania.
  Szeregowy Michał Pawlicha został pochowany na cmentarzu w Kożuchowie

  Szeregowy Michał Pawlicha został pochowany na cmentarzu w Kożuchowie ©poscigi.pl

  Do tragedii doszło 17 września 2015 r. Na poligonie w Świętoszowie trwały ćwiczenia strzelania z czołgów leopard A24. W jednej z maszyn doszło do wybuchu wadliwej amunicji. Cztery ranne osoby zostały przewiezione do szpitala. 23-letni Szeregowy Michał Pawlicha zmarł w wyniku dotkliwych poparzeń podczas wybuchu.

  Ruszyło śledztwo. Wypadek badali śledczy z prokuratury garnizonowej we Wrocławiu oraz komisje dowództwa generalnego i 11.
  Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Ciągnęły się również długie procesy karny oraz cywilny dotyczący odszkodowania. Rodzice stracili jedynego syna. To dla nich wieki dramat, z którego z pewnością się nie otrząsną. Dla Michała służba w wojsku była spełnieniem marzeń. Chciał uczyć się i awansować.

  Zobacz też: Pożar czołgu na poligonie w Świętoszowie


  Proces karny zakończył się uznaniem winy wojska. – Fizycznie nie wskazano jednak osoby winnej wypadkowi w czołgu – mówi mecenas Huberta Szarata z Zielonej Góry. Nie wskazano osoby, która dopuściła do użycia wadliwego pocisku czołgowego.

  W procesie cywilnym również uznane winnym zostało wojsko. Rodzice, którzy tragicznie stracili jedynego syna dostali w sumie ok. pół miliona złotych odszkodowania od armii. Do tego mają dożywotnio wypłacaną rentę w wysokości ok. 3 tys. zł miesięcznie. – Proces był trudne, jak każda taka sprawa. Nic nie zwróci życia syna i żadne kwoty odszkodowania nie są w stanie tego wynagrodzić – mówi mecenas Szarata, pełnomocnik rodziny zmarłego wojskowego.

  To nie pierwszy groźny wypadek na poligonie w Świętoszowie. W listopadzie 2014 r. zginął 42-letni dowódca oddziału artylerii samobieżnej 10. Brygady Kawalerii Pancernej. Do śmiertelnego wypadku doszło, kiedy żołnierze ćwiczyli ewakuację wozu medycznego.

  W marcu 2012 r. na poligonie doszło do pożaru gazika. Rannych zostało trzech żołnierzy.

  Zobacz też:NIECODZIENNE ZDJĘCIA Z DWÓCH WYPADKÓW K. SULECHOWA .

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Już 25 kwietnia w ramach światowej trasy koncertowej wystąpi grupa 12 Tenors!

  Już 25 kwietnia w ramach światowej trasy koncertowej wystąpi grupa 12 Tenors!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.