Międzynarodowe Biuro Pacjenta działa przy szpitalu w Guben. Będzie też filia biura w Gubinie. Co to oznacza dla pacjentów?

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Otwarcie Międzynarodowego Biura Pacjenta w Guben.
Otwarcie Międzynarodowego Biura Pacjenta w Guben. Naemi-Wilke-Stift
Udostępnij:
Pod koniec listopada w szpitalu Naemi-Wilke-Stift w Guben otwarte zostało Międzynarodowe Biuro Pacjenta. Filia tego biura ma też powstać po polskiej stronie - w Gubinie. Co to oznacza dla pacjentów?

Niemiecki szpital Naemi-Wilke-Stift w Guben od dawna stara się otwierać na pacjentów zza granicy i ułatwiać dostęp do świadczonych przez nich usług medycznych. Międzynarodowe Biuro Pacjenta ma być kolejnym krokiem ku temu, aby przepływ informacji na temat transgranicznej służby zdrowia, między szpitalem w Guben a pacjentami był jeszcze bardziej usprawniony.

Oficjalne otwarcie Międzynarodowego Biura Pacjenta

25 listopada dokonano symbolicznego przecięcia wstęgi w Międzynarodowym Biurze Pacjenta w szpitalu Naemi-Wilke-Stift. To znajduje się w centrum niemieckiej lecznicy, obok izby przyjęć. Biuro obsługuje trzech wykwalifikowanych pracowników, którzy posługują się płynnie dwoma językami.

- Na miejscu pacjenci będą mogli porozumieć się z personelem w języku angielskim, niemieckim i polskim - zapewnia Anna Wróbel, polsko-niemiecki koordynator ds. zdrowia w szpitalu Naemi-Wilke-Stift. - Jeśli jest taka potrzeba, to możemy szybko zorganizować tłumaczenie w innych językach.

Czym jest Międzynarodowe Biuro Pacjenta? Głównie związane jest z opieką administracyjną nad pacjentami zza granicy, którzy korzystają z usług medycznych w szpitalu w Guben. - Pacjenci objęci będą opieką od pierwszego kontaktu, poprzez załatwienie wszelkich formalności, aż do zakończenia leczenia - podkreśla A. Wróbel.

Jacy pacjenci mogą korzystać z nowego Biura?

Z niemieckiej służby zdrowia nie można korzystać ot tak. Przedstawiciele Naemi-Wilke-Stift wielokrotnie podkreślali, aby pacjenci, którzy nie mają niemieckiego ubezpieczenia wyrabiali sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Czy w przypadku korzystania z Międzynarodowego Biura Pacjenta jest tak samo?

- Otwieramy się na wszystkich pacjentów zagranicznych - podkreśla A. Wróbel. - Zresztą nie tylko takich. Obsługujemy również niemieckich pacjentów, którzy nie są w niemieckim systemie, bo mieszkają w Polsce. Każdy może zasięgnąć u nas informacji. Skupiamy się jednak przede wszystkim na pacjentach z Euromiasta Gubin-Guben.

Będzie filia w Gubinie

Jak przyznaje polsko-niemiecki koordynator ds. zdrowia w szpitalu Naemi-Wilke-Stift, Międzynarodowe Biuro Pacjenta jest cały czas w fazie dopracowywania. - To praca na żywym organizmie - podkreśla A. Wróbel.

Biuro ma też się rozwijać. Planowane jest otwarcie filii w Polsce, a dokładniej w Gubinie. - Szukamy jeszcze odpowiedniego miejsca, które będzie ogólnodostępne dla mieszkańców - mówi A. Wróbel. - Jesteśmy w kontakcie z burmistrzem oraz biurem Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr, z którymi wspólnie szukamy rozwiązania.

Projekt ma być rozwojowy. Jednym z planów jest pilotażowy program, w którym objęci zostaliby m.in. polscy pacjenci (tj. żyjący i pracujący w Polsce), do których pomoc szpitalna bądź specjalistyczna pomoc pielęgniarska z Naemi-Wilke-Stift z różnych powodów nie może dotrzeć.

- Załóżmy, że pacjent jest operowany w szpitalu Naemi-Wilke-Stift i potrzebuje opieki po operacji - mówi A. Wróbel. - Jeśli ten pacjent mieszka w Polsce, nawet będąc ubezpieczony w Niemczech, to pielęgniarka z naszego szpitala nie będzie mogła do niego pojechać, bo jej kompetencje tam nie sięgają. Dlatego chcemy ruszyć z pilotażowym projektem i objąć nim pewną grupę pacjentów. Rozmawiamy na ten temat z Ośrodkiem Pomocy Społecznej oraz lekarzami domowymi, aby wybrać tych pacjentów. Robimy to wszystko, aby w przyszłości przygotować m.in. opiekę ambulatoryjną dla osób starszych.

Działalność Międzynarodowego Biura Pacjenta obejmuje następujące zadania:

  • koordynowanie całego procesu leczenia w szpitalu dla pacjentów zagranicznych,
  • doradztwo dla pacjentów po leczeniu za granicą (również niemieckich pacjentów po wypadkach lub leczeniu w sąsiednim kraju),
  • doradztwo w kwestiach transgranicznej opieki zdrowotnej,
  • pośredniczenie w kontaktach z urzędami, koordynacja współpracy z kasami chorych, sklepami zaopatrzenia medycznego, placówkami rehabilitacyjnymi itp.
  • pomoc w przygotowaniu wniosków do NFZ o refundację po leczeniu ambulatoryjnym (pacjenci polscy),
  • przygotowanie kosztorysów leczenia dla pacjentów prywatnych,
  • tłumaczenia dokumentacji medycznej i koordynacja tłumaczeń ustnych w szpitalu, etc.

Godziny otwarcia biura: Poniedziałek i środa w godz. 10:00-17:00 oraz po wcześniejszym umówieniu się.

Kontakt do biura:

  • Tel.: 0049 3561 403282
  • E-Mail:[email protected]
  • Adres: Naemi-Wilke-Stift , Dr.-Ayrer-Straße 1-4, 03172 Guben (pokój nr 5)

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Obywatele rozmawiają z Hołownią

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie