Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzyrzeckie bunkry są już zabytkiem

Dariusz Brożek
- Stalowe kopuły bunkrów niczym magnes przyciągają turystów z całego świata. Teraz wzrośnie ich ranga, bo to zabytek - mówi przewodnik po MRU Tadeusz Świder.
- Stalowe kopuły bunkrów niczym magnes przyciągają turystów z całego świata. Teraz wzrośnie ich ranga, bo to zabytek - mówi przewodnik po MRU Tadeusz Świder. Dariusz Brożek
Bunkry Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego zostały wpisane do rejestru zabytków. - Tylko na tym zyskają - zapewniają przewodnicy.

Ochroną konserwatorską objęto centralny odcinek MRU; od obiektów w północnej części gminy Świebodzin, przez Lubrzę po schrony koło Kurska pod Międzyrzeczem. Prace trwały prawie rok.

- To było jedno z najtrudniejszych wyzwań w mojej karierze zawodowej. Wpis obejmuje kilkadziesiąt obiektów, większości z nich nie ma na mapach geodezyjnych - mówi kierownik gorzowskiego oddziału urzędu ochrony zabytków Błażej Skaziński, który kierował pracami.

Wraz z wpisaniem do rejestru zabytków bunkry, mosty forteczne, zapory przeciwczołgowe, kominy wentylacyjne, a także jazy i tamy na kanałach fortecznych objęte zostały szczególną ochroną. Za ich niszczenie grozi teraz nawet pięć lat więzienia.

Status zabytku może ułatwić władzom walkę o pieniądze na renowację fortyfikacji. Przewodnik po MRU z trasy w Pniewie koło Międzyrzecza Tadeusz Świder zaznacza, że to turystyczny przebój regionu. W br. zwiedziło je już około 40 tys. turystów.

Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska