Jak informuje Ministerstwo Obrony Narodowej, R. Kosowski na tym stanowisku zastąpi dotychczasowego rektora-komendanta gen. bryg. dra inż. Ryszarda Parafianowicza. Nie znamy jeszcze konkretnych dat, ale nieoficjalnie wiemy, że dowódca 17 WBZ już żegna się z brygadą i zostawi ją najpewniej w ciągu kilkudziesięciu najbliższych godzin. Na dziś nie znamy jeszcze nazwiska nowego dowódcy zmechanizowanych.
Siedemnastką dowodził od 2018 r.
R. Kosowski - jak czytamy jego nocie biograficznej - jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie, Uniwersytetu Opolskiego, Akademii Obrony Narodowej (studiów dyplomowych – pierwsza lokata w grupie OPL, doktoranckich – z wyróżnieniem i Podyplomowych Studiów Polityki Obronnej - praca z wyróżnieniem) oraz szkoły NATO w Oberammergau.
Służbę zawodową rozpoczął w 10. Sudeckiej Dywizji Zmechanizowanej w Opolu od stanowiska dowódcy plutonu, następnie dowódcy kompanii (trzy lata z rzędu przodujący pododdział w JW., w 1994 roku przodujący pododdział w dywizji), oficera sekcji operacyjnej, dowódcy dywizjonu artylerii przeciwlotniczej oraz szefa sekcji operacyjnej brygady. Był specjalistą i starszym specjalistą ds. operacyjnych oraz szefem oddziału szkolenia w SWOPL DWL, a także zastępcą Inspektora Szkoleniaw DG RSZ.W latach 2004-2012 przedstawiciel DWL w grupach roboczych w Kwaterze Głównej NATO ds. uzbrojenia (LG-4, LCG-4, JCG GBAD) oraz międzynarodowego programu budowy interfejsu wymiany informacji o sytuacji powietrznej LLAPI (Low Level Air Picture Interface).
Od 2018 roku dowodził 17. WBZ.
To już jest inne wojsko
Jak przypomina branżowy portal defence24.pl, „Akademię Sztuki Wojennej powołano na mocy ustawy 1 października 2016 roku (wcześniej była to Akademia Obrony Narodowej -dop. red.). Uczelnia jest spadkobierczynią dokonań poprzednich placówek, nadal kształci oficerów na potrzeby dowództw, sztabów, instytucji wojskowych i cywilnych związanych z obronnością państwa. Młodzież cywilną przygotowuje do zadań publicznych, szczególnie w zakresie bezpieczeństwa narodowego oraz systemu reagowania kryzysowego”.
Niedawno R. Kosowski udzielił GL wywiadu. O polskiej armii mówił tak: - Dysponujemy nowoczesnym sprzętem, którego nie da się porównać do tego, który był w latach dziewięćdziesiątych. Zmieniła się też sama armia. Profesjonalizacja sprawiła, że to inne wojsko: gotowe, zawodowe, które wielokrotnie udowodniło swoje umiejętności podczas wielu misji i działań poza granicami kraju. Jestem dumny, że przeszedłem te zmiany, uczestniczyłem w nich, ciągle jestem ich częścią. Mam porównanie co zastałem w armii w 1990 r. i co widzę w mojej jednostce dziś.
POLECAMY:
Nasza brygada jest cały czas na poligonie - mówi dowódca 17. WBZ
Marzysz o przygodzie? Zostań żołnierzem. Zaprasza 17. WBZ z Międzyrzecza [GALERIA]
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?