Międzyrzecz: Dziś znowu przełamali bunkry (Zdjęcia)

  • Gazeta Lubuska

Dariusz Brożek

Kolumna 20 pojazdów przejechała dziś między wioskami Pniewo i Wysoka. Równo 66 lat temu radzieccy czołgiści sforsowali na tym odcinku fortyfikacje Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego.
W postaci radzieckich żołnierzy wcielili się m.in. Mirosław Pluciński z Międzyrzecza i (z lewej) i Czesław Pirzecki ze Ściechowa pod Gorzowem Wlkp.
 fot. Dariusz Brożek
 fot. Dariusz Brozek

Rajd Karabanowa - znowu zdobyli bunkry

W dorocznym Rajdzie Karabanowa wzięło udział kilkudziesięciu miłośników historii i bunkrów MRU. Po dojechaniu do Wysokiej Zuzia Niedbalska złożyła wiązankę kwiatów przed pomnikiem mjr Aleksieja Karabanowa, który dowodził natarciem Rosjan i zginął w tej wsi 30 stycznia 1945 r. Teraz jest patronem rajdów organizowanych w kolejne rocznice tych wydarzeń.

Nie lada gratką dla turystów było darmowe zwiedzanie bunkra nr 717 w muzeum w Pniewie. W środku mogli porozmawiać z przebranymi w radzieckie i niemieckie mundury miłośnikami historii z grup rekonstrukcyjnych. - Interesujemy się militariami, ale nie jesteśmy militarystami. Bierzemy udział w rozmaitych rekonstrukcjach, które i dla nas i dla widzów są lekcją historii - przekonywał Radosław Sochacki z Gorzowa Wlkp.

Bunkier zwiedziło kilkaset osób. M.in. Halina Stanicka, która przyjechała z Murzynowa pod Skwierzyną. Przywiozła ze sobą czworo dzieci. - To przecież historia, którą powinni znać - mówiła.

Bunkry MRU to system fortyfikacji z lat 30. minionego wieku, który miał bronić wschodnich rubieży III Rzeszy. Obecnie to największa turystyczna atrakcja regionu. W ub.r. ich międzyrzecki odcinek zwiedziło ponad 40 tys. osób.

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Wideo

polecane: "Bez Ściemy" o filmach akcji

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

27.10.2011, 02:54

I dodam że żadnego przełamania nie było tylko przeniknięcie które nie miało żadnego znaczenia,przełamanie nastąpiło kilka dni później koło Skwierzyny tak dokłaqdnie tam załoga łotewska ss stawiła zażarty opór czerwonym niszczac kilka czołgów i trochę piechoty po kilku dniach wycofali się na zachód do swoich przebili sie w rejonie frankfurtu korzystają z radiostacji. ,czerwoni na dobre zostali zatrzymani dopiero w kostrzyniu i frankfurcie nad odrą.armia czerwona zostawiła tam oddział blokujący te obiekty,a reszta ruszyła na kostrzyn.

15.02.2011, 17:13

I dodam że żadnego przełamania nie było tylko przeniknięcie które nie miało żadnego znaczenia,przełamanie nastąpiło kilka dni później koło Skwierzyny

03.02.2011, 15:36

Widzę że znasz się na wiejskich festynach! Miałem akurat możliwość uczestnictwa w tym jak to określono przebieraniu! Ustalenia pomiędzy dyrekcją muzeum a GRH były jasne! Nie będę w nie nikogo wtajemniczał! Najlepiej jest nawrzucać wszystkim na forum! Jeżeli ktoś był na miejscu mógł z nami osobiście porozmawiać! Ale jak widać bycie z boku a następnie anonimowe podsumowanie to jest domena tych co przyczepią się nawet do tego że czarne jest czarne!A tak na marginesie umieszczanie zdjęć bez zgody zainteresowanych też jest karane! Nikt nie pytał czy można takowe zdjęcia robić a co ważniejsze umieszczać i podpisywać według własnego widzimisię!!!!!!!!!!!!!! To jest obłuda i tchórzostwo w jednym!!!!!!!!!!

31.01.2011, 20:10

Najlepsze jest to, że każdy historyk zgodnie przyzna, że nie było żadnego zdobycia bunkrów, bo Armia Czerwona zastała je puste i zgodzą się również z tym, że jakby była tam armia hitlerowska z czerwonych pozostałyby tylko popiół i zgliszcza... Nie chodzi tu o siłę armii, tylko o same fortyfikacje.

31.01.2011, 19:40

Zgadzam się, co to za Polacy. którzy paradują dumnie w hitlerowskim mundurze?
Proste pytanie, prosta odpowiedź.
Powstało tam muzeum. Jest finansowane przez Polskę, Polaków. A może im płacą byli hitlerowcy lub rząd Niemiecki?
Weźcie się przebieżcie w stroje Polaków, nie propagujcie nam faszyzmu.
Przecież nie było tam żadnych walk, więc czemu mają służyć te przebieranki za naszych ciemiężców?

31.01.2011, 19:24

Oficjalnie złóż też protest w sprawie muzeum powstania warszawskiego. dlaczego? bo przewodnicy którzy tam oprowadzają nie śmierdzą potem i urynami z kanałów oraz nie mają obdartych spodni! Gdyby ludzie przebrani w mundury tak naprawdę przyjechali w dżinsach i tak byś się ponapinał i tak byś miał pretensje, co?Młody człowieku spytaj co o tym sądzą żyjący jeszcze członkowie ZBoWiD oraz ludzie pamiętające tamte czasy.Mer z jednej strony skąpi pieniędzy na wspomnienia pionierów i wydaje bibułowe broszurki z mikrodrukiem, a z drugiej pod pozorem promocji pompuje grube pieniądze na pseudo muzeum jakby dotychczasowa formuła była zła. A może uczciwie nazwać to towarzystwem wzajemnej adoracji. Aby do wiosny i wahadło odbije znowu w przeciwną stronę.

31.01.2011, 17:48

Oficjalnie złóż też protest w sprawie muzeum powstania warszawskiego. dlaczego? bo przewodnicy którzy tam oprowadzają nie śmierdzą potem i urynami z kanałów oraz nie mają obdartych spodni! Gdyby ludzie przebrani w mundury tak naprawdę przyjechali w dżinsach i tak byś się ponapinał i tak byś miał pretensje, co?

31.01.2011, 09:57

Thomas, czy jak tam się zwiesz-znajdź sobie inne tematy, może drogę S3 Gorzów-Międzyrzecz...to jest ważniejsze, niż podniecanie się rekonstrukcjami. Może najlepiej zamknąć MRU-bo propaguje niemiecką myśl technologiczną lat 30. XX.w-zresztą znakomitą...

31.01.2011, 09:41

Przypominam redaktorowi Dariuszowi Brożkowii organizatorom zlotu ze propagowanie faszyzmu i komunizmu w Polsce jest karane sondownie.

31.01.2011, 02:20

Sądownie to trzeba karać nieuctwo, bo potem jakiś szuszwol wypisuje bzury o "sondownym karaniu"

31.01.2011, 00:51

Przypominam redaktorowi Dariuszowi Brożkowii organizatorom zlotu ze propagowanie faszyzmu i komunizmu w Polsce jest karane sondownie.