Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzyrzecz: Internauci za Wielkopolską!

Dariusz Brożek
Na naszym portalu prowadzimy sondę na temat administracyjnej przynależności powiatu międzyrzeckiego. Ponad 62 proc. głosujących jest za Wielkopolską.
Na naszym portalu prowadzimy sondę na temat administracyjnej przynależności powiatu międzyrzeckiego. Ponad 62 proc. głosujących jest za Wielkopolską. Dariusz Brożek
Od miesiąca na naszym portalu prowadzimy sondę na temat administracyjnej przynależności Międzyrzecza i powiatu międzyrzeckiego. Cieszy się rekordowym zainteresowaniem. Większość internautów jest za przyłączeniem do Wielkopolski.

- Czy powiat międzyrzecki powinien należeć do woj. wielkopolskiego - to pytanie sondy, prowadzonej od miesiąca w międzyrzeckiej zakładce naszego portalu. Sprawa administracyjnej przynależności miasta i powiatu oraz kilka artykułów na ten temat rozpaliły emocje Czytelników. W ciągu czterech tygodni oddali rekordową liczbę 2.948 głosów. Wyniki są jednoznaczne. Aż 62.2 głosujących jest za Wielkopolską, przeciw głosowało natomiast 37 proc. internautów, zaś 0,5 proc. nie miało zdania na ten temat.

Czytelnicy dyskutują na ten temat na naszym forum. Zdecydowana większość jest za powrotem do Wielkopolski. Zaznaczają, że przez kilkaset lat Ziemia Międzyrzecka była najbardziej na zachód wysuniętą częścią tego regionu, zaś miasto było w tym czasie ściśle związane z Poznaniem. Kolejnym argumentem jest fakt, że obecnie gród Przemysława jest silnym ośrodkiem gospodarki, kultury i szkolnictwa. Krytykują też woj. lubuskie, które nazywają "sztucznym tworem", utworzonym w interesie lokalnych polityków.

Lubuskie ma także obrońców. Twierdzą, że ewentualna zmiana granic nie będzie miała żadnego wpływu na lokalną gospodarkę. - Będziemy peryferiami ogromnego województwa - przekonuje jeden z naszych rozmówców.

Bo u sąsiadów jest lepiej?

Co Ziemia Międzyrzecka ma z obecnej przynależności administracyjnej? Przeciwnicy lubuskiego twierdzą, że władze województwa nie inwestują w Międzyrzecz. Jako przykład podają fatalny stan przecinającej miasto drogi 137, która od lat czeka na remont. Zwolennicy zaś przypominają, że przed kilkoma laty poszerzono jej odcinek z Bobowicka do Trzciela. - U naszych wielkopolskich sąsiadów z powiatu międzychodzkiego podobną rolę odgrywa droga 160 z Międzychodu do Miedzichowa. Jest w znacznie gorszym stanie od 137, ale wielkopolskie władze nie przejmują się faktem ze mieszkańcy masakrują samochody na dziurach - twierdzi jeden z Czytelników.

Burmistrz Międzyrzecza Tadeusz Dubicki zaznacza, ze w ostatnich latach dzięki dotacjom przyznanym miastu za pośrednictwem Lubuskiego Urzędu Marszałkowskiego i Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego wyremontowano trzy ulice w mieście, wyremontowano ośrodek kultury oraz wybudowano basen i kanalizację sanitarną w kilku wioskach.

Samorządowcy akcentują, że żaden z mieszkańców nie wystąpił do urzędu z inicjatywą referendum w sprawie zmiany granic, ani nawet nie przedstawił takiego wniosku radzie miejskiej. - To bicie piany i klasyczne przelewanie z pustego w próżne. Jeśli mieszkańcy chcą administracyjnych roszad, powinni rozpocząć działania. Na razie nie zrobiono żadnego kroku w tym kierunku. Nikt o tym publicznie nie dyskutuje, bo nikogo to nie interesuje. Przeciwnicy lubuskiego ograniczają się do anonimowego wypisania "precz z Lubuskim" na forum waszej gazety. Niech stworzą komitet referendalny, lub choćby zorganizują publiczną debatę na ten temat - zauważa jeden z radnych.

Zwolennicy lubuskiego dodają, że przed ostatnią reformą administracyjną w mieście zebrano kilka tysięcy podpisów popierających utworzenie woj. lubuskiego. - Niech zwolennicy Wielkopolski przeprowadzą podobną akcję. Wtedy dopiero się dowiemy, ilu mieszkańców popiera ten pomysł - dodaje nasz rozmówca.

Co sądzą Wielkopolanie?

Nasza sonda i artykuły na temat administracyjnej przynależności Międzyrzecza odbiły się echem u wschodnich sąsiadów. Na forum Międzychodu w naszym portalu pojawił się wątek "Międzychód i Międzyrzecz w woj. wielkopolskim. Założył go Czytelnik "wierny miastu", który napisał: - Na forum Międzyrzecza kilka razy powielał się temat "Międzyrzecz w Wielkopolsce". Czy Międzychód to kraina miodem płynąca? Mieszkam tu i się długo zastanawiam dlaczego mieszkańcy tych stron przywołują nasz powiat. Mamy niskie bezrobocie? Czy chcielibyście powiatu międzyrzecko-międzychodzkiego w województwie wielkopolskim? Jakie korzyści dla nas i dla nich by z tego płynęły. Ja wiem że zmiany strukturalne to czysta gra polityczna i zmiana mapy jest raczej mało prawdopodobna ale ... pomarzyć można. No to do boju, co myślicie na ten temat.

Internauta Gość twierdzi, że doszłoby do konfliktów międzyrzecko-międzychodzkich. Pyta, kto by rządził powiatem? - Wielki Międzyrzecz, który przecież będzie beniaminkiem w powiecie, czy mały Międzychód, który jest starym wygą? Pozostaje nazwa powiatu; międzychodzko-międzyrzecki czy międzyrzecko-międzychodzki? To wszystko sprowadza się do sporów podobnych do tych, który był 20 lat temu między Czechami, a Słowakami. Do tego nasz powiat spadłby w statystykach, większe bezrobocie, zubożenie ludu - tylko powierzchniowo i ludnościowo by się wzbogacił. No, ale byśmy mieli sąd... w Międzyrzeczu, trzy szpitale do utrzymania (Międzyrzecz, Skwierzyna i Międzychód). Z czegoś trzeba by zrezygnować - wątpię by Międzyrzecz zrzekł się szpitala.

Kolejny wielkopolski Czytelnik zauważa jednak, że oba powiaty mogą funkcjonować oddzielnie. - Jeśli powiatowi międzyrzeckiemu udałoby się oddolnie opuścić Lubuskie, to raczej funkcjonował by jako powiat międzyrzecki w Wielkopolsce. Tworzenie wspólnego powiatu jest nierealne. Chociażby ze względu na spory, co dla kogo. Chyba, że polikwidują powiaty. Wtedy to wszystkie spory bez znaczenia - twierdzi.

Sondę zakończymy 31 grudnia. Jej wyniki podamy w "GL" i na naszym portalu. Poprosimy też samorządowców o komentarze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska