Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzyrzecz jak z bajki (wideo)

Dariusz Brożek
Międzyrzecki ratusz na pocztówce sprzed blisko stu lat.
Międzyrzecki ratusz na pocztówce sprzed blisko stu lat. Prywatne archiwum Dariusza Brożka
Międzyrzecz jest jednym z najstarszych polskich miast. Przez wieki przeżywał wzloty i upadki. Jak wyglądał blisko sto lat temu? Zapraszamy do obejrzenia prezentacji archiwalnych pocztówek.

Pierwsza pisana wzmianka o Międzyrzeczu pochodzi z 1005 r. Niewiele polskich miast może się pochwalić taką metryką. Oraz równie bogatą historią. Zwłaszcza, że przez kilkaset lat zamek nad Obrą i Paklicą bronił zachodnich rubieży Rzeczpospolitej i był ważnym ogniwem królewskiej władzy.

W swojej historii Międzyrzecz przeżywał wzloty i upadki. Gościł koronowane głowy - m.in. Henryka Walezego i cesarza Napoleona Bonaparte. Był też zdobywany i palony przez Pomorzan, Brandenburczyków, Czechów i Węgrów, po czym mozolnie podnosił się z ruin.

Prze blisko 150 lat - od drugiego rozbioru Polski w 1793 r. prawie do końca drugiej wojny światowej - Międzyrzecz znajdował się po panowaniem pruskim i następnie niemieckim. Jak wyglądał w czasach, kiedy nazywał się Meseritz? Miasto sprzed blisko stu lat możemy zobaczyć na prezentacji archiwalnych pocztówek. Zobaczymy na nich m.in. dawne starostwo, które zostało zniszczone pod koniec wojny. A także zamek, który od czasów panowania Kazimierza Wielkiego jest symbolem polskości Ziemi Międzyrzeckiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska