Międzyrzecz: Mamy budżet, burmistrz podziękował radzie

Dariusz Brożek 95 742 16 83 [email protected]
- Wprowadziliśmy bardzo surowy program oszczędnościowy. Dzięki temu zadłużenie Międzyrzecza wynosi zaledwie 24 procent i jest znacznie mniejsze, niż w większości gmin - mówił wczoraj burmistrz Tadeusz Dubicki.
- Wprowadziliśmy bardzo surowy program oszczędnościowy. Dzięki temu zadłużenie Międzyrzecza wynosi zaledwie 24 procent i jest znacznie mniejsze, niż w większości gmin - mówił wczoraj burmistrz Tadeusz Dubicki. Dariusz Brożek
Mimo ostrej krytyki opozycji, radni z Międzyrzecza uchwalili budżet gminy na 2012 r. Na inwestycje przeznaczyli zaledwie 5,6 mln zł. Burmistrz zapewnia, że pieniędzy na remonty i budowy będzie jednak prawie dwa razy więcej.

Po zatwierdzeniu przez radnych licznych poprawek zgłoszonych przez burmistrza Tadeusza Dubickiego oraz szefa komisji przestrzegania prawa i gospodarki finansowej Jacka Baczyńskiego, przyszłoroczne dochody gminy wyniosą 64 mln. 464 tys. zł. Wydatki oszacowano na 64 mln. 230 tys. zł, zaś nadwyżka przeznaczona zostanie na spłatę zaciągniętych wcześniej pożyczek i kredytów. Za przyjęciem takiego budżetu głosowało 13 radnych. Jeden się wstrzymał, zaś siedmiu z dawnego Klubu Czternastu głosowało przeciw.

Przed głosowaniem przedstawiciele opozycji skrytykowali projekt. - Burmistrz wciąż nam mówi, że trzeba oszczędzać. Powinien dać przykład i zacząć od siebie. Tymczasem na utrzymanie urzędu zaplanowano o pięć procent więcej, niż w tym roku. Poza tym jest mało pieniędzy na inwestycje. Miasto się cofa - mówił Jerzy Gądek, którego przed dwoma miesiącami rada odwołała ze stanowiska szefa gminnego parlamentu.

Lider opozycyjnego klubu Eugeniusz Sawiński przekonywał, że projekt został nierzetelnie przygotowany. Wytykał, że burmistrz zgłosił jako swoje poprawki przygotowane przez radnych. - Nie widzę żadnych działań, których celem byłoby zmniejszenie kosztów funkcjonowania urzędu miejskiego i podlegających mu jednostek - mówił.

Radny E. Sawiński skrytykował pomysł przyznania 12 tys. zł na przygotowanie dokumentacji chodnika w Żółwinie. Twierdził, że należy tam zrobić ścieżkę dla pieszych, ale wzdłuż przecinającej wieś drogi powiatowej. Tymczasem władze chcą wybudować ją na lokalnej uliczce, gdzie jest tylko kilka domostw. - Akurat mieszka tam radny Hubert Zeh. Bardzo mnie dziwi, że burmistrz podpisuje się pod takim pomysłem - mówił E. Sawiński.

Zdaniem H. Zeha, przy uliczce jest 11 gospodarstw, a niebawem będzie ich więcej, gdyż mieszkaniec Międzyrzecza buduje tam swój dom. Głównym tematem debaty były jednak wydatki na inwestycje, które oszacowano na 5 mln. 604 tys. zł. Zdaniem opozycji, to zdecydowanie za mało. Na co władze zamierzają wydać te pieniądze? Jak zaznaczała Katarzyna Szadkowska z wydziału rozwoju i promocji gospodarczej, najważniejszą inwestycją będzie remont ul. Waszkiewicza od przejazdu kolejowego do skrzyżowania z ul. Chrobrego. Jego koszt oszacowano na 4,1 mln zł, przy czym miasto ma dostać prawie milion złotych z narodowego programu modernizacji dróg lokalnych.

- Planujemy między innymi budowę boisk w Kęszycy Leśnej i Bukowcu, remont dachu nad budynkiem, w którym znajduje się prokuratura i gminny zespół oświaty. Dołożymy też sto tysięcy złotych do remontu zamku - wyliczał burmistrz.

Zdaniem T. Dubickiego, wydatki na inwestycję będą dwukrotnie wyższe od kwoty 5,6 mln zł. zaplanowanej w budżecie. Twierdzi, że gmina ma otrzymać jeszcze około 4 mln zł za przedsięwzięcia zrealizowane w tym roku. M.in. kanalizację w Gorzycy i termomodernizację Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury. - Należy do tego doliczyć dotacje z różnych unijnych programów, których nie mogliśmy ująć w budżecie, bo na razie nie mamy tych pieniędzy - tłumaczy.

Na tzw. liście rezerwowej czeka wiele innych inwestycji, które mają być zrealizowane w przyszłym roku. Władze planują m.in. budowę pawilonu socjalnego w Obrzycach, modernizację targowiska, budowę boisk w Kalsku oraz remont dachu hali sportowo-widowiskowej.

Po przyjęciu budżetu burmistrz podziękował radnym i zapewniał, że będzie zabiegać o dodatkowe pieniądze.

Baza firm z Twojego regionu

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie