Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzyrzecz: Możemy się pochwalić naszymi zabytkami

Dariusz Brożek
Dr Marceli Tureczek promował dziś w bibliotece swój najnowszy album (w tle plan Międzyrzecza z końca XVIII w.)
Dr Marceli Tureczek promował dziś w bibliotece swój najnowszy album (w tle plan Międzyrzecza z końca XVIII w.) Dariusz Brożek
Blisko 60 osób przyszło dziś po południu na spotkanie promujące najnowszą książkę dr Marcelego Tureczka. Poświęcił ją międzyrzeckim zabytkom.

Jednym z międzyrzeckich hitów są renesansowe freski, odkryte przed czterema laty w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu. - To jedyne malowidła sakralne z tego okresu w naszym regionie - zaznaczał dr Marceli Tureczek, podczas środowego spotkania promującego wydaną pod koniec ub.r. książkę "Zabytki w krajobrazie kulturowym Międzyrzecza i okolic.

Naukowiec jest przekonany, że podczas trwających od 2009 r. prac konserwatorskich w najstarszym z międzyrzeckich kościołów odkryte zostaną kolejne polichromie. Nie wyklucza tego proboszcz ks. kan. Marek Walczak, który od czterech lat walczy o pieniądze na renowacje bezcennych fresków. Historię ich odkrycia i znaczenie dla nauki dr M. Tureczek opisał właśnie w swojej najnowszej książce.

Album ma ponad 250 stron, ilustrują go setki archiwalnych zdjęć, map i dokumentów. A także współczesne zdjęcia opisywanych obiektów. To pierwsza taka publikacja w historii miasta. Autor dotarł do wielu ciekawych, niepublikowanych dotąd materiałów. Swoje zbiory udostępnili mu miejscowi kolekcjonerzy, regionaliści i historycy- m.in. Ryszard Patorski, Marek Krukiel, Zenon Plewa i Andrzej Kirmiel. Zaznacza, że album ukazał się dzięki przychylności władz miejskich, które sfinansowały jego wydanie.

Dr M. Tureczek jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Zielonogórskiego, mieszka natomiast w Wyszanowie pod Międzyrzeczem. Jest autorem wielu publikacji na temat historii miasta i regionu. W swojej najnowszej książce opisał mniej i bardziej znane zabytki z Międzyrzecza i z okolicznych wsi. A także związane z nimi ciekawostki. Opowiadał o nich podczas spotkania w bibliotece, zorganizowanego dziś po południu z inicjatywy międzyrzeckich władz. Przyszło na nie prawie 60 osób. Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał pachnący jeszcze świeżą farbą album.

Baza firm z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska