Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzyrzecz: Na dożynkach były wieńce i racuchy

(dab)
- Przygotowałyśmy wyśmienite racuchy – mówi Katarzyna Rosińska z Wyszanowa.
- Przygotowałyśmy wyśmienite racuchy – mówi Katarzyna Rosińska z Wyszanowa. Dariusz Brożek
W sobotę rolnicy i międzyrzeczanie bawili się na gminnych dożynkach przy domu kultury w Międzyrzeczu. Atrakcjami były m.in. smakołyki przygotowane przez gospodynie oraz wieczorny koncert "Nocnej Zmiany Bluesa".

W poprzednich latach gospodarzami dożynek byli rolnicy z największych sołectw otaczających Międzyrzecz, teraz święto plonów odbyło się na placu za ośrodkiem kultury. Poprzedziła je msza święta w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela, odprawiona przez proboszcza tej parafii i jednocześnie dziekana dekanatu pszczewskiego ks. kan. Marka Walczaka oraz proboszczów Mariusza Antczaka parafii wojskowej pw. Św. Ducha, ks.Marka Rogeńskiego z parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski oraz Janusza Brembora z parafii pw. Św. Wojciecha.

Po nabożeństwie korowód przeszedł pod Międzyrzecki Ośrodek Kultury, gdzie odbył się tradycyjny ceremoniał - m.in. dzielenia chleba, do którego burmistrz Tadeusz Dubicki zaprosił radnych z ich przewodniczącym Maciejem Rębaczem na czele. Starostami byli Janina Brodnicka z Kuźnika i Paweł Egrowski z Lubosinka.

Rolnicy przywieźli ze sobą wieńce, wyplecione ze zbóż i ziół oraz ozdobione owocami, warzywami i kwiatami. Oceniała je komisja złożona z artystów biorących udział w plenerze nad jez. Głębokie. M.in. Ally Trofimenkowej-Herrmann z Łagowa i Jurka Kozierasa z Wrocławia. Tym razem wygrał Kuźnik i w zamian sołectwo otrzymało 1,5 tys. zł. Turniej siatkówki wygrała reprezentacja Kalska, drugie miejsce zajęli siatkarze z Kaławy, trzecie zaś z Kęszycy Leśnej.

Polsko-rosyjskie specjały z Kęszycy Leśnej

Malarza Jerzego Kozierasa (z lewej) zaciekawiło stoisko Nietoperka. proponował nawet zmianę nazwy wsi na Batmanowo.
(fot. Dariusz Brożek)

Poszczególne sołectwa prezentowały się na stoiskach. Np. mieszkańcy Wyszanowa częstowali uczestników pysznymi racuchami nadziewanymi jabłkami. - Schodzą jak przysłowiowe ciepłe bułeczki - zapewniała Katarzyna Rosińska z Wyszanowa.

Gospodynie z Piesek przygotowały chleb ze smalcem oraz kotleciki wieprzowe. Zaznaczały, że w przygotowania włączyłam się cała wieś - od Koło Gospodyń Wiejskich i zespół "Ale Babki po strażaków i piłkarzy AS Pieski.

Polsko-rosyjskimi specjałami kusiły uczestników panie z Kęszycy Leśnej. Serwowały m.in. naleśniki z mięsem. Dlaczego zdecydowały się akurat na rosyjska kuchnię? - Przez prawie 40 lat w naszej wsi stacjonowali rosyjscy żołnierze - odpowiadają.

Na pozostałych stoiskach uczestnicy mogli skosztować m.in. wypieków. Mieszkańcy Nietoperka przygotowali wyśmienity twaróg, breloczki w kształcie nietoperza i zabytkowe sprzęty ze zbiorów regionalisty Wacława Nycza. Ekspozycja zaciekawiła malarza J. Kozierasa, który proponował nawet zmianę nazwy wsi na Batmanowo.

Ostatnim akordem imprezy było pożegnanie lata ze znanym zespołem bluesowym "Nocna Zmiana Bluesa". Na koncercie bawił się tłum mieszkańców. - Impreza była bardzo udana. Zastanawiamy się nad tym, aby w następnych latach organizować dożynki właśnie w Międzyrzeczu - mówi burmistrz.

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska