Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzyrzecz: Pity złożysz bez kolejki

Dariusz Brożek 95 742 16 83 [email protected]
Luiza Lewicka (z prawej) już złożyła zeznanie podatkowe, które przyjęła od niej Izabela Maćkowiak.
Luiza Lewicka (z prawej) już złożyła zeznanie podatkowe, które przyjęła od niej Izabela Maćkowiak. Dariusz Brożek
Tylko tydzień będą czekać na swoje pieniądze osoby, które złożyły wczoraj zeznania podatkowe za miniony rok. Czym wcześniej dostarczymy je do Urzędu Skarbowego, tym prędzej dostaniemy zwrot nadpłaconych podatków.

Ruszyła podatkowa kampania. W Urzędzie Skarbowym w Międzyrzeczu zeznania za miniony rok złożyło już ponad tysiąc osób z całego powiatu. Pozostali mają czas do końca kwietnia, ale skarbowcy radzą podatnikom, aby nie zwlekali z dostarczeniem wypełnionych dokumentów. Zwłaszcza, jeśli liczą na zwrot nadpłaconych podatków.

- Osoby, które złożyły dziś zeznania, powinny dostać swoje pieniądze w następnym tygodnie - mówi Bogusław Czop z Urzędu Skarbowego w Międzyrzeczu.

Na zwrot pieniędzy liczy m.in. Luiza Lewicka, która złożyła dokumenty już w minionym tygodniu. - Zasada jest prosta. Im wcześniej się rozliczę, tym prędzej dostanę swoje pieniądze. I w dodatku nie będę tracić czasu w długich kolejkach - mówi.

Deklaracje podatkowe możemy składać w poniedziałki od 7.30 do 18.00, zaś od wtorku do piątku od 7.30 do 15.30. Przyjmowane są w dwóch okienkach. - Na razie nie ma kolejek, dlatego mamy więcej czasu na weryfikacje danych i niekiedy nawet pomagamy podatnikom - mówi pracownica skarbówki Izabela Apanowicz.

Jako jeden z pierwszych rozliczył się Henryk Skalski ze Skwierzyny. Tłumaczy, że zawsze w terminie wywiązuje się ze wszystkich obowiązków. Także tych skarbowych. Bez problemu wypełnił PIT. I - podobnie jak w poprzednich latach - odliczył 1 proc. podatku na konto gorzowskiego hospicjum. B. Czop zachęca do tego innych mieszkańców. - To bardzo proste. Wystarczy wyliczyć kwotę i wpisać numer Krajowego Rejestru Sądowego danej organizacji. Możemy w ten sposób pomóc chorym, ale także artystom, uzdolnionym uczniom czy sportowcom - zaznacza.

Pieniądze możemy przelewać tylko na konta tych stowarzyszeń, które mają status tzw. organizacji pożytku publicznego. Ich wykaz znajdziemy w Urzędzie Skarbowym, lub w internecie. Mieszkańcy nie powinni mieć problemów z wyborem, gdyż w okresie podatkowej kampanii działacze stowarzyszeń reklamują je i zachęcają do przelewania odpisów na ich konta. L. Lewicka przelała pieniądze na koło Wspieramy Młode Talenty, które wchodzi w skład Lubuskiego Stowarzyszenia Pomocy Szkole. Dlatego dopisała nazwę koła i numer przedszkola, do którego uczęszcza jej dziecko.

- Jeśli przelewamy pieniądze na konto fundacji opiekującej się na przykład chorymi, to zazwyczaj należy dopisać nazwisko osoby, na której leczenie mają być przeznaczone nasze podatki - zaznacza B. Czop.

W minionym roku pieniądze na cele społeczne przelało aż 9.806 osób. To znacznie więcej, niż rok wcześniej. Łącznie przekazali potrzebującym ponad 405 tys. zł. Kwoty były różne. Przeważały odpisy od kilkunastu groszy do kilkudziesięciu złotych. Jeden z mieszkańców miał jednak na tyle duże dochody, że jeden procent jego podatku wyniósł aż 13 tys. 280 zł.
Skarbowcy zachęcają mieszkańców do rozliczania się internetem. Zainteresowani powinni wejść na stronę www.e-deklaracje.gov.pl.

- Wypełnienie deklaracji jest proste. W przyszły poniedziałek, 6 lutego, o 16.00 organizujemy w urzędzie szkolenie na ten temat - mówi Anna Winiecka z Urzędu Skarbowego.

Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska