Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzyrzecz: prezydent Andrzej Duda odsłonił tablicę z napisem, który budzi uzasadnione wątpliwości

Redakcja
Tablicę na międzyrzeckim ratuszu odsłonił prezydent Andrzej Duda  z wojewodą lubuskim Władysławem Dajczakiem. Wizyta głowy państwa miała miejsce 29 maja. Zobaczcie, jak przebiegała.
Tablicę na międzyrzeckim ratuszu odsłonił prezydent Andrzej Duda z wojewodą lubuskim Władysławem Dajczakiem. Wizyta głowy państwa miała miejsce 29 maja. Zobaczcie, jak przebiegała. Tomasz Rusek
Prezydent Andrzej Duda odsłonił na międzyrzeckim ratuszu tablicę. Jest na niej napisane, że "w tym mieście znalazła siedzibę pierwsza rządowa administracja na Ziemi Lubuskiej". To trochę naciągana teza. Bo pierwsza administracja powstała gdzie indziej. I są na to dowody.

O sprawie powiadomiła nas Czytelniczka i Czytelnik. Niezależnie od siebie. Oboje poprosili też o zachowanie ich danych do wiadomości redakcji. - To niewielkie miasto, każdy od kogoś zależy, gdzieś pracuje, a tu przecież chodzi o prezydenta kraju i ratusz - argumentowali też osobno, ale podobnie.

Postanowili jednak i tak zgłosić nam sprawę. - Nie można przymykać oka na taki brak precyzji. Bo napis na tablicy jest naciągany. A będzie tu wisiała pewnie dziesiątki lat - dodał Czytelnik.

Prezydent Andrzej Duda w Międzyrzeczu

Pierwsza siedziba: Dąbrówka

Co jest napisane na tablicy, która odsłonił na ratuszu w Międzyrzeczu prezydent Duda? Inskrypcja - wyryta wielkimi literami - jest taka: „W tym mieście znalazła siedzibę pierwsza rządowa administracja na Ziemi Lubuskiej. Na pamiątkę powstania starostwa międzyrzeckiego oraz pierwszego starosty Lucjana Brudło”.

To w czym jest problem? Łatwo odczytać to tak: w Międzyrzeczu była pierwsza polska administracja, prawda?
Tylko że to nieprawda. W historycznych dokumentach bez trudu można znaleźć informacje, że L. Brudło faktycznie był pierwszym starostą, ale siedziba lokalnych władz była najpierw w Dąbrówce Wielkopolskiej (gm. Zbąszynek).
Zachował się nawet dokument podpisany przez samego starostę, w którym czytamy: „Na wyraźne życzenie całej ludności polskiej Pogranicza zorganizowałem z dniem dzisiejszym dla Was władzę centralną okręgową w Wielkiej Dąbrówce (chodzi o Dąbrówkę Wielkopolską - dop. red.; całość za „Ziemia Międzyrzecka w przeszłości”, tom XIII, 2015 autorstwa Marcelego Tureczka)”.
Co więcej, w tym samym opracowaniu M. Tureczka można przeczytać, że potem przez chwilę starostwo działało jeszcze w Zbąszynku - wówczas Nowym Zbąszyniu. I dopiero później przeniosło się do Międzyrzecza.

Ratusz: to nie my, to urząd wojewódzki

Zaraz po odsłonięciu tablicy jej treścią zainteresował się radny Andrzej Chmielewski, prywatnie regionalista, wielki miłośnik historii, autor i wydawca książek na temat regionu. Chciał wiedzieć kto zatwierdził treść napisu. W odpowiedzi na jego interpelację burmistrz Remigiusz Lorenz odpowiedział, że projekt i treść opracował i zatwierdził Lubuski Urząd Wojewódzki.

Zapytaliśmy więc w LUW-ie, czy zdaniem urzędu inskrypcja odpowiada faktom historycznym. Aleksandra Chmielińska-Ciepły, rzeczniczka wojewody lubuskiego, odpisała nam, że tak, choć sama, w tym samym mailu, wskazuje… na Dąbrówkę!
W odpowiedzi czytamy: „(…) Powiat międzyrzecki był pierwszym powiatem przyłączonym administracyjnie do Polski. Natomiast odniesienie się do postaci Lucjana Brudło również znajduje odzwierciedlenie w historii ponieważ faktycznie był on inicjatorem powstawania administracji polskiej na ziemiach odzyskanych. Zainspirował powstanie Starostwa Pogranicza, które swoim zasięgiem oddziaływania obejmowało tereny powiatów międzyrzeckiego i cylichowskiego (sulechowskiego). Lucjan Brudło rezydował w Dąbrówce Wielkopolskiej i nie pełnił swojej funkcji w Międzyrzeczu, natomiast w pełni uzasadnione jest określanie go mianem pierwszego starosty po wojnie na terenie województwa lubuskiego” - przekonuje rzeczniczka.

Problem w tym, że nikt nie kwestionuje działalności, aktywności i zasług pierwszego starosty. Po prostu zaczął swoją działalność w Dąbrówce, nie w Międzyrzeczu. I to właśnie w Dąbrówce „znalazła siedzibę pierwsza administracja”…

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto