Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzyrzecz: Przeżyła piekło getta

Dariusz Brożek
Maria Kowalska (Masza Fajnsztejn) przeżyła piekło getta w Wilnie.
Maria Kowalska (Masza Fajnsztejn) przeżyła piekło getta w Wilnie. Dariusz Brożek
Około 50 osób wzięło udział w spotkaniu z Marią Kowalską, które odbyło się w muzeum. To była pierwsza impreza z zapowiadanego przez muzealników cyklu "Świadkowie historii".

M. Kowalska urodziła się jako Masza Fajnsztejn w 1939 r. w rodzinie żydowskiej w Wilnie. Po zajęciu miasta przez Niemców w 1941 r. razem z rodzicami trafiła do getta. Została uratowana przez nianię Stanisławę Butkiewicz. Jej ojciec Jakub zginął w getcie, zaś matka Hanna została zastrzelona podczas próby ucieczki z transportu do obozu koncentracyjnego w Stutthof koło Gdańska.

Dziewczynka została ochrzczona, do końca wojny ukrywała się przed Niemcami u krewnych niani. Przez ponad 60 lat była przekonana, że jej wszyscy krewni zginęli w getcie. W 2006 r. podczas wycieczki do Izraela odnalazła wujka Daniela Avidara-Fajsztejna. Jej życiorys i spotkanie z rodziną jest fabułą filmu dokumentalnego "Narodzona po raz drugi" w reżyserii Michała Nekanda-Trepki.

Wstrząsający dokument dedykowany jest S. Butkiewicz, która zmarła w 1990 r. Na wniosek M. Kowalskiej bohaterska kobieta została pośmiertnie uhonorowana medalem "Sprawiedliwy wśród narodów świata". Podobny medal i pamiątkowy dyplom przywiozła na spotkanie Helena Nycz z Nietoperka. Otrzymali go jej dziadek i bracia, którzy podczas drugiej wojny z narażeniem życia ukrywali Żydów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska