Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co za zdjęcia! Zobaczcie jak liczono... nietoperze. To ważna akcja! [ZDJĘCIA]

Artur Anuszewski
Wielkie liczenie nietoperzy w MRU 2020
Wielkie liczenie nietoperzy w MRU 2020 Artur Anuszewski
Do bunkrów Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego po raz dziewiętnasty zjechali chiropterolodzy z całej Europy.

Ich zadaniem było policzyć ile nietoperzy w tym roku zimuje w podziemnych korytarzach.

Podczas liczenia nie chodzi tylko o czysto matematyczne dane. Nietoperze oznaczane są do gatunku, ponadto dzięki automatycznym rejestratorom temperatury i wilgotności pracującym w podziemiach od dwóch lat monitorowane są warunki mikroklimatyczne w tym unikatowym zimowisku nietoperzy. Jest to także okazja do sprawdzenia, czy hibernującym nietoperzom nie zagrażają drapieżniki czy też nielegalna eksploracja wyłączonych z ruchu turystycznego części podziemi.

To największe zimowisko nietoperzy w Polsce znajdujące się w pierwszej dziesiątce najliczniejszych zimowisk w Unii Europejskiej. W MRU co roku zimę spędza ponad 30 tys. tych skrzydlatych ssaków. Na podziemną część MRU składa się system korytarzy, tunelów i komór (o łącznej długości 32 km) oraz naziemnych bunkrów. Kompleks został zbudowany przez Niemców w latach 30. XX wieku i w czasie II wojny światowej. Panująca tam stała temperatura (8-10 stopni Celsjusza) i wilgotność stwarzają nietoperzom optymalne warunki do zimowej hibernacji. Nietoperze śpią w podziemiach wisząc głowami w dół.

Najliczniej zimują tam: nocek duży, nocek rudy i nocek Natterera. Najrzadsze z gatunków to: nocki Bechsteina i nocki łydkowłose. Liczba nietoperzy w bunkrach z roku na rok wzrasta. W 2019 roku naukowcy doliczyli się 36 tysięcy osobników. Zwierzęta te potrafią wprowadzić swój organizm w stan hibernacji - spada wówczas temperatura ciała i zwalania metabolizm. Dzięki temu mogą przetrwać bez pożywienia nawet kilka miesięcy zasilając organizm zgromadzonym w nim wcześniej tłuszczem.

Nietoperze śpią w podziemiach wisząc głowami w dół. Od 1999 roku liczenia - w ramach działalności badawczej - organizuje Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. Polska ma obowiązek składania co kilka lat raportu Komisji Europejskiej nt. stanu cennych przyrodniczo siedlisk i gatunków objętych ochroną w ramach obszarów Natura 2000, a do takich należy cały kompleks MRU.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto