MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Międzyrzecz tonie w ściekach! Ratunek to przebudowa starej oczyszczalni ścieków. Widzieliśmy ten obiekt. Potrzebuje remontu. I to zaraz!

Dariusz Dutkiewicz
Dariusz Dutkiewicz
Koszmar. Tak wygląda dziś oczyszczalnia ścieków w Międzyrzeczu
Koszmar. Tak wygląda dziś oczyszczalnia ścieków w Międzyrzeczu UMiG
Niebawem rozpocznie się kompleksowa przebudowa oczyszczalni ścieków. – To będzie największa inwestycja miejska od 30 lat. Na jej realizację dostaliśmy prawie 41,5 miliona złotych. Jej realizacja umożliwi dalszy rozwój miasta i gminy – mówi burmistrz Remigiusz Lorenz.

Umowę na modernizację oczyszczalni podpisali w ratuszu prezes Międzyrzeckiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Bogusław Czop i prezes poznańskiej spółki, która wygrała przetarg na realizację tej ważnej dla gminy inwestycji.

To będzie największa gminna inwestycja od 1989 roku. Jej koszt wyniesie prawie 63 mln zł, a realizacja jest możliwa dzięki rekordowej dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, który przyznał nam na ten cel prawie 41,5 miliona złotych – wylicza burmistrz Remigiusz Lorenz, który przed kilkoma laty zabiegał o dotację, a potem o jej zwiększenie.

Burmistrz wskazuje na miastotwórczy charakter inwestycji oraz jej znaczenie dla gminy i mieszkańców. Zaznacza, że obecna oczyszczalnia ma zbyt małą wydajność, co hamuje rozwój przemysłu i budownictwa. Jej przebudowa umożliwi natomiast dalszy rozkwit gospodarczy i urbanistyczny Międzyrzecza.

Nie ma obaw, ścieki popłyną normalnie...

- Po modernizacji będzie można przyłączyć do niej planowane przez gminę budynki wielorodzinne oraz nowe zakłady pracy, które powstaną w Międzyrzeckim Parku Przemysłowym Numer Dwa przy ulicy Rokitniańskiej. Zakopanych w ziemi rur i instalacji oczyszczających nikt nie widzi, ale przyszłość miasta zależy właśnie od ich przepustowości i wydajności. Przyłączenie nowych firm i budynków mieszkalnych do zmodernizowanej oczyszczalni przełoży się na poprawę jakości życia mieszkańców i sytuację na rynku pracy. Powinno też zahamować odpływ mieszkańców - zaznacza samorządowiec.

Inwestycja ma być zrealizowana w systemie „Zaprojektuj i wybuduj”. Prace mają się zakończyć w maju 2023 r. B. Czop zapewnia, że w trakcie przebudowy oczyszczalnia cały czas będzie pracować. Dlatego mieszkańcy nie powinni się obawiać żadnych utrudnień z odbiorem i oczyszczaniem ścieków.

Wideo: Uczniowie klas policyjnych rywalizowali o miano najlepszych w Lubuskiem

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska