Międzyrzecz: - Trasa turystyczna w bunkrach została przekształcona w muzeum

  • Gazeta Lubuska

Dariusz Brożek

Dzięki przekształceniu trasy w muzeum przewodnicy będą mogli zabiegać o sprzęt wojskowy i wzbogacić ekspozycję o broń z czasów ostatniej wojny. Kontrowersje budzi jednak fakt, że nie ogłoszono jeszcze konkursu na dyrektora.
- Jako muzeum będziemy mogli zabiegać o zabytkowy sprzęt wojskowy - mówi Leszek Lisiecki, któremu powierzono obowiązki dyrektora muzeum.
 fot. Dariusz Brożek

Bunkry Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego to turystyczny hit naszego regionu. W ub.r. trasę wytyczoną w ich podziemiach koło Pniewa zwiedziło ponad 40 tys. osób. Ostatnio władze gminy wyłączyły ją ze struktur ośrodka środka i przekształciły w samodzielne muzeum.

Obowiązki dyrektora powierzono Leszkowi Lisieckiemu, który do jesieni 2009 r. kierował referatem promocji w międzyrzeckim magistracie. Rządzący wówczas gminą komisarz Marian Sierpatowski zmienił mu wtedy warunki umowy o pracę, dlatego zdecydował się odejść z ratusza. Teraz wrócił na kierownicze stanowisko w gminnej administracji. Tymczasem Czytelnicy pytają na naszym forum (www.gazetalubuska.pl/miedzyrzecz), jak to możliwe, skoro władze nie ogłaszały konkursu na to stanowisko. Internauta dress-press założył nawet osobny post na ten temat. W wątku "Gdzie konkurs na stanowisko dyrektora MRU" pisze m.in; - Szukałem na stronach urzędowych i nigdzie nie mogłem znaleźć konkursu na to stanowisko. Czy może ktoś wie, gdzie był ogłaszany ten konkurs?

Pytanie powtórzyliśmy burmistrzowi Tadeuszowi Dubickiemu. Odpowiedział, że L. Lisiecki tylko pełni obowiązki dyrektora, umowę ma do końca br. - To samorządowa instytucja kultury. W takich przypadkach nie ma obowiązku ogłaszania konkursów na stanowiska dyrektorów. Zwłaszcza, że nie wykluczamy ponownego przekształcenia placówki - zapowiada.

Leszek Rybka: - Weźmiemy muzeum pod lupę!

W lipcu władze mają wziąć muzeum pod przysłowiową lupę. L. Lisiecki ma przygotować dane na temat kosztów funkcjonowania placówki. Na tej podstawie podjęta zostanie decyzja o dalszym statusie bunkrów. - Albo pozostaniemy przy muzeum, albo zamienimy je w jednostkę budżetową. Wtedy też ogłoszony zostanie konkurs - zapowiada wiceburmistrz Leszek Rybka.

Przed dwoma laty mówiło się o ewentualnym połączeniu MRU z ośrodkiem wypoczynkowym w Głębokiem. Burmistrz nie wyklucza takiego posunięcia. Tymczasem wątpliwości czytelników na temat kierowniczych stanowisk w gminie dotyczą też ośrodka sportu. Jesienią konkurs na dyrektora wygrał Dariusz Stafyniak. Potem jednak kierowana przez niego placówka została przekształcona. Wyłączono z niej bunkry, ale przyłączono krytą pływalnię "Kasztelanka". Jeden z Czytelników pyta, czy w takim razie władze nie powinny zorganizować kolejnego konkursu? - Gmina nie ma takiego obowiązku. Konsultowaliśmy to z prawnikami - zapewnia L. Rybka

Będą zmiany na lepsze?

Jakie korzyści z będą przekształcenia trasy w muzeum? L. Lisiecki zaznacza, że teraz będzie mógł gromadzić i wystawiać eksponaty militarne, które są dodatkową atrakcją dla turystów. W izbie pamięci koło bunkrów dawniej można było zobaczyć broń i ekwipunek żołnierzy niemieckich, polskich i radzieckich z okresu drugiej wojny. Karabiny zostały jednak zdeponowane w muzeum w Międzyrzeczu, bo zaostrzyły się przepisy dotyczące eksponowania militariów. Teraz będą mogły wrócić do Pniewa.

- Pod szyldem muzeum łatwiej nam będzie pozyskiwać pojazdy i sprzęt wojskowy, ale przede wszystkim prowadzić działalność edukacyjną i naukową. Liczę także na zacieśnienie współpracy z innymi muzeami i instytucjami - mówi.

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Wideo

polecane: "Bez Ściemy" o filmach akcji

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

20.12.2012, 17:45

Czy odbył się w końcu po kilku latach konkurs na dyrektora tego muzeum ?

03.02.2011, 21:09

Wybraliście BURMISTRZA teraz on wybiera sobie ludzi do współpracy.Za 4 (CZTERY) lata będziecie mieli wyborcy-forumowicze swoją kolejną szansę.Bicie piany i para w gwizdek już były.Pozdrawiam!!!!!!Dlaczego za 4 lata ? Czy ktoś prokuraturę przekupił ?

03.02.2011, 20:48

debili nie rodzą. sami się sieją... nie karmić trolla internetowego!

03.02.2011, 15:10

Obecnie muzeum będzie przede wszystkim prowadzić działalność edukacyjną i naukową. To teraz przewodnicy będą się doktoryzować ?. A kto w ratuszu jest promotorem ?.

31.01.2011, 22:49

Wybraliście BURMISTRZA teraz on wybiera sobie ludzi do współpracy.Za 4 (CZTERY) lata będziecie mieli wyborcy-forumowicze swoją kolejną szansę.Bicie piany i para w gwizdek już były.Pozdrawiam!!!!!!PANI KASIU PAN MER W POPRZEDNIEJ KADENCJI TEŻ TAK MYŚLAŁ, TYLKO CZYM TO SIĘ SKOŃCZYŁO.

31.01.2011, 22:35

A może zamiast prawnika zapytać Radę i Przewodniczącego, chyba że miasto to już prywatna instytucja.ot! to! to ! ot! to! to

31.01.2011, 22:34

Wybraliście BURMISTRZA teraz on wybiera sobie ludzi do współpracy.Za 4 (CZTERY) lata będziecie mieli wyborcy-forumowicze swoją kolejną szansę.Bicie piany i para w gwizdek już były.Pozdrawiam!!!!!!

31.01.2011, 22:34

Dziwne, nabór na wolne stanowisko urzędnicze dotyczy nawet niskich stanowisk urzędniczych, a tutaj dyrektor i nic? Pamiętam wcześniej jak obecny burmistrz tłumaczył zatrudnienie jednego z panów g. na szefa wodociągów. Również bez konkursu. Czy tak będzie wyglądać dalsze rządzenie miastem?Panie prokuratorze prosimy o przyłożenie się do pracy, mieszkańcy czekają ze zniecierpliwieniem, na wyniki Pańskiego śledztwa.I żeby znowu nie skończyło się niską szkodliwością społeczną.

31.01.2011, 22:31

Dziwne, nabór na wolne stanowisko urzędnicze dotyczy nawet niskich stanowisk urzędniczych, a tutaj dyrektor i nic? Pamiętam wcześniej jak obecny burmistrz tłumaczył zatrudnienie jednego z panów g. na szefa wodociągów. Również bez konkursu. Czy tak będzie wyglądać dalsze rządzenie miastem?
Panie prokuratorze prosimy o przyłożenie się do pracy, mieszkańcy czekają ze zniecierpliwieniem, na wyniki Pańskiego śledztwa.

31.01.2011, 21:50

A Pan Leszek nie ma czasami założonej firmy z zabawami dla dzieci?Jak to się ma do osób z wyższym wykształceniem, którzy od wielu miesięcy szukają pracy w Międzyrzeczu?Dziwi mnie również sposób w jaki "nasza" władza tłumaczy takie zatrudnienia.Nie mamy obowiązku ; co to za twór? pytali prawników i nie mają takiego obowiązku.A może ci prawnicy odpowiedzą jak to wygląda w oczach mieszkańców, którzy szukają pracy pd lat.Czy nie uczciwiej w stosunku do nich było by zorganizowanie takiego konkursu, choćby dla uczciwości społecznej.Bo i tak jak to w Międzyrzeczu bywa każde ogłoszenie o konkursie jest z góry ustawione.Nie oczekuję od tego miasta wiele, bo już się poznałem na zasadach tutaj panujących, ale mamy jeszcze jedną małą nadzieję, że prokuratura szybko zajmie się sprawami "naszego" burmistrza.A może zamiast prawnika zapytać Radę i Przewodniczącego, chyba że miasto to już prywatna instytucja.

31.01.2011, 16:44

Kogo dyrektor powołał na stanowisko Kustosza i konserwatora zębów smoka ?

31.01.2011, 14:51

Ale ludzie czemu oceniacie Leszka. A kim jest pan Stafyniak on Leszkowi buty może czyścić.A Pan Leszek nie ma czasami założonej firmy z zabawami dla dzieci?Jak to się ma do osób z wyższym wykształceniem, którzy od wielu miesięcy szukają pracy w Międzyrzeczu?Dziwi mnie również sposób w jaki "nasza" władza tłumaczy takie zatrudnienia.Nie mamy obowiązku ; co to za twór? pytali prawników i nie mają takiego obowiązku.A może ci prawnicy odpowiedzą jak to wygląda w oczach mieszkańców, którzy szukają pracy pd lat.Czy nie uczciwiej w stosunku do nich było by zorganizowanie takiego konkursu, choćby dla uczciwości społecznej.Bo i tak jak to w Międzyrzeczu bywa każde ogłoszenie o konkursie jest z góry ustawione.Nie oczekuję od tego miasta wiele, bo już się poznałem na zasadach tutaj panujących, ale mamy jeszcze jedną małą nadzieję, że prokuratura szybko zajmie się sprawami "naszego" burmistrza.

31.01.2011, 13:15

Ale ludzie kim jest Pan Leszek? Co to za persona? Jakiem ma osiągnięcia ten "promator" gminy?Byłi jest i będzie tym kim jest.Ale jaki z niego dyrektor?Chyba że to jakiś program walki z bezrobociem. Ale ludzie czemu oceniacie Leszka. A kim jest pan Stafyniak on Leszkowi buty może czyścić.

31.01.2011, 10:58

Raz Głębokie wspierało Orłów Międzyrzeckich teraz bedzie wspierać MRU . Widać ,że rządzący z góry wiedzą ,że same MRU to przysłowiowy hamulcowy w rozwoju naszego regionu a Głębokie to kopalnia kasy. Ludziska niech dalej srają po krzakach na Głłebokim ,niech z pomostów z PRLU skaczą na główkę do piakownicy zamiast do wody ale to będzie do czasu aż NIK i Prokuratura ponownie zainteresuje się tym procederem i osobami które do takiej sytuacji doprowadziły.Już nie jeden tak myślący wyłożył się na Głębokim.Powodzenia aby tak dalej

30.01.2011, 18:44

Ale ludzie kim jest Pan Leszek? Co to za persona? Jakiem ma osiągnięcia ten "promator" gminy?Byłi jest i będzie tym kim jest.Ale jaki z niego dyrektor?Chyba że to jakiś program walki z bezrobociem.

29.01.2011, 17:21

tak jak twoje kalkulacje do Głębokiego, o których trujesz od kilkuanstu miesięcy.

29.01.2011, 17:08

JAK TO SIĘ CZYTA TO SIĘ W GŁOWIE NIE MIEŚCI. TERAZ PRZEWODNICY BĘDĄ POZYSKIWAĆ EKSPONATY. DOPIERO W POŁOWIE ROKU ZROBIĄ KALKULACJĘ ILE TO WSZYSTKO KOSZTUJE I CO DALEJ ALE NIE WYKLUCZA SIĘ PONOWNEGO PRZEKSZTAŁCENIA. TERAZ ZOSTAŁO WYBUDOWAĆ BIUROWIEC,KOSZARY Z ZAPLECZEM SOCJALNYM, A WSZYSTKICH PRACOWNIKÓW PRZEBRAĆ JAK W MUZEUM W MIĘDZYRZECZU W STROJE Z EPOKI TJ.W MUNDURY I HEŁMY WIADOMEJ MAŚCI. O STOPNIACH I AWANSACH BĘDĄ DECYDOWAĆ W RATUSZU. NA TO NIE TRZEBA OGŁASZAĆ KONKURSU. JAK TO SIĘ MA DO PRAWNEGO ZAKAZU PROPAGOWANIA SYMBOLI I ZNAKÓW TOTALITARNYCH ?.

29.01.2011, 16:07

wprowadzono ustawowy wymóg konkursu - organizuje sie wiec nabór okresla warunki konkursowe pod odpowiednio wczesniej uzgodniona osobe ktora zostaje wybrana w postepowaniu - tak w praktyce wyglada to w wiekszosci naszych "SAMO" rzadow, niestety zanim odbedzie sie konkurs na korytarzu w urzedach już wiedzą kto wygra, smutne ale prawdziwePrzyjęcie do pracy przez konkurs rozmowy kwalifikacyjne w Międzyrzeczu wiadomo kto ma być wcześniej ta osoba jest wybrana zanim odbędzie się konkurs.Zwierzchnik powiada chcesz pracować ,,Coś Za coś.'' Ostatnio czytałem artykuł w lubuskiej jak przełożony podglądał w ubikacji swoje pracownice każdy ma swoje zasady nie wiem co nasi przełożeni będą oferować później panią oswojoną wycieczki,Hotel np.

29.01.2011, 12:56

wprowadzono ustawowy wymóg konkursu - organizuje sie wiec nabór okresla warunki konkursowe pod odpowiednio wczesniej uzgodniona osobe ktora zostaje wybrana w postepowaniu - tak w praktyce wyglada to w wiekszosci naszych "SAMO"
rzadow, niestety zanim odbedzie sie konkurs na korytarzu w urzedach już wiedzą kto wygra, smutne ale prawdziwe