Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzyrzecz: Uchwała śmieciowa budzi wiele pytań i kontrowersji

Dariusz Brożek
Deklaracje należy składać w ratuszu. Wiele osób nawet nie wie o tym obowiązku.
Deklaracje należy składać w ratuszu. Wiele osób nawet nie wie o tym obowiązku. Dariusz Brożek
Dziś upływa termin składania przez mieszkańców tzw. deklaracji śmieciowych. Wiele osób nawet o tym nie wie!

Od lipca wzrosną opłaty za wywóz i utylizację śmieci. Zgodnie z uchwałą rady miejskiej, stawka wynosi 14,5 zł miesięcznie od osoby. Jeśli jednak mieszkańcy segregują odpady, wtedy zapłacą po 7 zł. Uchwała śmieciowa budzi wiele kontrowersji i pytań. - Od znajomej się dowiedziałam, że do piątku mamy złożyć w ratuszu deklaracje. Nic o tym nie wiem, bo nie dostałam żadnego pisma w tej sprawie - mówi jedna z Czytelniczek.

Właściciele i najemcy mieszkań, czy domów mają zadeklarować, ile osób mieszka w danym lokalu. Lokatorów informują o tym władze spółdzielni. Skąd o tym mają się dowiedzieć np. właściciele domków jednorodzinnych? Urzędnicy z ratusza w Międzyrzeczu odpowiadają, że informowali o tym obowiązku w lokalnych mediach, na stronie internetowej urzędu i na plakatach. Roznosili też informacje po domach. W deklaracji należy zgłosić osoby mieszkające w danym lokalu. Może się jednak zdarzyć, że ktoś jest zameldowany, ale np. pracuje za granicą, lub studiuje w innym mieście. Właściciele nie muszą zgłaszać takich osób. Powinni jednak dołączyć do deklaracji dokumenty poświadczające ich pobyt poza gminą.

Jeden z Czytelników z Międzyrzecza pyta, co mu grozi, jeśli złoży deklaracji? - Właściciel nieruchomości zostanie wezwany do jej złożenia. Jeśli w dalszym ciągu nie dopełni obowiązku, zostanie powiadomiony o wszczęciu postępowania, a następnie wydana zostanie decyzja określająca wysokość opłaty - czytamy w mailu od Patrycji Klareckiej-Haładus z urzędu miejskiego.

Dane z deklaracji będą weryfikowane na podstawie ewidencji ludności. Mimo tego administratorzy obawiają się zaniżania liczby mieszkańców i perturbacji związanych z wprowadzeniem nowych opłat. - Wiele osób z pewnością nie zdąży złożyć tych deklaracji. W sprawie jest wiele niewiadomych. Dlatego urzędnicy powinni zorganizować szkolenie dla administratorów, którzy będą pośrednikami między gminą i mieszkańcami - postuluje Stanisław Ziemecki, prezes jednej ze spółdzielni mieszkaniowych w Międzyrzeczu.

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska