Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzyrzecz: Uczniowie "budowlanki" szykują zamach

Dariusz Brożek
Ucznia "budowlanki” Łukasza Kołodziejczyka zastaliśmy przy zbijaniu budki wartowniczej, która ma "zagrać” w inscenizacji zamachu na Franza Kutscherę.
Ucznia "budowlanki” Łukasza Kołodziejczyka zastaliśmy przy zbijaniu budki wartowniczej, która ma "zagrać” w inscenizacji zamachu na Franza Kutscherę. Dariusz Brożek
Za niespełna dwa tygodnie 8 czerwca w Zespole Szkół Budowlanych w Międzyrzeczu odbędzie się zjazd absolwentów. Jedna z jego odsłon ma być inscenizacja zamachu na Kutscherę. Organizatorzy szukają zabytkowych samochodów.

Zespół Szkół Budowlanych w Międzyrzeczu nazywany jest potocznie "budowlanką". Za dwa tygodnie uczniowie, nauczyciele i absolwenci będą świętować złote gody szkoły, która od pół wieku jest kuźnią kadr dla firm budowanych z Międzyrzecza i okolic.

Jednym z akordów uroczystości ma być inscenizacja zamachu na kata Warszawy Franza Kutscherę. - Rozkaz wydał ówczesny szef Kedywu August Emil Fieldorf Nil, który jest patronem naszej szkoły. Inscenizacja zamachu ma być swoistym hołdem i dla niego i dla jego podwładnych - mówi pomysłodawca i organizator widowiska Sewer Wawrzyszko, który jest nauczycielem historii w "budowlance".

Inscenizacja odbędzie się na szkolnym dziedzińcu. W Niemców wcielą się miłośnicy historii z Gorzowa Wlkp., natomiast uczniowie budowlanki będą żołnierzami AK. Ostatnio zastaliśmy kilku z nich przy zbijaniu budki wartowniczej. - Taka inscenizacja to świetny pomysł - zapewniają Łukasz Kołodziejczyk i Maciej Wojda.

Przygotowania dobiegają końca. Jedynym problemem jest brak samochodów z czasów drugiej wojny, lub z lat 50. minionego wieku. Osoby, które mają takie pojazdy i chcą pomóc organizatorom inscenizacji proszone są o kontakt z S. Wawrzyszko (mail: [email protected], lub tel. kom. 606 702 541), lub z sekretariatem szkoły ( mail: [email protected], tel. kom. 504225 162 lub tel. stacjonarny 95 742 95 75).

Podczas drugiej wojny gen. Franz Kutschera był dowódcą SS i policji w Warszawie. Z jego rozkazu odbywały się masowe egzekucje ludności cywilnej, dlatego ówczesny szef Kierownictwa Dywersji AK płk August Emil Fieldorf Nil wydał rozkaz o przeprowadzeniu na niego zamachu. Wyrok wykonali 1 lutego 1944 r. żołnierze oddziału Agat. Oprócz Kutschery zastrzelili czterech innych Niemców i dziewięciu ranili. Po zakończeniu akcji dwóch z nich zginęło w walce na moście Kierbedzia (skoczyli do Wisły). Dwóch następnych zmarło potem w szpitalach w wyniku odniesionych ran. To była jedna z najważniejszych akcji polskiego podziemia w czasie ostatniej wojny.

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska