Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzyrzecz: wielka wycinka drzew. Ścięte będą 72 sztuki. Wiemy, które

Tomasz Rusek
Tomasz Rusek
W Międzyrzeczu szykuje się wielka wycinka drzew. Które znikną? Mamy listę, mapy i zdjęcia
W Międzyrzeczu szykuje się wielka wycinka drzew. Które znikną? Mamy listę, mapy i zdjęcia arch. GL/materiały urzędu/google street view
Ratusz już szuka firmy, która wykona zadanie. Poza wycinką planowana jest jeszcze podcinka kolejnych 30 drzew. One dalej będą cieszyły oko, tylko mają mieć przycięte korony.

Które drzewa zostaną wycięte? Zajrzeliśmy do dokumentów i znamy wszystkie szczegóły. Wskazane miejsca znajdziecie też w naszej galerii (zamieszczamy tam skany map i zdjęcia poglądowe z google street view).

Egzemplarze chore, kolidujące z infrastrukturą lub planami

Zniknie m.in. siedem drzew z ul. Krótkiej (robinie akacjowe), cztery świerki z ul. Sportowej i rosnący tam klon. Do wycięcia przeznaczonych jest też siedem lip rosnących w pięknej alei przy wjeździe do Obrzyc (wskazane do wycinki egzemplarze mają obwody od 100 do 200 cm) oraz aż 11 topoli przy ul. Zakaszewskiego. Największa z nich ma 520 cm obwodu, a trzy inne ponad 300 cm obwodu.
Na liście do wycinki znajduje się także 14 topoli białych przy drodze na Zamostowo oraz kilkanaście drzew na cmentarzach w Międzyrzeczu, Kaławie i Kuligowie.

Z kolei korekta koron (czyli tylko kosmetyczna przycinka) czeka 30 topoli białych na cmentarzu wojennym w Międzyrzeczu.

Ład, porządek i drewno pocięte w 50-centymetrowe wałki

Na oferty od firm urząd miejski w Międzyrzeczu czeka do 12 listopada. Kto wygra przetarg? Tego dowiemy się niedługo po otwarciu kopert, a stanie się to… w trybie online. Ze względu na zagrożenie koronawirusem, urzędnicy przeprowadzą transmisję z tego momentu na stronie internetowej.

Bez względu na to, kto zajmie się zleceniem, już wiadomo, że wykonawca będzie musiał spełnić kilka konkretnych warunków. W urzędowym ogłoszeniu czytamy:

„Wykonawca (…) zobowiązany jest do zabezpieczenia terenu, na którym wykonuje prace oraz za utrzymanie ładu i porządku, a także usuwania wszelkich pozostałości po wykonanych pracach. Na drogach gminnych i drogach gminy Międzyrzecz zobowiązany jest dodatkowo dokonać uzgodnień organizacji ruchu oraz zabezpieczyć teren prac odpowiednim oznakowaniem. W przypadku gdy drzewa rosną w sąsiedztwie sieci elektrycznej należy dokonać uzgodnień z jej właścicielem. Wykonawca zobowiązuje się zapewnić ochronę mienia znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie przycinanych drzew, sukcesywnie uprzątać gałęzie i przywrócić teren do stanu poprzedniego w terminie 24 godzin od dnia, w którym nastąpiło przycięcie drzew. Zabronione jest składowanie drewna i gałęzi w pasie drogowym. Za wszelkie szkody powstałe w trakcie wykonywania prac oraz w czasie porządkowania terenu odpowiada Wykonawca”.

Ratusz zaznaczył też, że całe drewno, powstałe podczas realizacji prac, pozostaje własnością urzędu. Należy je pociąć w 50-centymetrowe wałki i dostarczyć we wskazane miejsca.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
To nie Las Vegas. To Las Popowo. Ta wieś zaraz będzie na ustach całej Polski

Tesla koło Berlina. 50 km od granicy z Polską powstaje fabryka Tesli Gigafactory 4. Tu będzie praca dla 40 000 osób!

W 2019 R. TEŻ WYCINANO DRZEWA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska