Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miejsce dla wielbicieli rybnej pasty (zdjęcia)

(decha}
Almuñécar ma nie tylko egzotycznie brzmiącą nazwę. To wymarzone miejsce na spacer wzdłuż morskiego brzegu i snucie opowieści o historii Andaluzji.
Wrażenie robi skala tej starożytnej "fabryki"

Miejsce dla wielbicieli rybnej pasty

Już sam herb miasta intryguje. Mamy morze, okręt i trzech płynących Arabów. To kapitanowie pirackich okrętów, a znak ten nadał miastu król Karol I w 1526 roku po odparciu najazdu Berberów. Jednak Almuñécar rozpoczęło karierę jako fenicka kolonia o nazwie Sexi i nawet dziś niektórzy z jego mieszkańców wciąż nazywają siebie Sexitanos. W czasach panowania Maurów kwitła jako miasteczko rybackie al-Munakkab lub Hisn-al-Munakkab.

Fenicjanie pierwszą kolonię założyli w Almuñécar w około 800 roku p.n.e. i jej specjalnością był połów i przetwarzanie ryb, które były wysyłane do Grecji i Rzymu. Słynęło zwłaszcza z pasty rybnej zwanej garum z jelit małych rybek przetwarzanych w procesie fermentacji. Rzymianie przybyli tutaj w czasie II wojny punickiej między Rzymem a Kartaginą w 218 r p.n.e. Podczas 700 lat kolonialnego panowania rzymskiego miasto, jako jedno z 20 w Hiszpanii, otrzymało tytuł Firmium Julium Sexi w uznaniu lojalności miasta. Nadal rybami stało. Można podziwiać zachowane fragmenty ogromnej ich przetwórni. Przemysł ten wymaga nie tylko dużej ilości ryb i soli morskiej, ale także stałego dopływu świeżego bieżącą wodą. Stąd Rzymianie zbudowali w I w n.e. pięć okazałych akweduktów. Cztery z nich nadal są wykorzystywane. Także Rzymianie zaczęli umacnianie zamku św. Michała. Możemy także podziwiać tzw. jaskinię siedmiu pałaców, pozostałość rzymskiej siedziby.

Później byli Wizygoci, ale tylko do początków VIII wieku, gdy na południu Hiszpanii pojawili się Arabowie. 15 sierpnia 755 Omeya Abd ar-Rahman I, założyciel Emiratu Kordoby, przyjechał z Afryki Północnej w celu ustalenia jego arabskiego królestwa. Maurowie wprowadzili tutaj uprawę trzciny cukrowej i nadal rozwijali rybołówstwo. Wówczas powstał także układ urbanistyczny miasta. Zamek pozostał siedzibą rządu i jego mury zostały wzmocnione.

Może skończmy już z historią. Od połowy lat 70. to znany ośrodek turystyczny, ale trzeba przyznać, że miasto sporo zachowało ze swego uroku. Zadbano o nowe atrakcje, jak chociażby ogród botaniczny, czy ptaszarnia. Na nas największe wrażenie zrobiła przetwórnia ryb. Tak, już wtedy istniał przemysł...

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska